Güzel bir gülüş için yapılması gerekenler

Ortodontist Doç. Dr. Arzu Arı Demirkaya, beyazlatan diş macunlarının diş minelerine zarar verdiğine dikkat çekerek, diş renginin yüz tipi ve ten rengi ile uyumlu olması gerektiğini söyledi.

Güzel bir gülüş için yapılması gerekenler
Habertürk ekranlarında yayınlanan Habertürk Gündem Sağlık programının bugünkü bölümüne Ortodontist Doç. Dr. Arzu Arı Demirkaya konuk oldu. Demirkaya, güzel bir gülüş için yapılması gerekenleri anlattı ve diş estetiği konusunda bilgiler verdi.

Dişin renginin de şeklinin de üzerinde çok oynanabilen bir konu olduğunu belirten Demirkaya, "Eğer dişlerimiz sağlıklı ise olabildiğince onları kesip küçültüp katlamayı önermiyoruz artık hastalarımıza. Çok daha koruyucu yöntemlerle şekil değişikliği yapmak mümkün" dedi Bunların en basidinin dolgu maddesi benzeri maddelerle dişe şekil vermek, ekler yapmak olduğuna işaret eden Demirkaya, bunların artık daha dayanıklı, eski malzemeler gibi olmadığını söyledi.

Dişe şekil vermenin bir adım ötesinin, dişin sadece üst yüzeyinden ince bir aşındırma yapıp, tırnak şeklinde incecik bir porsenel yapıştırmak olduğunu ifade eden Demirkaya, bunun hem rengi hem şekli düzeltebilen bir şey olduğunu belirri.

"En son çare, diş harap olmuş ise o zaman dişin bütününü küçültüp üzerine kaplama yaparak şekil değişikliği yapmak mümkün" diyen Demirkaya, "Sağlıklı dişlerin rengide beyazlatmayla değiştirilebiliyor ya da eğer diş örneğin canlılığını yitirmiş ise rengi koyulaşır, bütün dişleriniz beyazdır da o bir tanesi koyulaşmıştır. O zaman içten beyazlatma dediğimiz dişin içine bir takım kimyasal uygulanarak yapılan beyazlatmalar var" diye konuştu. Demirkaya şöyle devam etti:

"Herkesin dişi bembeyaz olmak zorunda değildir. Hiç bir zaman doğal durmaz, fayans gibi olur dişler çok çok beyaz olursa. Mutlaka yüz tipi ve ten rengi ile uyumlu olmalı.

Yaşlanmayla beraber dişlerinizin rengi çok hafifte olsa koyulur, mine çatlakları oluşur hafif aşınmalar oluşur. Eğer siz yaşınızın çok çok altında bir diş esteği yaratırsanız doğal durmaz. Doğallık çok önemli."

Demirkaya, dişleri beyazlatan diş macunlarının diş minelerine zarar verdiğini de dikkat çekti.

BEYAZ GAZETE