USD (Alış - Satış) : 8,27 - 8,28 EURO (Alış - Satış) : 9,96 - 9,98

Banka ATM'leri birleşiyor

Avrupa'da ilk kez Türkiye'de gerçekleşecek ortak ATM uygulaması ile ATM'lerin işlem hacmi artacak, Türkiye ekonomisine 300 milyon Dolar'lık katkı sağlanacak.

Ekonomi / 10 Eylül 2009 Perşembe 11:31
Banka ATM'leri birleşiyor

 

Tü ; rkiye ' de ortak ATM dö ; nemi 26 bankanın katılımıyla 1 Ekim 2009 tarihinden itibaren başlayacak . Avrupa ' da ilk kez Tü ; rkiye ' de gerç ; ekleşecek uygulama ile ATM ' lerin işlem hacmi artacak , Tü ; rkiye ekonomisine 300 milyon Dolar ' lık katkı sağlanacak .

Bankalararası Kart Merkezi ( BKM ) Yö ; netim Kurulu Başkanı Hasan Ü ; nal , ortak ATM dö ; neminin başlamasına ilişkin dü ; zenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada , Avrupa ' da ilk kez bir ü ; lkede ATM hizmeti veren tü ; m bankaların , kart kullanıcılarının işlemlerini kolaylaştıracak ortak bir hizmet protokolü ; ne imza attığını sö ; yledi . Ü ; nal , BKM ' nin ' Ortak ATM ' projesi iç ; in mevcut altyapısını geliştirdiğini ve yatırımlar gerç ; ekleştirdiğini ifade ederek , proje kapsamında ç ; alışmalara iki yıl ö ; nce başlandığını bildirdi .

Ortak ATM paylaşımı ile ATM lokasyon bilgilerinin tü ; mü ; nü ; kullanıcılara tek bir platformdan sunmayı sağlayacak bir yapı hazırlandığını kaydeden Ü ; nal , ' ' BKM olarak Ortak ATM Projesi ile ilgili yoğun ç ; alışmalarımızın karşılığını 26 bankanın da projeye onay vermesiyle almış olduk ' ' dedi . Bankalararası Kart Merkezi ( BKM ) Genel Mü ; dü ; rü ; Sertaç ; Ö ; zinal , ATM paylaşımının , ortak POS kullanımı konusunda daha somut adımların atılması iç ; in ö ; nemli bir kılavuz olacağını dü ; şü ; ndü ; ğü ; nü ; bildirdi .

Ö ; zinal , 1 Ekim 2009 ' da ortak ATM dö ; neminin başlamasına ilişkin dü ; zenlenen basın toplantısında konuşmasına , Trakya bö ; lgesi ve İstanbul ' da yaşanan sel felaketinde yakınlarını kaybedenlere baş sağlığı dileyerek başladı . Tü ; keticilere yarar sağlamak amacıyla gerç ; ekleştirilen ATM Paylaşım Projesi ile tü ; m banka kartı kullanıcılarının , dilediği bankanın ATM ' sinden bakiye sorgulama ve nakit ç ; ekim işlemleri yapabileceğini , paylaşım sistemi ile Altın Nokta ve Ortak Nokta ' ların tarihe karışacağını sö ; yledi .

2007 yılı başında ATM Paylaşım Projesi ç ; alışmalarının başlatıldığını anımsatan Ö ; zinal , ü ; yelerle 100 ' e yakın toplantı yapıldığını , toplam 250 toplantı gerç ; ekleştirildiğini , ATM ' lerin coğrafi dağılımları ile ilgili McKinsey ' den 180 adam/gü ; nlü ; k danışmanlık hizmeti alındığını , BKM bü ; nyesinde kullanıcıların tü ; m ATM ' lerin adres bilgilerine web ü ; zerinden ve cep telefonlarından ulaşılmasını sağlayan bir yapı kurulduğunu anlattı . ATM paylaşımının tü ; keticiye sağlayacağı faydalara da değinen Ö ; zinal , tü ; m banka kartı kullanıcılarının ; banka kartları ile Tü ; rkiye ' deki tü ; m ATM ' lerden bakiye sorgulama ve para ç ; ekim işlemini gerç ; ekleştirebileceğini , ATM bulmamama endişesi ile gerektiğinden fazla nakit taşıma riskinin minimize olacağını , en yakın ATM ' yi web sitesinde yer alan bir harita ü ; zerinden ya da cep telefonları ile tespit edebileceğini sö ; yledi .

Sistemin katkılarına ilişkin olarak da Ö ; zinal , ü ; lkedeki ATM ağını genişleten sermaye yatırımlarını optimize edecek bir yapıya kavuşulacağını , rekabetteki artışın sunulan hizmetlerin kalitesini olumlu yö ; nde etkilemesi ile sektö ; rü ; n daha hızlı bir gelişim gö ; stereceğini , işlem hacminde ve dolaylı olarak sirkü ; lasyondaki para hacminde artış ve daha rahat kullanılabilen ATM ' ler ile kayıt altındaki ekonomiye katkı sağlanacağını kaydetti .

