USD (Alış - Satış) : 8,27 - 8,28 EURO (Alış - Satış) : 9,96 - 9,98

Alınmayan gaza 2 milyar Dolar

Türkiye, alınmayan gaz için İran'a iki milyar dolar daha ödeyecek. İşte büyük ihmal.

Güncel / 3 Eylül 2009 Perşembe 08:12
Alınmayan gaza 2 milyar Dolar

 

Doğalgaz tü ; ketimindeki dü ; şü ; ş enerji yö ; netimini ' iki arada bir derede ' bıraktı .

Kriz ortamında peş peşe yapılan zamlarla faturaları ka-baran aboneler kombiyi kısınca geç ; en yıl kullanılmayan gaz iç ; in İran ' a 704 milyon dolar ö ; denmişti .

İlkbaharda yapılan indirimler de tü ; ketimi artırmayınca bu yıl da İran ' a ' al ya da ö ; de ' şartından dolayı 2 milyar dolar daha ö ; deneceği tahmin ediliyor . Tü ; ketimin artırılması iç ; in bazı sektö ; rlere Ö ; TV ' siz gaz verilmeyi planlanırken uzmanlar ' acilen indirim yapılsın ' diyor .

Doğalgaza geç ; en yıl yapılan yü ; zde 75 oranındaki zammın olumsuz etkileri devam ediyor . Ekonomik krizin de etkisiyle vatandaş gaz tü ; ketimini kısınca , İran ' dan taahhü ; t edip de alamadığımız doğalgaz miktarı şimdiden iki milyar metrekü ; pe yaklaştı .

Yılın son dö ; rt ayında da satışlar artmazsa Tü ; rkiye bu yıl , alınmayan gaz iç ; in bu ü ; lkeye fazladan 2 milyar dolar ö ; deyecek . Enerji yö ; netimi , ç ; ö ; zü ; m iç ; in bir yandan satıcı ü ; lkelerle gö ; rü ; şerek anlaşmalardaki ' al ya da ö ; de ' şartını hafifletmeye ç ; alışırken , diğer yandan doğalgaz satışlarını artırmanın yollarını arıyor .

Bazı sanayi sektö ; rlerine Ö ; TV ' siz doğalgaz satışı planlanırken , uzmanlar indirim ya- pılmasını istiyor . Tü ; rkiye , geç ; en yıl İran ' a , alınmayan gaz iç ; in 704 milyon dolar ö ; demişti .

Geç ; en yıl İran ' a ö ; denen para ile bu yıl da ' al ya da ö ; de ' kapsamında yaklaşık 2 milyar dolar ö ; deneceği varsayılırsa ; kullanılmayan gaz iç ; in ö ; denecek toplam para 2 milyar 704 milyon doları buluyor .

Alınmayan gaza ö ; denen parayla doğalgaz abonelerine yü ; zde 20-25 ucuz gaz satmak mü ; mkü ; n . Uzmanlar , ç ; ö ; zü ; m olarak , doğalgazdan alınan Ö ; TV ve KDV ' de indirime gidilerek satışların artırılmasını istiyor .

Doğalgaz fiyatları geç ; en yıl konutlarda yaklaşık yü ; zde 73 , sanayide ise yü ; zde 75 oranında zamlanmıştı . Enerji yö ; netiminin karşı ç ; ıkmasına rağmen Hazine ve Maliye ' nin baskısıyla yapılan ve tü ; ketimin arttığı eylü ; l-aralık dö ; nemine denk gelen zamlar , abonelerin tepkilerine neden olmuştu .

Krizin de etkisiyle sanayide ü ; retimin durması ve abonelerin kombileri kısması , Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ ( BOTAŞ ) ' nin satışlarını olumsuz etkiledi .

Bu gelişmeler ü ; zerine enerji yö ; netimi , ocaktan itibaren gaz fiyatlarında yü ; zde 40 ' a yakın indirim yapmıştı . Ancak havaların ısındığı bir dö ; neme denk gelen indirimler , doğalgaz satışlarını artırmadı .

' GÜ ; BRE Ü ; RETİCİSİ GAZI Ö ; TV ' SİZ KULLANSIN '

Satışları artırmanın yolunu arayan enerji yö ; netimi , ilk adım olarak bazı sektö ; rlere Ö ; TV ' siz gaz satışını planlıyor . Yü ; ksek Planlama Kurulu ( YPK ) ç ; evrelerinden edinilen bilgiye gö ; re BOTAŞ , gü ; bre sanayiinde kullanılan gazdan Ö ; TV alınmaması iç ; in Kurul ' a yazı yazdı .

Şirket , bö ; ylece gaz tü ; ketimi ' 0 ' olan gü ; bre sanayiine 800 milyon metrekü ; p gaz satışını hedefliyor . Enerji Bakanlığı ' ndan bir kaynak , Ö ; TV ' siz satışla ciddi ü ; retim dü ; şü ; şü ; yaşayan gü ; bre sanayiinin de canlanacağını sö ; ylü ; yor .

