USD (Alış - Satış) : 8,27 - 8,28 EURO (Alış - Satış) : 9,96 - 9,98

Maliye'ye büyük şok!

Maliye Bakanlığı, 10 yılı dolmadan hayat sigortasından ayrılanlara 'borçlu' çıktı. İstanbul'daki bir vergi mahkemesi, hayat sigortasından çıktıktan sonra kendisine yapılan anapara ve faiz ödemesinin tamamından vergi kesilen Max Steinbuchel isimli vatandaşın itirazını kabul etti.

Ekonomi / 1 Eylül 2009 Salı 12:35
Maliye'ye büyük şok!

 

Vatandaş , kendisine yapılan ö ; demenin sadece getiri bö ; lü ; mü ; nden kesinti yapılabileceğini , anaparanın ise vergi kesintisine konu olamayacağını savundu . Davayı gö ; rü ; şen mahkeme , vatandaş lehine karar vererek sadece getiri ü ; zerinden kesinti yapılmasını karara bağladı . Mahkeme , Maliye ' nin 4 bin 460 TL tutarındaki vergiyi haksız kestiği gerekç ; esiyle geri ö ; demesine karar verdi . Kararı yorumlayan Mapfre Genel Yaşam Sigorta Genel Mü ; dü ; rü ; Muhittin Yurt , kararın tü ; m bireysel emeklilik ve yaşam sigortasından yararlanan sigortalılar iç ; in emsal teşkil edebileceğini ve Maliye ' nin sigortacılıkla ilgili vergi politikasını gö ; zden geç ; irmesi sonucunu doğurabileceğini sö ; yledi .
Max Steinbuchel isimli yurttaş , 16 Nisan 2003 tarihinde Aviva Hayat ve Emeklilik A . Ş ' den hayat sigortası yaptırdı . Ancak kendi talebi doğrultusunda sigortalılık hali 3 yıl sonra sona erdi ve 20 Ekim 2006 tarihinde sigortada biriken parası sigortalıya ö ; dendi . Ancak Gelir Vergisi Kanunu ' nun 75 . maddesinin 15-a benti dikkate alınarak , sigortalıya yapılan tü ; m ö ; demeden yü ; zde 15 oranında stopaj kesintisi yapıldı . Sö ; z konusu dü ; zenlemede , ' Tü ; zel kişiliği haiz emekli sandıkları , yardım sandıkları ile emeklilik ve sigorta şirketleri tarafından on yıl sü ; reyle prim , aidat veya katkı payı ö ; demeden ayrılanlara yapılan ö ; demeler menkul sermaye iradı sayılır ' cü ; mlesi yer alıyor . Bu dü ; zenlemeye dayanılarak da sigortalıya yapılan tü ; m ö ; deme tutarı ü ; zerinden yü ; zde 15 oranında stopaj kesintisi yapıldı .

TÜ ; M GELİRDEN DEĞİL KAZANÇ ; TAN KESİNTİ YAPILABİLİR

Sigortalı ise konuyu mahkemeye taşıyarak , sadece elde ettiği menkul sermayle iradı gelirinden stopaj kesintisi yapılabileceğini iddia etti . Avukat İsmet Kö ; ymen ve Hü ; seyin Erden sigortalının vekilliğini ü ; stlenirken , dava İstanbul 3 . Vergi Mahkemesi ' nde gö ; rü ; ldü ; . Anadolu Kurumlar Vergi Dairesi Mü ; dü ; rlü ; ğü ; tarafından dava iç ; in mahkemeye gö ; nderilen savunmada ; yapılan Gelir Vergisi kesintisinde hukuka aykırılık bulunmadığı , kesintinin ilgili yasa maddesine dayanılarak yapıldığı belirtilerek , davanın reddi talep edildi .

10 GÜ ; N Ö ; NCE KESİNLEŞTİ

Ancak İstanbul 3 . vergi Mahkemesi Hakimi Nermin Yurt , 31 Ocak 2009 tarihinde verdiği kararda , kesintinin hukuka aykırı olduğu saptamasında bulundu . 21 Ağustos ' ta yani 10 gü ; n ö ; nce de kesinleşme şerhi dü ; şü ; len karara gö ; re , bireysel emeklilik sisteminden ayrılan davacıya ö ; denen meblağın ( anapara dahil ) tamamı değil , elde ettiği getiri ( gelir ) vergilendirmeye tabi tutulmalı ve vergilendirme getiri ü ; zerinden yapılmalı .

