USD (Alış - Satış) : 8,27 - 8,28 EURO (Alış - Satış) : 9,96 - 9,98

Esnaf, İngiltere diyor

AB ülkesi İngiltere'de oturum izni sağlayan yatırımda sermaye şartı kalkınca simitçi, bakkal, terzi, kebapçı bu ülkede iş kurma talebinde bulundu.

Dünya / 12 Eylül 2009 Cumartesi 13:48
Esnaf, İngiltere diyor

 

Tü ; rklerin AB ü ; lkelerinde yatırım ve ticaret amacıyla serbest dolaşımını kısıtlayan İngiltere arka arkaya kaybettiği davalardan sonra geri adım attı .

1963 Ankara Anlaşması ' nın Tü ; rk işadamlarına tanıdığı vizesiz geç ; iş hakkını 30 yılı aşkın sü ; redir uygulamayan İngiltere , işadamlarına kapılarını aç ; tığını 3 Eylü ; l 2009 tarihi itibariyle ' resmen ' ilan etti . Mahkeme yoluyla oturum ve iş yeri aç ; ma belgesi alan 8 kişilik ilk kafile de İngiltere ' ye gitti .

Yeni dü ; zenlemeye gö ; re , işadamları Konsolosluğa mü ; racaat edip kolaylıkla yatırım veya iş iç ; in İngiltere ' de oturum hakkı alabilecek . Dü ; zenlemeyle 500 bin sterlin tutarında sermaye şartının da son bulmasıyla simitç ; i ve ayakkabı boyacısı da milyon dolarlık işadamıyla aynı statü ; ye yü ; kseltti .

Kararın İngiltere Konsolosluğu ' nun internet sitesinde ilan edilmesinin ardından başvurularda ciddi artış yaşandı . Kuddus Avukatlık bü ; rosu yetkilileri sadece bir haftada 20 ' nin ü ; zerinde talep aldıklarını belirtti . Bu talepler iç ; inde bakkal , berber , terzi , kebapç ; ı , simit fırını , bilgisayar teknik servisi ve tekstil mağazası gibi iş kolları dikkat ç ; ekiyor .

' BU BİR ZAFERDİR '

İşadamına bu hakkı kazandırmak iç ; in hukuk mü ; cadelesi yü ; rü ; ten Kuddus avukatlık bü ; rosu yetkilisi Hakan Camuz , şu değerlendirmede bulundu : ' 7 yıldır vermiş olduğumuz mü ; cadele sonucu İngiltere Ankara Anlaşmasından doğan hakları geç ; tiğimiz aylarda ilke olarak geç ; en hafta da resmi olarak Tü ; rkiye ' ye iade edeceğini aç ; ıkladı . Buna gö ; re İş adamları herhangi bir sermaye sınırı olmaksızın İngiltere ' ye gidip yatırım yapabilir veya mal hizmet satın alabilir . Bu Tü ; rk vatandaşının ö ; nü ; nü ; aç ; an bir zaferdir . Bugü ; ne kadar yü ; zlerce başvuru ve dava başarısızlıkla sonuç ; lanmıştı . İngiltere ' de iş yaparken geri gö ; nderilmiş insanlar profesyonel bir danışman şirket aracılığıyla yeniden başvuru yapabilir . '

SIRADA DİĞER AB Ü ; LKELERİ VAR

Dü ; zenlemenin diğer Avrupa ü ; lkelerinde de emsal teşkil edeceğini belirten Camuz , Tü ; rk vatandaşlarının AB ' ye ü ; ye ü ; lkelere yatırımcı olarak girmesinin kolaylaştığına dikkat ç ; ekti . Camuz , ' Almanya Hü ; kü ; meti Rus , Amerikan , Japon vatandaşlarına yatırımcı olarak Almanya ' ya gelmek iç ; in en az 1 milyon dolar getirmesi lazım şartı koyabilir ama Tü ; rkiye ' ye bö ; yle bir şart getiremez ' şeklinde konuştu . İngiltere ' de dil ya da okul eğitimi almak isteyen ö ; ğrencilere de vize istenmemesi gerektiğini vurgulayan avukat Camuz , ' Tü ; rk vatandaşı AB ü ; lkelerine hizmet satın almaya gidiyorsa vize sorulması yasalara aykırıdır . Bu hizmetin eğitim ya da sağlık olması fark etmez ' dedi .

DÜ ; ZENBAZA GEÇ ; İT YOK

İngiltere ' nin İstanbul Başkansolosluğu ' nun web sitesine gö ; re , kişilerin başvurusu şu hallerde kabul edilmeyecek :

Birleşik Krallık ' a yasadışı girmek .
Hile ile izin almaya ç ; alışmak .
Kalma koşullarını ihlal etmek .
Geç ; ici kabul sü ; recinde olmak .
Kabul edilmeyen bir iltica başvurusu yapmış olmak .
Yalan beyanda bulunmak veya bilgileri doğrulayıcı belde sunmakYAZARLARTAMAMI

CEMAL KAŞIKÇI SUİKASTI

Kemalettin İsaoğlu

84 Ve 94 Ruhları...

TÜRKER AKINCI

Vız’yoner!

Cengiz ALÇAYIR
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı
Advertisement Advertisement