USD (Alış - Satış) : 8,27 - 8,28 EURO (Alış - Satış) : 9,96 - 9,98

Şehit ailesinin isyanı

3 yıl önce asteğmen oğullarının şehit edilmesine isyan edip ‘Hakkımızı helal etmiyoruz” diyen Okay Ailesi, çocuklarının ölüm yıldönümünde gazetelere yine “Hakkımızı helal etmiyoruz” diye mevlit ve şehitlikte anma ilanı verdi.

Güncel / 1 Eylül 2009 Salı 17:33
Şehit ailesinin isyanı

 

Hakkari ' nin Ç ; ukurca İlç ; esi ' nde Kö ; prü ; lü ; Jandarma Tabur Komutanlığı ' na 1 Eylü ; l 2006 tarihinde yapılan PKK saldırısında şehit dü ; şen Asteğmen Zeki Burak Okay ' ın ailesi , ü ; ç ; ü ; ncü ; yıldö ; nü ; mü ; nde oğullarını andı . Bahç ; eşehir Ü ; niversitesi Bilgisayar Mü ; hendisliği ' nden mezan olan askere gitmeden 5 ay ö ; nce nişanlanan oğulları Zeki Burak Okay iç ; in Neriman ve Sezai Okay ç ; ifti , Bursa ' daki yerel gazeteye ilan verdi . Okay ç ; ifti ç ; ocuklarının ö ; lü ; m yıldö ; nü ; mü ; nde yakınlarını bugü ; n saat 11 . 00 ' de mezarı başında anmaya ve akşam da İhsaniye Camii ' nde okunacak mevlide davet etti .

Neriman ve Sezai Okay imzalı ilanda , İhsaniye Camii ' nde saat 20 . 15 ' te okunacak mevlit davetinin yanı sıra yine ' Hakkımızı helal etmiyoruz ' denildi . Şehit Asteğmen Zeki Burak Okay ' ın fotoğrafının da yer aldığı ilanda şö ; yle denildi : &ldquo ; 1 Eylü ; l 2006 tarihinde Hakkari/Ç ; ukurca- Kö ; prü ; lü ; Sınır Taburu ' nda Asteğmen olarak gö ; revli iken , susuz ü ; st bö ; lgesinde takımı ile gece nö ; beti sırasında PKK ' nın hain saldırısı sonucu şehit dü ; şen biricik oğlumuz , yavrumuz , kuzumuz Zeki Burak Okay ' ı kaybetmiştik . Ö ; lü ; mü ; nü ; n ardından da şunları sö ; ylemiştik :

HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ!

Hakkımızı helal ekmediklerimiz : 1- Ü ; lkemizi bö ; lü ; p parç ; alamaya ç ; alışanlar . 2- Şehit kanları ile sulanan bu vatan topraklarını ona buna satanlar . 3- Yetim hakkı yiyenler . 4- Sudan sebeplen ç ; ocuklarını askere gö ; ndermeyenler .

Ö ; lü ; nceye kadar ve ö ; ldü ; kten sonra da helal etmeyeceğiz . Yavrumuzun ö ; lü ; mü ; nü ; n 3 ' ü ; ncü ; yılı mevlidinde sizleri de aramızda gö ; rmek istiyoruz . &rdquo ;

ŞEHİTLİKTE TÖ ; REN

Şehit Asteğmen Zeki Burak Okay bugü ; n Pınarbaşı Şehitliği ' ne ö ; lü ; m yıldö ; nü ; mü ; nde tö ; renle anıldı . Şehidin annesi Neriman Okay ' ın dayanamadığını sö ; yleyerek gelmediği anma tö ; renine babası Sezai Okay ile akrabaları ve arkadaşları katıldı .

Şehit oğlunun mezarı başında bir konuşma yapan Sezai Okay , &ldquo ; Son gü ; nlerde ' Kü ; rt aç ; ılımı ' daha sonra ' Demokratik aç ; ılım ' ile en sonunda ' Milli birlik aç ; ılımı ' adında aç ; ılım ö ; ne sü ; rü ; yorlar . Bu ç ; ocuğumuzun yediği kurşun gibi ağır geldi . Hepimize kurşun atıyorlar . Madem birlik olacaktık neden bizim ç ; ocuklarımız ö ; ldü ; . Kolu ve bacağı koptu . Ç ; ocuğumu o zaman geri istiyorum . Kü ; rt , Ç ; erkez ve Arnavut hep beraber yaşamıyor muyuz? Kü ; rt sorunu değil PKK sorunu var . Şehit aileleri olarak ' Kü ; rt aç ; ılımına ' karşıyız . Biz , ' Hakkımızı helal etmiyoruz ' demiştik . Vatanı bö ; lmeye ç ; alışanlar , sudan sebeple ç ; ocuğunu askere gö ; ndermeyenlere bunu tekrar sö ; ylü ; yoruz&rdquo ; dedi .

