USD (Alış - Satış) : 8,27 - 8,28 EURO (Alış - Satış) : 9,96 - 9,98

Deprem, 4 gün sonra !

İTÜ'den devrim niteliğinde buluş

Güncel / 5 Eylül 2009 Cumartesi 09:57
Deprem, 4 gün sonra !

 

İstanbul Teknik Ü ; niversitesi ( İTÜ ; ) Mü ; hendislik Fakü ; ltesi Jeofizik Mü ; hendisliği Bö ; lü ; mü ; Ö ; ğretim Ü ; yesi Doç ; . Dr . Oğuz Gü ; ndoğdu , ' ' Fay hattındaki hareketlerle , toprak , su ve havadaki hareketleri sü ; rekli izleyerek bö ; lgenin deprem haritasını oluşturan sistem , depremi 4 gü ; n ö ; nce haber veriyor ' ' dedi .

Gü ; ndoğdu , İstanbul Teknik Ü ; niversitesi ( İTÜ ; ) tarafından geliştirilen Depremi Ö ; nceden Belirleme sistemi ' nin birinci derece deprem kuşağında bulunan Tekirdağ ' ın Marmara Ereğlisi ilç ; esinde kurulmasıyla ilgili gö ; rü ; şmede bulunmak ü ; zere Tekirdağ ' a geldi .

Gü ; ndoğdu , AA muhabirine yaptığı aç ; ıklamada , Tü ; rkiye ' nin deprem gerç ; eğini kabul etmesine rağmen , 17 Ağustos bü ; yü ; k Marmara depreminin ardından ö ; nemli adımların atılmadığını iddia etti .

Bu konuda ö ; nemli ç ; alışmalar yapan İTÜ ; ' nü ; n Depremi Ö ; nceden Belirleme Sistemi ' ni geliştirdiğini ve son derece ciddi sonuç ; lar aldıklarını ifade eden Gü ; ndoğdu , bunun yaygınlaştırılması ç ; alışmalarının ise amatö ; r biç ; imde devam ettiğini bildirdi .

Sistemin , bağlı bulunduğu bilgisayara yer , hava ve toprak hareketi verilerini aktararak ç ; alıştığını , hareketlerin ü ; niversitedeki merkezden 24 saat sü ; reyle aralıksız izlendiğini anlatan Gü ; ndoğdu , şö ; yle konuştu :

' ' Fay hattındaki hareketlerle , toprak , su ve havadaki hareketleri sü ; rekli izleyerek bö ; lgenin deprem haritasını oluşturan bu sistem , depremi 4 gü ; n ö ; nce haber veriyor . Bu sistem Tü ; rkiye ' de ilk başta bazı bilim adamları tarafından ciddiye alınmadı . Sistem hakkında bilgi verdiğimiz insanlar , ( Japonlar bile depremi ö ; nceden tespit edemiyor ) dediler . Ancak , Tü ; rkiye ' de meydana gelen depremler ' sığ ' olarak adlandırdığımız , 50-60 kilometre derinde olan hareketler . Bunun iç ; in tespitler yapabilmek mü ; mkü ; n . Japonya ' daki depremler ise yerin 300-400 kilometre altından geliyor . ' '

Sistemle ilgili Ç ; anakkale , Bursa ve Nilü ; fer ilç ; esi ile Bakırkö ; y ve Ç ; ınarcık ' ta istasyonlar kurulduğunu bildiren Gü ; ndoğdu , hareketliliğin , İstanbul ' daki merkezden izlendiğini ve 4 gü ; n sonra olacak depremin şiddetini burada belirleyerek , ilgili birimlere haber verildiğini kaydetti .

Bu sistemi birinci derece deprem kuşağındaki Marmara Ereğlisi ilç ; esine de kurmak istediklerin kaydeden Gü ; ndoğdu , ' ' Konuyla ilgili belediye başkanıyla gö ; rü ; ştü ; k . Başkan , halkın gü ; venliği aç ; ısından sistemin kurulması gerektiğini belirterek , bize olumlu cevap verdi ' ' dedi .

Gü ; ndoğdu , bir ç ; ok Avrupa ü ; lkesinin , Tü ; rkiye ' de kullanılan deprem uyarı sistemini ö ; rnek aldığını bildirdi .

-NASA , MARMARA ' YI İZLİYOR-

Gü ; ndoğdu , Tü ; rkiye ' de sistemin kurulu olduğu bö ; lgelerdeki hareketliliğin aralıksız izlendiğini anımsatarak , 10 dakikada bir gü ; ncellenen tü ; m verilerin ' ' www . yerdurumu . com ' ' internet adresinden aç ; ık olarak yayınladığını belirtti .

Sitenin , gü ; nlü ; k bin 200 kez tıklandığını ve Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araşırmaları Merkezi ( NASA ) tarafından gü ; nlü ; k olarak takip edildiğini bildiren Gü ; ndoğdu , şunları kaydetti :

' ' Marmara ' nın deprem hareketliliğiyle NASA ç ; ok yakından ilgileniyor . İnternet ü ; zerinden buradaki tü ; m hareketler dikkatlice izleniyor . Hayati ö ; nem taşıyan bu sistemin ü ; lkemizde de ö ; nemsenmesi gerekiyor . Depremin 4 gü ; n ö ; nceden fark edildiği bir ü ; lkede , insanlar daha bilinç ; li hale gelecektir . Tü ; rkiye ' de depremi 5-6 saniye ö ; ncesinden haber veren bir sistem kullanılıyor . Bu sistemdeki amaç ; , can kurtarmaya yö ; nelik olmasa da gaz ve elektriklerin kesilmesi iç ; in yeterli gö ; rü ; lü ; yor . Bunun iç ; in 4 milyon dolar para harcandı . ' '

Deprem ve doğa hareketliliğinin yabancı ü ; lkelerdeki bilim adamları tarafından da titizlikle takip edildiğini anlatan Gü ; ndoğdu , Sapanca ' da meydana gelen bir sıvılaşma olayı ü ; zerine yü ; zlerce yabancı bilim adamının gelip incelemelerde bulunduğunu ve kendince tedbirler aldığını sö ; yledi .

AvrupaDepremBilim AdamlarıMarmara Ereğlisi17 Ağustos

loading...


YAZARLARTAMAMI

CEMAL KAŞIKÇI SUİKASTI

Kemalettin İsaoğlu

84 Ve 94 Ruhları...

TÜRKER AKINCI

Vız’yoner!

Cengiz ALÇAYIR
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı
Advertisement Advertisement