USD (Alış - Satış) : 8,27 - 8,28 EURO (Alış - Satış) : 9,96 - 9,98

Ruhsatı CHP’li belediye verdi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş sel sonrası Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında 3 bakanın katılımıyla yapılan toplantıdan radikal kararlar çıktığını söyledi.

Güncel / 11 Eylül 2009 Cuma 13:21
Ruhsatı CHP’li belediye verdi

 

Dere yatağına yapılan binaların tamamının kişi ve kurum ayrımı yapılmaksızın yıkılacağını vurgulayan Topbaş , ' Ya bize bir dere yapıp verirler , ya da dereden kalkıp giderler . ' diye konuştu . Yaşananlarda kendilerinin de hatasının bulunduğunu belirten Topbaş , CHP ' ye yü ; klendi . Topbaş , İkitelli ' de sular altında kalan TIR Garajlarından 5 ' inin ruhsatının CHP dö ; neminde verildiğini , selden en ç ; ok zarar gö ; ren Osmanlı TIR garajının ise ruhsatsız olduğu iç ; in 2008 yılında kendilerince mü ; hü ; rlendiğini belirtti . Aldıkları bir ç ; ok kararın yargıya gö ; tü ; rü ; ldü ; ğü ; nü ; ve yü ; rü ; tmesinin durdurulduğunu belirten Topbaş , yapılacak istimlak ç ; alışmasında yargının da yardımına ihtiyaç ; ları olduğunu aktardı .
İBB Başkanı Kadir Topbaş , Tekirdağ ve İstanbul ' u kapsayan sel felaketiyle ilgili Afet Koordinasyon Merkezi ' nde ( AKOM ) basın toplantısı dü ; zenledi . Toplantıya AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof . Dr . Edibe Sö ; zen ve İSKİ Genel Mü ; dü ; rü ; Mevlü ; t Vural ' da katıldı . İstanbul ' un iki gü ; n ü ; st ü ; ste sel felaketi yaşadığını vurgulayan Topbaş , yaşananlarda kendileri dâ ; hil tü ; m yö ; netimlerin sorumluluğu olduğunu ve ö ; zeleştiri yapılması gerektiğini belirtti . Bö ; yle bü ; yü ; k ö ; lç ; ekli bir felaketin daha az hasarla nasıl atlatılabileceği sorusunu kendilerine sorduklarını aktaran Topbaş , ' Bu yaşanmaması iç ; in neler yapılabilir . Ö ; zellikle bir gü ; n ö ; nce Ç ; atalca ve Silivri ' de bu yaşandığı ve bunun anonsları yapıldı ama bir gü ; n sonra İstanbul ' daki yağışta daha fazla can kaybına sebep oldu . Demek ki uyarılarda ve bizim konuşlanmamızda bazı hatalar var . ' şeklinde konuşu .
Dü ; n Dolmabahç ; e ' de Başbakan Erdoğan ' ın başkanlığında Ç ; evre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu , Tarım ve Kö ; yişleri Bakanı Mehdi Eker ve Bayındırlık ve İskâ ; n Bakanı Mustafa Demir ' in de katıldığı toplantı sonrası radikal kararlar alındığını bildiren Topbaş , ' Toplantı sonunda kısa , orta , uzun vadeli ve acil ö ; nlem planları yapıldı ve karara bağladı . Bu ç ; erç ; evede ç ; alışmalar sü ; rdü ; rü ; lmekte . Belki biraz acımasız olacağız ama bazılarının canı yanacak ama kimse kusura bakmasın . Gereken yerlerde istimlâ ; k mutlaka yapılacak . Bodrum katlarının etkileneceği noktalarda bodrum katları iptal edecek . ' şeklinde konuştu .
Basın Ekspres yolu ve civarında dere yatağına yapılan tü ; m yapıların kişi ve kurum farkı gö ; zetilmeksizin istimlâ ; k edileceğinin altını ç ; izen Topbaş , ' Kurum kuruluş ayrımı gö ; zetmiyorum . Ne gerekirse bu yapılacak . Ya bize bir dere yapıp verirler , ya da dereden kalkıp giderler . ' İfadelerini kullandı .
Sel felaketinde Ayamama Deresi ' nin taşmasıyla sular altında kalan Basın Ekspres yolunun yapımının da hatalı olduğunu sö ; yleyen Topbaş , yolun kenarına yağışların akmasını sağlayacak yeterli kanalların yapılmadığını bildirdi .
' TIR PARKLARININ RUHSATINI CHP ' Lİ BELEDİYE VERDİ '
Sel felaketi sonrası yaptığı aç ; ıklamalardan ö ; tü ; rü ; CHP Lideri Deniz Baykal ' ı ağır sö ; zlerle eleştiren Topbaş , Baykal ' ın bö ; yle bir felakette bile teselli arama ve yardım etme yerine siyasi ranta ç ; evirmeye ç ; alıştığını savundu .
