USD (Alış - Satış) : 8,27 - 8,28 EURO (Alış - Satış) : 9,96 - 9,98

Hurda indiriminde görüş ayrılığı

ÖTV sonrası için hurda teşviği kulisleri başlayınca iki bakanlık karşı karşıya geldi. Maliye istemiyor, Sanayi Bakanlığı ise yeşil ışık yaktı.

Ekonomi / 4 Eylül 2009 Cuma 09:30
Hurda indiriminde görüş ayrılığı

 

Hü ; kü ; metin , krizin yaralarını sarmak ve iç ; talebi canlandırmak iç ; in başta otomotiv sektö ; rü ; olmak ü ; zere , bazı ü ; rü ; nlere getirdiği vergi indiriminin dolmasına kısa sü ; re kala ' hurda teşviği ' yine gü ; ndeme geldi . Star gazetesinin haberine gö ; re , otomotivciler , 30 Eylü ; l ' de Ö ; TV indiriminin bitmesiyle hurda teşviğinin başlatılması iç ; in kulis yaparken , Maliye hem indirimlerin uzatılmasına hem de hurda indirimine karşı ç ; ıktı . Maliye , 2009 ' un son ç ; eyreğine ve 2010 ' a ilişkin vergi tahminlerini de vergi indirimlerinin devam etmeyeceğini baz alarak yaptı . Maliye ' nin , hiç ; bir vergi indirimine sıcak bakmadığı , hatta bazı ü ; rü ; nlerde verginin artırılması gö ; rü ; şü ; nü ; savunduğu belirtildi .

16 YAŞ SINIRI İSTENİYOR

Konuyla ilgili olarak Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ' nın da bir ç ; alışma hazırladığı , kontrollü ; bir hurda indirimine yeşil ışık yaktığı kaydedildi . Sanayi Bakanlığı ' nın ö ; nerdiği sisteme gö ; re , hurda araç ; ların otomotiv fabrikalarına teslimi halinde , teşvik sağlanacak . Hurda indirimi konusunda Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Maliye  ; Bakanlığı ' nın gö ; rü ; ş ayrılığına dü ; ştü ; ğü ; bildirildi .

SON KARAR BAŞBAKAN ' DA

Vergi indirimleri ile ilgili olarak Maliye Bakanlığı ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ayrıntılı rapor hazırlayacaklar . Hazırlanacak raporlar , sü ; renin bitimine kısa bir sü ; re kala Başbakan Erdoğan ile yapılacak toplantıda ele alınacak . Bu toplantının sonucuna gö ; re , indirimler konusunda son karar verilecek . Ancak , Maliye ve Hazine ' nin indirimlerin kaldırılması yö ; nü ; nde gö ; rü ; ş birliğine vardığı şimdiden kulislerde konuşulmaya başladı . Otomotiv sektö ; rü ; temsilcilerinin , uzun sü ; redir 16 yaş ve ü ; zerindeki araç ; lar iç ; in hurda teşviğinin Ö ; TV indiriminin ardından uygulamaya konulması yö ; nü ; nde talebi bulunuyordu .

Ergü ; n : Bir yerde kesmek icap eder

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergü ; n , Ö ; TV ve KDV indirimiyle ilgili uygulamayı ' ilaç ; tedavisine ' benzeterek , gerektiği noktada kesmenin ö ; nem taşıdığını belirtti . Ergü ; n &ldquo ; İlacı vermeye devam ederseniz , artık bir uyuşturucuya dö ; nü ; şü ; r hadise . Bir yerde kesmek icap eder . Etki analizlerini bitirmeden vergi indirimleri devam edecektir , devam etmeyecektir , yeni indirimler gelecektir sö ; zleri manipü ; lasyon olur&rdquo ; dedi .

MALİYE KARŞI Ç ; IKTI

Maliye Bakanlığı ' nın , 30 Eylü ; l tarihinde sü ; resi dolacak olan vergi indirimlerinin bir daha uzatılmasına karşı ç ; ıkmasında , vergi indirimi yapılan sektö ; rlerde vergi tahsilatının artmamasının etkili olduğu ortaya ç ; ıktı . Maliye Bakanlığı denetim elamanları , vergi indirimi yapılan sektö ; rlerdeki vergi artışlarını tek tek ç ; ıkardı . Bu kapsamda , birç ; ok firmanın vergi indirimlerini , tü ; keticiye indirim yerine zam olarak yansıttıkları tespit edildi . Otomotiv sektö ; rü ; nde ise , birinci ü ; ç ; aylık dö ; nemde vergi tahsilatında sağlanan vergi artışlarının , ikinci indirim sırasında gerç ; ekleşmediği tespit edildi . Bu nedenle , Maliye Bakanlığı vergi indirimlerinin tamamen kaldırılması gerektiği gö ; rü ; şü ; nü ; savunuyor .

16 yaş ü ; zeri 4 milyon araç ; trafikte

Araç ; yaşı Miktarı Toplam ( Milyon iç ; indeki adet ) payı ( yü ; zde )

21 yaş ve ü ; zeri 2 . 327 21

16-20 1 . 592 20

11-15 2 . 179 15

6-10 1 . 831 17

0-5 3 . 050 28

Genel toplam 10 . 980 100

BaşbakanKdvHazine ve Maliye BakanlığıSanayi ve Ticaret BakanlığıRecep Tayyip Erdoğan

loading...


YAZARLARTAMAMI

CEMAL KAŞIKÇI SUİKASTI

Kemalettin İsaoğlu

84 Ve 94 Ruhları...

TÜRKER AKINCI

Vız’yoner!

Cengiz ALÇAYIR
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı
Advertisement Advertisement