4 BİN 460 TL DAVACIYA İADE EDİLSİN

Mahkeme kararında , yü ; zde 15 stopaj kesintisinin davacının elde ettiği getiri ü ; zerinden yapılması gerektiği , bu nedenle de davacıdan fazladan kesilen 4 bin 460 TL ' nin iade edilmesi gerektiği belirtildi . Kararda , davacının sö ; z konusu tutarın faiziyle geri ö ; denmesi talebi ise , bu yö ; nde bir yasal dü ; zenleme bulunmadığı iç ; in kabul edilmedi . Kararın tebliğinden itibaren Maliye ' nin 30 gü ; n iç ; inde itiraz yolunun aç ; ık bulunduğu da kararda belirtildi .


Mapfre Genel Yaşam Sigorta Genel Mü ; dü ; rü ; Muhittin Yurt :

KARAR SEKTÖ ; R VE TÜ ; KETİCİLER AÇ ; ISINDAN SON DERECE OLUMLU

' Hayat sigortaları ve bireysel emeklilik sistemi ( BES ) ile ilgili yü ; rü ; rlü ; kteki vergi mevzuatında yer alan temel yaklaşımın tü ; mü ; nü ; gö ; zden geç ; irmeyi gerektirecek bir karar . Sadece 10 yılı doldurmayanlar değil 10 yılı dolduranlar ya da BES ' de yaş sınırını dolduranlarda da sü ; re sonu oluşan birikimden kısmi iskonto yapıldıktan sonra ; stopaj uygulaması yer almaktadır ki bu ana paradan da vergi alınması sonucunu doğurmaktadır . Mahkemenin ana paranın vergi dışını tutma yaklaşımı sektö ; rü ; mü ; z ve tü ; keticiler aç ; ısından son derece olumludur . Mevcut rejimde sistemde uzun sü ; reli kalmayı teşvik etmek amacına yö ; nelik teşvikler yer almaktadır . Kısa sü ; rede poliç ; eden vazgeç ; ebilmeyi vergisel aç ; ıdan kolaylaştırmak ise sistemdeki devamlılığı tehdit edecek bir yaklaşımdır . Bu kararın emsal oluşturacağı ve bu sebeple de Maliye ' nin bu konudaki vergi politikası ve bu sigortalara sağladığı vergi teşviki yaklaşımları dahil konunun tü ; m boyutlarını gö ; zden geç ; irmesini gerekeceği de aşikardır . '


EMSAL TEŞKİL EDEBİLİR

* Hayat sigortası satın alan bir sigortalının 10 yıl sü ; reyle prim ö ; demeden sigortadan ayrılması halinde Gelir Vergisi Kanunu ' nun 75 . maddesinin 15-a benti dikkate alınarak , sigortalıya yapılan tü ; m ö ; demeden yü ; zde 15 oranında stopaj kesintisi yapılıyor .

* AvivaSA Emeklilik ve Hayat ' tan hayat sigortası yaptıran ve 3 yıl sonrada sigortadan ayrılan Max Steinbuchel isimli bir vatandaş , kendisine yapılan ö ; demenin sadece getiri bö ; lü ; mü ; nden kesinti yapılabileceğini , anaparanın ise vergi kesintisine konu olamayacağını savunarak yargıya başvurdu .

* İstanbul ' da 3 . Vergi Mahkemesi , davacıya ö ; denen meblağın ( anapara dahil ) tamamı değil , elde ettiği getirinin ( gelir ) vergilendirmeye tabi tutulması gerektiğine karar verdi .
* Kararın tü ; m bireysel emeklilik ve yaşam sigortasından yararlanan sigortalılar iç ; in emsal teşkil edebileceği ileri sü ; rü ; lü ; yor .YAZARLARTAMAMI

CEMAL KAŞIKÇI SUİKASTI

Kemalettin İsaoğlu

84 Ve 94 Ruhları...

TÜRKER AKINCI

Vız’yoner!

Cengiz ALÇAYIR
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı
Advertisement Advertisement