Banka kartlarının yurt iç ; i ATM ' lerde kullanım işlem adedine bakıldığında yıllık artışın ortalama yü ; zde 10 dü ; zeyinde olduğunu belirten Ö ; zinal , 1 Ekim 2009 sonrası artan işlem hacmi ile birlikte 2009 yılı sonunda yıllık toplam işlem adedinin artacağını ö ; ngö ; rdü ; klerini , 2010 yılındaki artışın da yü ; zde 30-40 ' lara ç ; ıkabileceğini dü ; şü ; ndü ; klerini kaydetti . Mevcut 22 bin 714 adet ATM ' nin 35 bin adet ATM kadar etkinlik gö ; sterecek olmasından ö ; tü ; rü ; 300 milyon dolarlık verim elde edileceğini bildiren Ö ; zinal , uygulamanın hayata geç ; eceği 1 Ekim 2009 tarihi itibariyle basın ve outdoor mecralarının kullanılacağı bir iletişim kampanyasının da hayata geç ; irileceğini sö ; yledi .

ZİRAAT VE İŞ BANKASI NASIL İKNA EDİLDİ?

Sertaç ; Ö ; zinal , gazetecilerin sorularını yanıtlarken de , ATM ' ler konusunda bü ; tü ; n bankaların artık hangi noktalarda yoğunlaşma olduğunu daha net gö ; rebildiğini ifade etti . Ziraat ve İş bankalarının bu projeye katılımı iç ; in nasıl ikna edildiklerine ilişkin bir soru ü ; zerine de , Ö ; zinal , ' ' Olumlu baktılar . Son 2 yıllık sü ; reç ; te bü ; tü ; n ü ; yeler olumlu bir yaklaşım iç ; indeydiler . İlk dö ; nem iç ; in 300 milyon dolarlık bir maliyet tasarrufu olduğunu gö ; rü ; yoruz . Her yıl 100-200 milyon dolar daha bu tasarrufun devamı gelecek ' ' diye konuştu .

Ö ; zinal , bir gazetecinin ' ' ATM ' deki bu işbirliği POS ' da da mü ; mkü ; n olacak mı? ' ' sorusuna , ' ' Yıllardır 2 tane ö ; nemli rü ; yam kaldığını sö ; ylü ; yorum . Biri ATM paylaşımı . Onun gerç ; ekleştiğini gö ; rmek tü ; m sektö ; rü ; olduğu gibi beni de ç ; ok sevindiriyor . POS paylaşımında da ç ; ok ö ; nemli gelişmeler olduğunu gö ; rü ; yoruz . Bu konuda ç ; ok ö ; nemli adımlar oluyor . Sektö ; r olarak ATM paylaşımı , ortak POS kullanımı konusunda daha somut adımların atılması iç ; in ö ; nemli bir kılavuz olacak diye dü ; şü ; nü ; yorum ' ' karşılığını verdi .

BUGÜ ; NE KADAR YAPILAN ATM YATIRIMI 600 MİLYON DOLAR

BKM Yö ; netim Kurulu Başkanı Hasan Ü ; nal da , Tü ; rkiye ' de ilk ATM ' nin 1987 ' de kullanılmaya başlandığını , 1993 ' te 3 bankanın katılımı ile ATM ' lerini hem kredi kartları hem de banka kartları iç ; in ortak kullanma kararı ile Altın Nokta ATM paylaşım grubu , 1998 Mart ayında da 16 bankanın katılımıyla Orta Nokta kurulduğunu anımsattı . Ü ; nal , Tü ; rkiye ' nin ATM adetsel bü ; yü ; mesinde Avrupa ' da birinci olduğunu belirterek , 44 milyon kredi kartı , 61 milyon banka kartı bulunduğunu bildirdi .

Bugü ; ne kadar yapılan ATM yatırımının 600 milyon Dolar olduğunu ifade eden Ü ; nal , Tü ; rkiye ' de son 5 yılda 3 , 6 milyar kere ATM ' ye gidildiğini , her bir milyon kişiye dü ; şen ATM sayısının 264 , işlem başına nakit ç ; ekim miktarının ise ortalama 190 Lira olduğunu kaydetti .

Ü ; nal , bugü ; n pazardaki ATM ağının yaklaşık yü ; zde 44 ' ü ; nü ; Altın Nokta , yü ; zde 30 ' unu ise Ortak Nokta ' nın oluşturduğunu , kalan yü ; zde 26 ' lık payın ise bu gruplara dahil olmayan bankaların ATM ' lerine ait olduğunu bildirdi . Ortak ATM kullanımının tü ; keticiye maliyetine ilişkin bir soru ü ; zerine , Ü ; nal , ü ; cretlendirmenin kartı veren banka ile mü ; şteri arasında belirleneceğini ifade ederek , ' ' Banka , kendi ü ; cretlendirme politikası ve pazarlık stratejisi doğrultusunda kart sahiplerinden belirli ü ; cret talep edecektir veya etmeyecektir ' ' dedi .

Bü ; tü ; n bankaların , ATM ve kart sayıları ne olursa olsun programdan aynı koşullarda faydalanmış olduğunu belirterek , ' ' Kart ve ATM sayısı ne olursa olsun bü ; tü ; n bankalar aynı hizmeti alacak . Birbirlerine aynı ü ; creti ö ; deyecekler ve giriş ü ; creti de ö ; denmeyecek ' ' diyen Ü ; nal şunları ekledi ; ' Kredi kartı borç ; larının yeniden yapılandırılmasında sü ; renin uzatılmasına ilişkin bir soru ü ; zerine de , Ü ; nal , ' ' Bü ; tü ; n bankaların katılacağını tahmin ediyorum . Yü ; ksek bir katılım olacak . 'YAZARLARTAMAMI

CEMAL KAŞIKÇI SUİKASTI

Kemalettin İsaoğlu

84 Ve 94 Ruhları...

TÜRKER AKINCI

Vız’yoner!

Cengiz ALÇAYIR
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı
Advertisement Advertisement