USD (Alış - Satış) : 8,27 - 8,28 EURO (Alış - Satış) : 9,96 - 9,98

Putin'in zaferi...

Obama, açıklamasında, projenin 'Doğu Avrupa'dan başka bölgelere kaydırılacağını belirtti.

Güncel / 18 Eylül 2009 Cuma 11:10
Putin'in zaferi...

  Bush yö ; netiminin Avrupa ile en bü ; yü ; k gü ; venlik projesi dediği &ldquo ; Fü ; ze Kalkanı&rdquo ; Obama tarafından rafa kaldırıldı . Rusya ' nın tepkisini ç ; eken proje yerine fü ; ze tehdidi altındaki ü ; lkelere hava savunma sistemleri satılacak . Tü ; rkiye de bu ü ; lkelerden biri . . .

ABD ' nin eski başkanı George Bush , 2 dö ; nemlik başkanlık sü ; resi boyunca Avrupa ile gü ; venlik işbirliğini artırmak iç ; in sü ; rekli olarak Avrupa ' nın gö ; beğine kurulacak &ldquo ; Fü ; ze Kalkanı Projesi&rdquo ; ni ABD ' nin en ö ; nemli gü ; venlik hamlelerinden biri olarak tanıttı . İran , Kuzey Kore gibi uzun menzilli fü ; zelere sahip ü ; lkelere karşı tü ; m Avrupa ' yı koruma kalkanı altına alacak olan proje bu ü ; lkelerden fırlatılacak bir fü ; zeyi havada tespit eden radar sistemi ve havada imha edecek fü ; zelerden oluşuyordu . Tarihç ; esi Bush ' tan ö ; nceye dayanan ve Polonya ile Ç ; ek Cumhuriyeti ' ne yerleştirilecek olan sistemlerden oluşacak fü ; ze kalkanı iç ; in Amerikalılar , son 20 yılda 100 milyar dolar harcadı . Ancak Rusya , yıllardır bu projenin aslında kendisini hedef aldığını ve gerekli yanıtın verileceğini belirtiyordu . Ve sonunda yeni ABD Başkanı Barack Obama bu dev projeyi ç ; ö ; pe attığını aç ; ıkladı .

Ü ; LKERE FÜ ; ZE SATACAK

Her şey dü ; n Wall Street Journal gazetesinin , &ldquo ; ABD fü ; ze kalkanından vazgeç ; iyor . Onun yerine bö ; lgesel hava savunma sistemleri kurulmasına ağırlık verecek . Bu şekilde bu sistemleri satan Amerikan şirketlerinin de fü ; ze tehdidi altındaki ü ; lkelerden bü ; yü ; k ihaleler alarak para kazanması sağlanacak&rdquo ; haberiyle başladı . Ç ; ek Cumhuriyeti ve Polonya Başbakanları tarafından yapılan aç ; ıklama ile bomba patladı . Her iki lider de ö ; nceki gece ABD Başkanı ' nın kendilerini telefonla arayarak Fü ; ze Kalkanı projesinin rafa kalktığını belirttiğini sö ; yledi . Ajanslara flaş haber olarak dü ; şen bu gelişmenin ardından Pentagon yetkilileri bir aç ; ıklama yayınlamak zorunda kaldı .
Obama Tü ; rkiye ' yi işaret etti
ABD Savunma Bakanlığı sö ; zcü ; sü ; Geoff Morrell , Beyaz Saray ' ın &ldquo ; daha uygun bir sistem&rdquo ; ü ; zerinde ç ; alıştığını sö ; yledi . Sö ; zcü ; , planın Avrupa ' daki mü ; ttefiklerini daha iyi koruyacak yeni bir planla değiştirildiğini belirtti . Morrell , fü ; ze kalkanı sistemini &ldquo ; İran tehdidinin azaldığını gö ; rdü ; kten sonra&rdquo ; değiştirme kararı aldıklarını kaydetti . Obama da &ldquo ; Daha akıllıca bir yol izlemeye karar verdik . Başarısı kanıtlanmış sistemlerle Avrupa ' daki mü ; ttefiklerimizi koruyacağız . Bu savunma sistemlerinin hedefi Rusya değil İran ' dır . İran ' ın kısa ve orta menzilli fü ; zeleri uzun menzilli fü ; zelerden fazla . Yeni tesisler İran ' a daha yakın bir bö ; lgelerde olacak&rdquo ; aç ; ıklamasını yaptı . Obama ' nın bu sö ; zlerle Tü ; rkiye ' yi işaret ettiği yorumu yapıldı . Ancak projeyi ABD ' nin Baltık ü ; lkelerinin gü ; venliğini sağlamaya yö ; nelik bir bağlılığı olarak gö ; ren Polonya ve Ç ; ek Cumhuriyeti ' nde bu sö ; zler bü ; yü ; k hayal kırıklığı yarattı .

