Kayserili Meşhur Turşucu Bayram Usta:

Kayserili Meşhur Turşucu Bayram Aydoğan, yenilebilecek her yiyeceğin turşusunu yapıyor.

Kayserili Meşhur Turşucu Bayram Usta:
1974 yılından beri turşuculuk mesleğiyle uğraşan Bayram Aydoğan, Kayseri‘de kendisinden başka kimsenin turşuluğu yapmadığını belirterek, turşuculuk mesleğini sadece kendisinin yaptığını söyledi. Millet Caddesi‘nde bulunan dükkanında 30 çeşit turşu yaptığını ifade eden Aydoğan, "Yumurta, balık, muz, mantar, erik, çilek, kivi, mısır, portakal, fasulye, bezik, mantar ve daha birçok turşu çeşidini yapıyorum. Turşuların hepsini ben üretiyorum. Kayseri‘de bu işi yapan tek kişi benim" şeklinde konuştu.

Turşu suyunun grip hastalığına iyi geldiğini vurgulayan Bayram Usta, "Turşu suyu acı içilince gribe, nezleye iyi gelir. Gribin ilacı acıdır ve turşu suyu da acı oluyor. Kış aylarında turşu suyunu içen biri gribe kolay yakalanmaz" dedi.

Balık ve yumurta turşusunun nasıl yapıldığını anlatan Aydoğan, "Balığı önce yağda kızartıyorum. Kızarttıktan sonra normal olarak yapılan turşu gibi yapıyorum. Yumurtayı ise turşu yapmadan önce haşlıyorum ondan sonra malzemelerinin koyarak turşu olmasını bekliyorum. Mısır turşusunu da aynı haşlanmış yumurta gibi haşlayıp kuruyorum" diye konuştu.

Kayseri‘de turşuculuk neden yok diyerek turşuculuk mesleğine başlayan Turşucu Aydoğan, "Şehrimde neden turşucu yok dedim ve turşuculuğa başladım. Turşuculuk diğer illerde var Kayseri‘de de olması istedim. Bütün turşu çeşitleri kendi aklımca hazırlıyorum ve müşterilerin beğenisine sunuyorum." diyerek yurt dışından müşterilerinin olduğunu ve yaz aylarında yurt dışından gelenlerin kendisini yanına uğradıklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.