Sel sonrası sular altında kalan ç ; ok sayıda insana mezar olan TIR garajlarından 5 tanesinin ruhsatlarını dö ; nemin CHP ' li Kü ; ç ; ü ; kç ; ekmece Belediyesi ' nin verdiğini , ö ; lü ; m olaylarının yaşandığı Osmanlı TIR garajının ise ruhsatsız olduğunu aktaran Topbaş , ' Oradaki Osmanlı TIR parkı ile ilgili 19 Şubat 2008 de Bü ; yü ; kşehir Belediyesi olarak mü ; hü ; rlemişiz . Burada TIR garajı olmaz demişiz . Sedef , Nursu , Assan , Megatrans gibi tır parklarının ruhsatını dö ; nemin CHP ' li Kü ; ç ; ü ; kç ; ekmece Belediyesi vermiş .
CHP Lideri Deniz Baykal ' ın ' Ayamama ve Papaz Deresi ' nin neden ıslah edilmedi ' sö ; zlerini hatırlatan Topbaş , Silivri ' nin Merkezi ' nden geç ; en ve sele sebep olan Boğluca Deresi ' nin ıslahı iç ; in yaptıkları ç ; alışmanın CHP ' nin itirazları sonucu mahkeme tarafından iptal edildiğini belirtti . Topbaş , ' Burada geç ; emeyen su şişerek sel oluşturmuş . Bunu gidermek amacıyla bu bö ; lgede ç ; alışma gerç ; ekleştirilmiş , maliyeti 50 milyon olmasına rağmen 1/5000 ' lik planlara işledik . Bu planları CHP ö ; rgü ; tü ; yargıya gö ; tü ; rdü ; . Ö ; nce yü ; rü ; tmeyi durdurma kararı aldılar . 2008 ' de de planı iptal ettiler . Bu kadar net sö ; ylü ; yorum . Orda biz ç ; alışmalar yaptık bu parayı yatırımı buraya yapmak istedik . 711 trilyon Silivri ' ye yatırım yapmışız 50 trilyon daha yapacak ve bunu bitirmiş olacaktır . Silivri ' de sel olanı yaşanmayacaktı . ' şeklinde konuştu . Boğluca ' da İSKİ ' nin 25 metre talep ettiği taşkın alanına mahkemenin atadığı bilirkişinin 7 metreyi uygun gö ; rdü ; ğü ; nü ; hatırlatan Topbaş , gerekirse bilirkişi hakkında da mahkemeye başvuracaklarını aç ; ıkladı .
' YARGIDAN DESTEK BEKLİYORUZ '
Bundan sonraki dere yataklarının ıslahı konusunda ç ; ok daha radikal kararlar alacaklarını belirten Topbaş , hızlı ve ç ; abuk adım atabilmeleri iç ; in yargının da destek vermesini istedi . Ayamama Deresi alanında ç ; ok sayıda iş merkezi ve plaza olduğunu dile getiren Topbaş , burada dere ve yatağına tecavü ; z etmiş tü ; m yapıların ayrıma tabi tutulmaksızın istimlâ ; k edileceğini ifade etti . Topbaş , ' Yargı ne kadar erken sonuç ; lanırsa bizim oralara mü ; dahale etme imkâ ; nımız olur . Uzadığı takdirde mü ; dahale şansımız azalır . Yargı sü ; reç ; leri ç ; ok uzun sü ; rü ; yor . Yargı burada ç ; ok rica ediyorum . Kimsenin mağdur edilmemesini isteriz . Ama Boğluca deresinde yaşanan ç ; ok net bir ö ; rnektir . Bilirkişi sorumludur . Yanıltmıştır yargıyı . ' Şeklinde konuştu .
Topbaş , basın mensuplarının soruları ü ; zerin Medya ' da da yer alan Başakşehir ' de askeri alanda yer alan gö ; letle ilgili aç ; ıklama yaptı . Askeri alanda bulunan doğal gö ; letin ö ; nü ; ndeki toprak barikatın yıkılması sonucu 80 bin ton civarında suyun İkitelli bö ; lgesine aktığını belirten Topbaş , ' Ç ; ok ciddi bir yağış aldı bö ; lge . Dolayısıyla gö ; letin ö ; nü ; ndeki toprak yığıntı birden aç ; ılmış . TIR parkının ü ; zerendeki yolları dahi yırtacak kadar bir dalga hamlesi yaptığı iç ; in herhalde o bü ; yü ; k TIR ' ları da taşıyabilecek , hareket ettirebilecek gü ; ce sahip oldu ki , alt geç ; itlere , menfezlerden geç ; emediği iç ; in oralara kadar koskoca TIR ' ları konserve kutusu gibi getirdi ve tıkadı . Tabi raporları hazırlanıyor . Bunların bü ; tü ; n detayları inceleniyor . Sonuç ; ları incelenecek . Bu konuyla ilgili ihmalleri olanlar hakkında ç ; alışma yapacağız . Bizim bü ; nyemizdeyse biz diğer noktalarda da farklı değerlendirmeler yapılacak ' şeklinde konuştu . .
Basın mensuplarının KİPTAŞ ve TOKİ ' nin de ç ; eşitli yerlerde dere yatağına bina yaptığı yö ; nü ; ndeki eleştirileri hatırlatması ü ; zerine Topbaş , KİPTAŞ , TOKİ kim yaparsa yapsın bu binaların yıkılacağını belirtti .YAZARLARTAMAMI

CEMAL KAŞIKÇI SUİKASTI

Kemalettin İsaoğlu

84 Ve 94 Ruhları...

TÜRKER AKINCI

Vız’yoner!

Cengiz ALÇAYIR
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı
Advertisement Advertisement