TÜ ; RKİYE ' YE TEKLİFİN SEBEBİ BUYMUŞ

Tü ; rkiye ' yi ABD ' nin bir numaralı silah mü ; şterisi haline getirecek olan 7 . 8 milyar dolarlık Patriot hava savunma sistemleri teklifinin sırrı bu aç ; ıklamayla ç ; ö ; zü ; ldü ; . Reuters ajansı , &ldquo ; Bu aç ; ıklamayla birlikte hava savunma sistemleri ü ; reten Amerikan şirketlerinin fü ; ze tehdidi altındaki birç ; ok ü ; lkeden milyarlarca dolarlık ihale almalarının ö ; nü ; aç ; ıldı&rdquo ; yorumunu yaptı . Obama ' nın basın toplantısındaki , &ldquo ; Başarısı kanıtlanmış sistemleri Avrupa ' daki mü ; ttefiklerimize sunacağız&rdquo ; şeklindeki sö ; zleri de buna kapı aç ; mak şeklinde yorumlandı . Tü ; rkiye iç ; in Pentagon ' dan yapılan aç ; ıklamada satışın 13 Patriot ( Vatansever ) ateşleme ü ; nitesi ve 72 PAC-3 fü ; zesini kapsadığı belirtilmişti . Pentagon , Kongre ' ye gö ; nderdiği yazılı aç ; ıklamada Tü ; rkiye ' nin bu fü ; zeleri savunma kapasitesini gü ; ç ; lendirmek iç ; in kullanacağı ve bö ; lgesel tehditlere karşı bir caydırıcı gü ; ç ; oluşturacağını sö ; yledi . İran ' ın 1500-2000 km menzile sahip Şahab 3 fü ; zeleri Tü ; rkiye ' yi menzili iç ; ine alıyor . 4000 ve 5000 km . menzile sahip Şahab4 ve 5 fü ; zelerini de geliştirmekte olduğu biliniyor .

PUTİN ' İN ZAFERİ

Fü ; ze Kalkanı projesinin en bü ; yü ; k muhalifi Rusya ' ydı . Bu projenin ABD ile Rusya ' yı ikinci bir soğuk savaş dö ; nemine iteceğini belirten Rusya Başbakanı Vladimir Putin , ABD ' yi tehdit etmekten de kaç ; ınmadı . &ldquo ; Bu proje İran ve Kuzey Kore ' yi değil bizi hedef alıyor . İptal edilmezse biz de Avrupa ' daki toprağımız olan Kaliningrad ' a uzun menzilli İskender fü ; zelerini yerleştiriz&rdquo ; diyen Rusya , Ç ; ek Cumhuriyeti ve Polonya yerine ABD ile ortak bir savunma sistemini Tü ; rkiye ya da Azerbaycan ' a kurmayı bile ö ; nermişti . Bush ' un hararetli bir şekilde savunduğu Fü ; ze Kalkanı projesini Obama ' nın rafa kaldırmasını Amerikan basınında &ldquo ; Putin ' in zaferi&rdquo ; olarak yorumlandı .

NATO KARARI OLUMLU BULDU

ABD yö ; netiminin Ç ; ek Cumhuriyeti ve Polonya ' da kurulması planlanan fü ; ze kalkanında ö ; nemli bir değişikliğe gideceğini aç ; ıklaması , NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen tarafından memnuniyetle karşılandı . Sö ; zcü ; sü ; ne gö ; re Rasmussen , ABD ' nin fü ; ze kalkanı projesinde Doğu Avrupalı NATO ü ; yelerinin de ç ; ıkarlarına olan kapsayıcı bir sü ; rece yö ; nelmesini &ldquo ; olumlu bir adım&rdquo ; olarak değerlendirdi . Rasmussen , Washington ' ın fü ; ze kalkanında NATO ü ; yelerini daha bü ; yü ; k ö ; lç ; ü ; de kapsayan bir değişikliğe gideceği izlenimi edindiğini belirtip , atılacak bir adımın &ldquo ; mü ; ttefiklerin bö ; lü ; nmezliğinin işareti&rdquo ; olacağını ifade etti .YAZARLARTAMAMI

CEMAL KAŞIKÇI SUİKASTI

Kemalettin İsaoğlu

84 Ve 94 Ruhları...

TÜRKER AKINCI

Vız’yoner!

Cengiz ALÇAYIR
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı
Advertisement Advertisement