Kriz , Avrupa ' da da gaz satışlarını olumsuz etkiliyor . Avrupalı gaz şirketleri de satıcı ü ; lkelerde ' al ya da ö ; de ' şartıyla ilgili esneklik gö ; rü ; şmeleri yapıyor . Avrupa ' daki kriz , BOTAŞ ' ın dış satışlarını da zora soktu .

Geç ; en yıl İran ' dan alınmayan 2 , 5 milyar metrekü ; p gaz iç ; in 704 milyon dolar ö ; deyen şirket , elde kalan doğalgaza mü ; şteri arıyor . İran anlaşmasına gö ; re parası ö ; denen gazın 5 yıl iç ; erisinde tü ; ketilmesi zorunlu . Aksi halde bü ; tü ; n haklar yanıyor .

Bunun iç ; in BOTAŞ , parası ö ; denen gazı ucuz da olsa satmanın yollarını arıyor . Doğalgaz satışlarındaki dü ; şü ; ş , piyasaya yeni giren ö ; zel şirketleri de etkiliyor .

Zaman ' a bilgi veren bir şirket yö ; neticisi , mü ; şteri bulmakta zorlandıkları iç ; in sadece kontratlarda yazan ' al ya da ö ; de ' miktarında gaz alımı yaptıklarını sö ; ylü ; yor .

Krizin olumsuz etkilerinin devam ettiğine dikkat ç ; eken aynı yö ; netici , sanayi ü ; retiminde canlanma olmaması halinde , satışlardaki sıkıntının devam edeceği gö ; rü ; şü ; nde .

BOTAŞ ' ın kontrat devirleriyle 4 ö ; zel şirket pazara girmişti . Bunlardan Enerco , 2 , 5 milyar metrekü ; p kontrat alımı ile BOTAŞ ' tan sonra pazarın ikinci bü ; yü ; k oyuncusu oldu . Bosphorusgaz 750 milyon metrekü ; p , Avrasya Gaz 500 milyon ve Shell Gaz da 250 milyon kontrat devralmıştı .

Doğalgaz fiyatları Yü ; ksek Planlama Kurulu ( YPK ) kararı gereği Temmuz 2008 ' den itibaren her ay faiz , dö ; viz , ham petrol vb . girdi maliyetleri dikkate alınarak yeniden belirleniyor .

Uygulamanın koordinatö ; rlü ; ğü ; Hazine ' ye verilirken , Hazine enerji KİT ' lerinin ( Kamu İktisadi Teşebbü ; sleri ) mali yapılarını kuvvetlendirmek iç ; in kâ ; rlılık hedefleri ortaya koyuyor .

Son hazırlanan ' gizli ' ibareli rapora gö ; re , Hazine ile BOTAŞ , Aralık 2008 ' de ortak toplantı yaparak 2009 yılı iş programı iç ; in dolar kurunu ortalama 1 , 65 , ham petrolü ; n varil fiyatını 61 , 50 dolar olarak belirledi .

Aynı dö ; nem iç ; in Ü ; FE ( Ü ; retici Fiyat Endeksi ) artışı yü ; zde 6 , 9 olarak yapılan hesaplamalarda , şirketin 2009 yılı iş programı ç ; alışmaları tamamlanarak uygulamaya konuldu . Bö ; ylece kamu şirketi BOTAŞ , bu yıl doğalgaz faaliyetlerinden 2 , 4 milyar lira Vergi , finansman vb . giderler dü ; şü ; ldü ; kten sonra şirket dö ; nem sonunu 1 , 4 milyar lira net kâ ; rla kapatacak .

Aslan payı elektriğe gidiyor

Tü ; rkiye , geç ; en yıl 36 milyar metrekü ; p doğalgaz tü ; ketti . Tü ; ketimde 20 milyar metrekü ; p elektrik ü ; retimi ilk sırada yer alırken , konutlar 8 milyar metrekü ; ple ikinci sırada .

Sanayi tü ; ketimi ise 7 , 9 milyar metrekü ; p oldu . Ancak bu yılın ilk 7 aylık dö ; neminde gaz satışlarında ciddi gerileme yaşandı . Geç ; en yıl ocak-temmuzda 21 , 5 milyar metrekü ; p olan gaz tü ; ketimi , bu yılın aynı dö ; neminde 18 , 7 milyar metrekü ; pe geriledi .

Sanayi abonelerinin dışında 8 milyon 130 bin doğalgaz abonesi bulunuyor . BOTAŞ kontratlarına gö ; re bu yıl 48 , 3 milyar metrekü ; plü ; k alım sö ; zleşmesi var . Sö ; zleşmelerden kaynaklanan asgari alım tutarı ise 35 , 4 milyar metrekü ; p .

DoğalgazAvrupaKdvAvrupalıShell

loading...


YAZARLARTAMAMI

CEMAL KAŞIKÇI SUİKASTI

Kemalettin İsaoğlu

84 Ve 94 Ruhları...

TÜRKER AKINCI

Vız’yoner!

Cengiz ALÇAYIR
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı
Advertisement Advertisement