USD (Alış - Satış) : 8,27 - 8,28 EURO (Alış - Satış) : 9,96 - 9,98

Bugün Kadir Gecesi

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Kur'an-ı Kerim'in Hz. Muhammed'e indirilmeye başlandığı gün olan Kadir Gecesi dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Güncel / 15 Eylül 2009 Salı 12:04
Bugün Kadir Gecesi

  Manevi arınma ve yü ; celme , paylaşarak zenginleşme mevsimi olan Ramazan ayının son gü ; nlerini idrak ederken , 15 Eylü ; l Salı ' yı Ç ; arşamba ' ya bağlayan gecede , Kadir Gecesi ' ne ulaşmanın heyecan ve mutluluğunun yaşanacağını belirten Bardakoğlu , Kur ' an-ı Kerim ' de ' ' Bin aydan daha hayırlı ' ' olduğu bildirilen Kadir Gecesi ' nin insanlık iç ; in kurtuluş reç ; etesi olan Kur ' an ' ın indirilmeye başlandığı , esenliğin bü ; tü ; n dü ; nyayı kuşattığı , dua ve tö ; vbelerin kabul edildiği bir kutlu gece olduğunu ifade etti .

Bü ; tü ; n insanlık iç ; in hidayet rehberi olan Kur ' an-ı Kerim ' in bu gecede indirilmeye başlanmış olmasının Kadir Gecesi ' ni diğer bü ; tü ; n zaman dilimlerinden ü ; stü ; n kıldığını vurgulayan Bardakoğlu , ' ' Varlık ve varoluş bilgisinin ders kitabı , bü ; tü ; n kainatın ö ; zeti ve Allah ' ın insanlara uzattığı kurtuluş halkası olan Kur ' an ' la değer kazanan Kadir Gecesi ' nin kıymetinin bilinmesinin , ancak Kur ' an ' a gö ; nü ; lden yö ; nelmek ve onun insanlığa sunmuş olduğu eşsiz mesajını okumak , anlamak ve yaşamakla mü ; mkü ; n olacağına işaret etti .

Kur ' an ' ın anlaşılmak , fert ve toplum hayatına rehber olmak iç ; in gö ; nderildiğini belirten Bardakoğlu , mesajında şunları kaydetti :

' ' Okumuş olduğumuz Kur ' an ' ı anlayarak hayatımıza yansıttığımızda Kur ' an o zaman bizlere şifa ve rahmet olacaktır . Ç ; ü ; nkü ; Kur ' an sadece bilgi kaynağı değil , aynı zamanda tü ; m insanlığa bir fırsat olarak sunulan yol haritasıdır . Fatiha ' dan başlayıp , Nas suresiyle tamamlanan bu hayat rehberimiz bizi şirkten , zulü ; mden ve her tü ; rlü ; nefsani sapmalardan sakındırmakta , Allah ' a şeksiz iman ve tam bir teslimiyetin yolunu gö ; stermekte , kutlu Nebilerin hayatından kıssalarla bugü ; nü ; mü ; ze ö ; lü ; msü ; z ö ; rnekler taşımaktadır . Ö ; lü ; mü ; ve ahireti hatırlatarak , hesabını verebileceğimiz bir hayatı yaşamanın uyarısını yapmaktadır . O , bizlere bir yandan oruç ; , namaz , zekat , hac ve dua gibi ibadetlerle Rabbimize yaklaşmanın , diğer yandan sabır , doğruluk , yardımlaşma , af , adalet ve merhamet gibi ahlaki erdemlerle donanarak ö ; rnek bir fert ve toplum olmanın bilincini aşılamaktadır .

Onun insanlığın ufkunda yanan ışığı , her dö ; nemde insanlığı aydınlatmaya devam edecek , taşımış olduğu değerler , getirmiş olduğu evrensel ilkeler her zaman taze ve yeni kalacak , yaptığı ç ; ağrı kıyamete kadar sü ; recektir . Kur ' an bu ü ; stü ; n ö ; zelliklerine bizzat kendisi tanıklık etmekte ve tü ; m insanlığa ' Ey İnsanlar . İşte size Rabbinizden bir ö ; rgü ; t , kalplere bir şifa ve inananlar iç ; in yol gö ; sterici bir rehber ve rahmet olan Kur ' an geldi . . . ' ' şeklinde seslenmektedir . ' '

Mü ; kafatların sınırsız olarak verildiği Kadir gecesinin , insanın kendisine dö ; nerek gaflet iç ; inde geç ; irmiş olduğu gü ; nleri sorgulama , unutarak ve bilmeyerek işlediği hatalara tö ; vbe etme ve af dileme , bir daha yapmama kararlılığını Allah ' ın sonsuz rahmet ve mağfiretini umarak yineleme , insanların arasındaki sevgi ve bağışlamanın herkesi kucaklaması iç ; in bu yolda yeni adımlar atma zamanı olduğunu ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu , şö ; yle devam etti :

' ' Bize manevi derinliğinde arınma ve bağışlanma fırsatı sunan bu mü ; barek gü ; n ve geceler , yaşantımızda kalıcı değişiklikler meydana getirmediği mü ; ddetç ; e tam anlamıyla idrak edilmiş sayılmaz . Bu sebeple ibadetlerimizde ve ahlaki yaşantımızda istikrar ve istikametin ö ; nemli bir husus olduğu bilinmeli , her ayı Ramazan ve her gü ; n ve geceyi Kadir Gecesi gibi yaşamaya gayret etmeli , dargınlık , kırgınlık , kin ve nefretin yerine , sevgiyi , hoşgö ; rü ; yü ; , dostluk ve kardeşliği hakim kılmalı , yetimlerin , kimsesizlerin , fakir ve muhtaç ; ların yü ; zü ; nü ; gü ; ldü ; rmeli , onlara yardım elini uzatmalıyız .

Bu duygu ve dü ; şü ; ncelerle vatandaşlarımızın , soydaş ve dindaşlarımızın Kadir Gecesini tebrik ediyor , Yü ; ce Mevlamız ' dan , tuttuğumuz oruç ; ları ve yaptığımız tü ; m ibadetlerimizi kabul etmesini , bu gecede yapılan dua ve yakarışların , İslam aleminin birlik , dirlik ve beraberliğine , toplumsal birlikteliğimizin gü ; ç ; lenmesine , insanlığın barış , huzur ve saadetine vesile olmasını niyaz ediyorum . ' '

-TRT , AMASYA VE BOSNA HERSEK ' TEN CANLI YAYIN YAPACAK-

TRT , Kadir Gecesi dolayısıyla yarın saat 21 . 30 ' da Amasya II . Beyazıt Camii ile Bosna Hersek Gorajde Kenti ' ndeki 15 bin kişilik camiden dö ; nü ; şü ; mlü ; olarak mevlit programı yayınlanacak .

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Fikret Karaman ' ın konuşma yapacağı programda , başkanlığın ilahi korosu da ilahiler sö ; yleyecek . Program , aynı saatte TRT Avaz ' dan da izlenebilecek .YAZARLARTAMAMI

CEMAL KAŞIKÇI SUİKASTI

Kemalettin İsaoğlu

84 Ve 94 Ruhları...

TÜRKER AKINCI

Vız’yoner!

Cengiz ALÇAYIR
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı
Advertisement Advertisement