USD (Alış - Satış) : 8,27 - 8,28 EURO (Alış - Satış) : 9,96 - 9,98

Davutoğlu: Ortadoğu'da yoktuk

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, soğuk savaş şartlarından dolayı Türkiye'nin Ortadoğu'da aktif bir politika izlemekte geç kaldığını söyledi.

Güncel / 3 Eylül 2009 Perşembe 20:37
Davutoğlu: Ortadoğu'da yoktuk

 

Mısır ' a resmi bir ziyaret gerç ; ekleştiren Davutoğlu dü ; n akşam Ahram Politik ve Stratejik Araştırmalar Merkezi ' ndeki bir konferansa konuşmacı olarak katıldı .
Ç ; ok sayıda akademisyen ve gazetecinin katıldığı programda Arap dü ; nyasında da gittikç ; e yakından takip edilen Tü ; rk dış politikasının kaydettiği gelişmeleri anlatan Davutoğlu , Halk Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Mustafa El Fiki ' nin ' Şuana kadar neredeydiniz , neden Ortadoğu ' da yoktunuz? ' şeklindeki sorusuna ' Soğuk Savaş şartlarından dolayı bö ; lgede aktif bir politika izleyemedik . Tü ; rkiye bir kampı seç ; mek zorundaydı ' şeklinde cevap verdi .

Tü ; rk dış politikasında revizyon gerekiyordu , bunu yapmaya ç ; alıştıklarının altını ç ; izen Davutoğlu , Tü ; rkiye ' nin artık Ortadoğu ' da , Balkanlarda , Kafkaslarda , Orta Asya ' da ç ; ok aktif roller ü ; stlendiğini belirtti . 13 . yü ; zyılda Endü ; lü ; s ' ten yola ç ; ıkan birinin tü ; m İslam coğrafyasını dolaşabildiğini belirten Davutoğlu ulus devletlerin ortaya ç ; ıkmasıyla Ortadoğu ' daki ü ; lkelerin birbirinden uzaklaştığını , bir zamanlar ikiz şehir gibi olan Antep ve Halep ' in bile birbiriyle New York kadar uzaklaştığını sö ; yledi .

Bir ü ; lkede ö ; zgü ; rlü ; klerin pekişmesi iç ; in devlet ve halkın birleşmesi gerektiğinin altını ç ; izen Davutoğlu devletin millet iç ; in var olduğunu vurguladı . Tü ; rkiye ' nin komşularıyla sıfır problem istediğini tekrarlayan Dışişleri Bakanı , bunu da son yıllardaki diplomatik ataklarıyla gö ; sterdiklerini belirtti . Suriye lideri Esad ' ın Tü ; rkiye ' ye kaç ; kez geldiğini hatırlamadığına değinen Davutoğlu kendisinin ise Şam ' a 36 kez gittiğini belirtti .

Herkesin Tü ; rkiye ve Irak arasında PKK terö ; rü ; nden dolayı bir savaş beklediğini ancak bunun gerç ; ekleşmediğini , tam tersine iki ü ; lkenin gittikç ; e daha fazla yakınlaştığını hatta iki ü ; lke ekonomilerini entegre etmeye ç ; alıştıklarını sö ; yleyen Davutoğlu bu ü ; lkeyle ortak kurumlar tesis ettiklerini , aynısını Suriye ve Gü ; rcistan ' la da dü ; şü ; ndü ; klerini anlattı .

Proaktif bir dış politika izlediklerini de sö ; yleyen Davutoğlu hiç ; bir ü ; lkenin kendi tarihi ve coğrafyasının oluşturduğu şartlardan kaç ; amayacağını sö ; yledi . Bosna , Kosova , Irak savaşları sırasında ü ; lkelerini terk edenlerin Almanya ' ya veya başka bir ü ; lkeye değil Tü ; rkiye ' ye sığındıklarını vurgulayan Davutoğlu , Tü ; rk halkının zihninde kö ; tü ; imajı olan ü ; lkelerle bile ç ; ok yakın ilişkiler geliştirdiklerini buna ö ; rnek olarak da Yugoslavya ' yı gö ; sterdi .

Kendi ü ; lkesiyle gurur duyduğunu belirten ve ' Ben Osmanlıyım ' diyen Davutoğlu , Tü ; rkiye ' nin Avrupa ' nın bir parç ; ası olduğunu , AB ' ye ü ; ye olmaya ç ; alıştığını ancak aynı zamanda Ortadoğu ' nun da bir parç ; ası olduklarının altını ç ; izdi .

Bir ü ; lkeye karşı olabilecek hiç ; bir gruplaşmanın iç ; inde olmalarının mü ; mkü ; n olmadığına da değinen Davutoğlu , Tü ; rk dış politikasının ' soft power-hard power ' denklemi ü ; zerine kurulu olduğunun da altını ç ; izdi ; ancak buradaki dengeyi korumanın ç ; ok ö ; nemli olduğunu vurguladı .

Davutoğlu ortaya koydukları prensiplerin realizmden ç ; ok idealizm gibi gö ; rü ; ndü ; ğü ; nü ; ancak ö ; nceden bunu deklare ederek hedeflerini ortaya koyduklarını ve sonuca ulaşmak iç ; in de her şeyi yapacaklarını belirtti . Davutoğlu bugü ; n Mısır İstihbarat Bakanı Ö ; mer Sü ; leyman ve Başbakan Ahmet Nazif ile bir araya geldi .YAZARLARTAMAMI

CEMAL KAŞIKÇI SUİKASTI

Kemalettin İsaoğlu

84 Ve 94 Ruhları...

TÜRKER AKINCI

Vız’yoner!

Cengiz ALÇAYIR
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı
Advertisement Advertisement