Erkeklere Meslek Öğretilecek

Uzmanlaşmış Meslek Edinme Merkezleri (UMEM) kapsamında erkeklerin istihdamı için Samsun İlkadım ilçesinde 868 bin TL ödenek aktarıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Rektörlüğü arasında imzalanan istihdama yönelik proje kapsamında uygulama süreci başladı. Genç nüfusun niteliğini geliştirerek istihdamın artmasının amaçlandığı uygulamada, bu amaçla 81 ilde seçilen 111 okul müdürlüğüne gerekli teknolojik desteği sağlayarak ve okullarda görevli öğretmenlere konu ile ilgili eğitimler verilerek eğitici

olarak yetiştirilmesi amaçlanıyor.

İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Davut Numanoğlu, projenin mesleki eğitimde piyasanın ihtiyaçlarına yönelik kursların açıldığını, UMEM Projesi‘nde kapsamında bu güne kadar İlkadım Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürlüğü‘ne 868 bin TL ödenek aktarıldığını, ödeneğin 677 bin TL‘sinin makine ve gereç alımı için kullanılacağını kaydetti. İŞKUR‘a kayıtlı genç işsizlerin söz konusu kurs programlarında eğitim görmelerinin amaçlandığını ifade eden Numanoğlu, "Kurs sonucunda başarılı olanların TOBB‘a bağlı

kuruluşlarda en az stajyerlik düzeyinde istihdam amaçlanıyor. Ayrılan istihdamla makine, ahşap Teknoloji, motorlu araçlar teknoloji, elektrik-elektronik, metal teknolojileri, matbaa alanına son teknoloji makine ve gereç alımı için kullanılmıştır. Ayrıca her bölüme toplam 160 adet bilgisayar alınmıştır" dedi.

UMEM kapsamında Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürlüğü‘nde 2 adet kurs açıldığını belirten Numanoğlu, 16 kursiyere CNC torna operatörlüğü, 10 kursiyere mobilya döşemeciliği kursunun devam ettiğini belirtti.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.