USD (Alış - Satış) : 8,27 - 8,28 EURO (Alış - Satış) : 9,96 - 9,98

Bir aylık 3G sonuçları!

Türkiye, cep telefonundan görüntülü konuşma ve hızlı internet imkânları sunan 3. Nesil (3G) iletişime geçeli 1 ay oldu. En çok görüntülü konuşmanın yapıldığı il sıralamasında sürpriz bir şekilde Diyarbakır ve Elazığ ilk sıralarda yer alırken,internet bağlantısında ise İstanbul ve Ankara listenin başında.

Teknoloji / 4 Eylül 2009 Cuma 12:02
Bir aylık 3G sonuçları!

 

GSM sektö ; rü ; nü ; n lideri Turkcell ' in Genel Mü ; dü ; rü ; Sü ; reyya Ciliv , 3G ile ilgili operatö ; rlerinin ilk bir aylık sonuç ; larını aç ; ıkladı . Ekonomi editö ; rleriyle iftarda buluşan Ciliv ' in verdiği bilgilere gö ; re gö ; re 3 . Nesil iletişim kullanımı beklendiği gibi ağırlıklı olarak İstanbul , Ankara ve İzmir ' de yoğunlaştı . Ancak ' cep ' ten gö ; rü ; ntü ; lü ; konuşmayı tercih edenlerin yoğunlaştığı il , sektö ; r liderini bile şaşırttı .

İlk bir ayda Turkcell ü ; zerinden gö ; rü ; ntü ; lü ; konuşmanın yoğunlaştığı iller şö ; yle sıralandı : Diyarbakır , Elazığ , İstanbul , Malatya , Trabzon , Erzurum , Ankara . İstanbul ' da en ç ; ok Kadıkö ; y , Bağcılar , Ü ; mraniye ve Gaziosmanpaşa semtlerinde gö ; rü ; ntü ; lü ; konuşma tercih edildi . Ağustos ayında toplam 5 milyon dakika gö ; rü ; ntü ; lü ; gö ; rü ; şme yapıldı .

Sü ; reyya Ciliv ' in deyimiyle , ' interneti insanların ayağına getiren ' 3G ü ; zerinden sanal â ; leme en ç ; ok bağlantı , İstanbul , Ankara , Antalya ve Muğla ' dan yapıldı . Turkcell ' in genel mü ; dü ; rü ; , bir aylık dö ; nemde 3 . Nesil iletişime geç ; mek iç ; in 3 milyon mü ; şteriden talep aldıklarını sö ; yledi .

Turkcell Genel Mü ; dü ; rü ; Ciliv , 81 ilde , Tü ; rkiye nü ; fusunun yü ; zde 60 ' ını 3G kapsamına aldıklarını belirterek , sö ; z konusu hizmeti sağlamada ilk gü ; nden itibaren lider olduklarını kaydetti . Bu ç ; erç ; evede 104 ü ; lkede 185 operatö ; r ile en geniş roaming kapsamasına sahip olduklarını ifade etti .

P3 Solutions şirketinin yaptığı testler ile 3G ' de rakiplerine gö ; re 2 kat daha hızlı olduklarının tescillendiğini aktaran Ciliv , ' Kurduğumuz altyapı dü ; nyada ikinci değil . Sunduğumuz HSPA+ hizmetini veren sadece 9 ü ; lke var . ' dedi . 3G ile ilgili mali sonuç ; ların yılın 3 . ç ; eyreği itibarıyla belli olacağını kaydeden Ciliv , rakipleriyle ö ; zellikle kule gibi yatırımları paylaşmaya aç ; ık olduklarını da sö ; yledi .

3G KULLANICILARININ YÜ ; ZDE 50 ' Sİ 35 YAŞ ALTINDA

Turkcell Pazarlama 3G Program Yö ; neticisi Sertan Eratay ' ın verdiği bilgilere gö ; re 3 . Nesil iletişim ile ilgili şirketlerinin ilk bir aylık bazı verileri şö ; yle :

&bull ; 3G kullanıcılarının yü ; zde 50 ' si 35 yaş altında .

&bull ; En ç ; ok 3G kullanıcısı 3 bü ; yü ; k ilde .

&bull ; 3G ' den sonra gü ; nlü ; k data tü ; ketimi 2 , 3 katına , kişi başı data kullanımı 2 katına ç ; ıktı .

&bull ; Tercih edilen internet paketlerinin yü ; zde 90 ' ı 4GB ' lık .

&bull ; 60 binden fazla VINN& ; Netbook satıldı .

&bull ; Turkcell , 2008 yılında yaptığı toplam modem satışının 2 , 3 katını sadece 1 ayda yaptı .

&bull ; 3G abonelerinin yü ; zde 60 ' ı ' cep ' ten internet kullandı .

&bull ; Cepten 100 binden fazla video izlendi .

&bull ; Mobil TV ' den en ç ; ok izlenen programlar : Futbol karşılaşmaları , Haberler ve yarışmalar olarak sıralandı .

&bull ; Mobil TV en ç ; ok 21 : 00-23 : 00 saatleri arasında izlendi .

&bull ; Ayda ortalama 2 saat Mobil TV izlendi .

&bull ; Temmuz ayı itibariyle Tü ; rkiye kent genelinde 3G ' nin bilinirliği yü ; zde 75 . Hızla artan bilinirlik oranı Ocak ayında yü ; zde 44 idi .

( CİHAN )YAZARLARTAMAMI

CEMAL KAŞIKÇI SUİKASTI

Kemalettin İsaoğlu

84 Ve 94 Ruhları...

TÜRKER AKINCI

Vız’yoner!

Cengiz ALÇAYIR
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı
Advertisement Advertisement