Van'a 40 Bin Kalıcı Konut

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Van'da 40 bin kalıcı konut yapacaklarını söyledi.

Bakan Şimşek, Batman Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Büro polisleri ile öğrenciler, Van'dan gelen çocuklar için hazırlanan ''Sarsılan Yüreğim İçin Haydi Uzat Elini'' projesi kapsamında müzik dinletisi ve skeç programına katıldı.

Programda konuşan Bakan Şimşek, Van depreminden sonra Batmanlıların depremzede bin 700 aile ve 5 binin üzerinde bir nüfusu misafir ettiğini, bunun kendi kültürlerinin bir gereği olduğunu belirterek, Hükümet olarak da Van'daki yaraları sarmak için ne gerekiyorsa yaptıklarını, yılın son gününde sadece Van depremi yaralarının sarılması ve kalıcı konutların yapılması için 2 milyar lira bütçeden kaynağı ilave ettiklerini bildirdi.

Çok kısa bir süre içinde depremin yaralarının sarılması için gerekenleri yaptıklarını ifade eden Şimşek, Van'da kış koşullarının ağır geçtiğini, çok hızlı bir şekilde konteynerler ve çadırkentler kurulduğunu, kendileri için önemli olanın 8 ay içerisinde depremde konutları yıkılmış insanlara yaklaşık 40 bin kalıcı konut yapmak olduğunu kaydetti.

Van depreminde vefat edenlerin geri getirilemeyeceğini ifade eden Şimşek, şöyle konuştu:''Ama deprem sonrası yaraları sarmak için elimizden ne geliyorsa yapmaya çalışıyoruz. Van'da 40 bin kalıcı konut yapıyoruz. Ülkenin birçok yerine Van'dan depremzedeler gitti. Batman bunu daha yakından hissetti. 5 bin üzerinde Vanlı kardeşimiz burada. Batman Valiliği, kurumlar ve vatandaşlarımız depremzedelerin güzel yaşamaları için elimizden geleni yapıyor.

Programın çok anlamlı olduğunu aktaran Şimşek, Batman Emniyet Müdürlüğünün çok önemli bir etkinliğe imza attığını bildirdi.

Polisleri kutlayan Şimşek, Kürtçe ''Helal olsun sizlere'' dedi.

Programın gelirinin, Vanlı öğrencilere verileceği bildirildi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.