Sezai Okay , şehitlikten ayrılırken kendisini cep telefonuyla arayan ve ' Paşam ' dediği bir askeri yetkiliye , &ldquo ; Bugü ; n Dü ; nya Barış Gü ; nü ; . Oğlumu da bö ; yle bir gü ; nde şehit dü ; şü ; rdü ; ler . Burada yaptığım konuşmada aklınızdan geç ; en tü ; m duyguları sivil olarak dile getirdim . Ü ; lke ç ; ocuklarımız iç ; in bağırıp ç ; ağırdım . Atatü ; rk olsaydı bö ; yle olmazdı&rdquo ; dedi .


ERDOĞAN ' IN AİLEYİ ARAMAMASI SORUN OLMUŞTU

HAKKARİ ' nin Ç ; ukurca İlç ; esi ' nde Kö ; prü ; lü ; Jandarma Tabur Komutanlığı ' na 1 Eylü ; l 2006 tarihinde yapılan PKK saldırısında Asteğmen Zeki Burak Okay şehit dü ; şmü ; ştü ; . Bahç ; eşehir Ü ; niversitesi ' nden bilgisayar mü ; hendisi olarak mezun olan ve askere gitmeden 5 ay ö ; nce nişanlanan Zeki Burak Okay ' ın şehit dü ; ştü ; ğü ; haberinin verilmesi iç ; in ailesi , tatil yaptıkları Altınoluk ' tan kapıcı tarafından ' Evinize hırsız girdi . Hemen gelin ' denilerek ç ; ağrılmıştı . Olayı ö ; ğrenince sinir krizleri geç ; iren anne Neriman Okay , &ldquo ; Oğlumu ne idü ; ğü ; belirsiz savaş denilen bir olayın iç ; ine soktular . O şehit olmadı . Vatan sağ olsun demeyeceğiz&rdquo ; diyerek isyan etmişti .

Neriman Okay , cenaze tö ; reninde de &ldquo ; Oğlumu bisiklete bindirmedim ben , kaza yapıp , ö ; lü ; r diye . Devlet okullarında okutmadım , dö ; verler diye . Ben oğlumu askere gö ; nderdim . Ben onu ö ; ldü ; rü ; n diye mi verdim? Ben oğlumu ö ; lmesi iç ; in askere gö ; ndermedim . Artık bunun hesabı sorulsun . Bizim ç ; ocuklarımız doğuya gidiyor . Ö ; nce Bilal gitsin , Doğu ' da savaşsın&rdquo ; demişti .


&ldquo ; BUNU MU DİNLEYECEĞİM&rdquo ;

Bursa ' da aynı gü ; n iki şehidin cenazesi toprağa verilmiş , Başbakan Erdoğan , diğer şehidin ailesini arayıp başsağlığı dilerken , Okay Ailesi ' ne telefon aç ; mamıştı .

Erdoğan daha sonra katıldığı bir televizyon programında , telefon aç ; mamasının nedenini ailenin cenaze tö ; reninde gö ; sterdiği tepkiye bağlamış ve &ldquo ; Medyamızdan şikayetç ; iyim . Bilerek veya bilmeyerek bu işi farklı bir yö ; ne ç ; ekme gayretleriş , ü ; lkemizde bu havayı doğurur . Geç ; enlerde bir tanesine telefon aç ; madım . Bir tanesine aç ; tım . Televizyondaki aç ; ıklamalar , komutanın yakasına sarılmalar . Şimdi telefonda aynı durumla ben de karşılaşırsam bunu mu dinleyeceğim ben . Ö ; bü ; rü ; tam aksine ' Vatanımız sağ olsun . Sizler sağ olun ' dedi . Bir taraftan da bana dualar etmeye ç ; alıştı . Biz yan gelip yatmıyoruz ki biz de koşturuyoruz&rdquo ; demişti .

BaşbakanŞehitAltınolukArnavutJandarma

loading...


YAZARLARTAMAMI

CEMAL KAŞIKÇI SUİKASTI

Kemalettin İsaoğlu

84 Ve 94 Ruhları...

TÜRKER AKINCI

Vız’yoner!

Cengiz ALÇAYIR
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı
Advertisement Advertisement