USD (Alış - Satış) : 7,19 - 7,21 EURO (Alış - Satış) : 8,78 - 8,80

Kilo vermek için 8 popüler diet

Obezite'nin tüm dünyada yayıldığı günümüzde zayıflamak için bir çok diyetler öne sürülüyor. Ekmek ve şekerin kesilmesi ile kaybolmayan kiloların yok olması için tüm dünyada uygulanan değişik, 8 güzel diet,

Sağlık / 29 Ağustos 2009 Cumartesi 16:20
Kilo vermek için 8 popüler diet

 

İşte dü ; nyanın en popü ; ler 8 diyeti !

İşte dü ; nyada hala uygulanan ve beğenilen 8 diyet . . .

Latince kö ; keni ' gü ; nlü ; k gıda tü ; ketimi ' anlamına gelmesine karşın , bugü ; n daha ç ; ok ' formda kalmak ve sağlıklı olmak iç ; in beslenme ' anlamına gelen ' diyet ' kelimesi , gü ; nü ; mü ; zde artık kadın ve erkek ayrımı olmaksızın herkesin yaşamının iç ; inde yer alıyor .

Gü ; nü ; mü ; zde ' kilo vermek , kilo korumak amaç ; lı , yaşam biç ; imi olarak kabul edilen gıda ve iç ; ecek tü ; ketimi ' olarak tanımlanan diyet , coğrafi bö ; lgelere , tü ; ketim alışkanlıklarına dayalı yü ; zlerce farklı seç ; enekte karşımıza ç ; ıkıyor .

ABD ' de bulunan , internetten de yayın yapan Medicalnews Grubunun yaptığı ve yayımladığı araştırmaya gö ; re , ulaştığı kişi sayısı , alınan olumlu geri bildirimler , basında yer alma sıklığı gibi kriterler gö ; z ö ; nü ; nde bulundurulduğunda , zaman zaman başta ABD olmak ü ; zere farklı ü ; lkelerde tartışmalara neden olan Atkins diyeti , hala en popü ; ler diyet olma ö ; zelliğini koruyor .

ATKINS DİYETİ

ABD ' li kardiyolog Robert Atkins tarafından geliştirilen Atkins diyeti , vü ; cuttaki insü ; lin oranının ani yü ; kseliş ve dü ; şü ; şlerini engelleme prensibine dayanıyor . Atkins diyetinde rafine karbonhidratların vü ; cutta ensü ; lin seviyesinin hızla yü ; kselmesine , sonra da hızla dü ; şmesine neden olduğuna , bu dö ; ngü ; nü ; n de kişinin daha ç ; ok yeme isteğiyle sonuç ; landığına işaret ediliyor . Bugü ; ne kadar ç ; ok sayıda kişinin beslenme dü ; zenine ö ; ncü ; lü ; k eden Atkins diyeti , kişiyi normalde tü ; kettiğinden daha fazla protein almasına teşvik ettiği gerekç ; esiyle kimi diyetisyenler ve beslenme uzmanları tarafından eleştiriliyor . Diyetin ö ; zellikle eleştirilen bir diğer yö ; nü ; de , uygulayıcıları tarafından bir yaşam biç ; imi olarak benimsenmesinin zorluğu ve bir sü ; re sonra bırakılması .

ALAN DİYETİ

Dr . Barry Spears tarafından geliştirilen Alan diyeti , beslenme dü ; zeninde yü ; zde 40 oranda karbonhidrat , yü ; zde 30 yağ ve yü ; zde 30 protein tü ; ketimi prensibine dayanıyor . Rafine edilmemiş karbonhidratlar ve yağların tü ; ketimine ağırlık verilen Alan diyetinde , işlenmiş ü ; rü ; nler yerine karbonhidrat ihtiyacının meyvelerden ve lif bakımından zengin sebzelerden karşılanması tavsiye ediliyor . Alan diyeti , diğer diyetlerden farklı olarak , alınan kalori miktarının azaltılmasını ö ; ngö ; rmü ; yor , yiyeceklerin ' doğru şekilde bö ; lü ; ştü ; rü ; lmesini ' ö ; neriyor . Her ö ; ğü ; n , bir porsiyon et , bunun iki katı oranında iyi karbonhidrat ve zeytinyağı , fındık , ceviz gibi ' iyi ' yağlar tü ; ketiyorsanız , sağlıklı bir alanda yaşamayı sü ; rdü ; rü ; yorsunuz demektir .

VEJETARYAN BESLENME

Vejetaryenliğin farklı tü ; rleri olmasına karşın , lakto ovo vejetaryenlik en sık gö ; rü ; len tü ; r olarak biliniyor . Lakto ovo vejetaryenler , yumurta , sü ; t ü ; rü ; nleri ve bal dışında hayvansal gıda tü ; ketmiyorlar . Son yıllarda yapılan araştırmalar , vejetaryenlerin daha ince gö ; rü ; nü ; mlü ; olduklarını , metabolik hastalıklara daha nadir yakalandıklarını ve daha uzun yaşadıklarını ortaya koyuyor .

VEGANLAR

Vegan beslenme , bir diyet yö ; nteminden daha ç ; ok , net bir yaşam biç ; imi , yaşam felsefesi olarak kabul ediliyor . Veganlar , bal , sü ; t ü ; rü ; nleri ve yumurta dahil , hiç ; bir hayvansal gıdayı tü ; ketmiyor , bu beslenme biç ; imini sağlıklı yaşamak kadar , ç ; evresel ve etik gerekç ; elerle seç ; iyor . Tü ; ketilen gıdaların yeterince ç ; eşitlendirilebilmesi durumunda , veganlar , lakto ovo vejetaryenler gibi , sağlık konusunda birç ; ok avantaja sahip oluyorlar .

KİLO AVCILARI

ABD ' de 1960 ' ların başında kilo veren ve tekrar almaktan korkan bir ev kadını tarafından başlatılan hareketin , 30 ' dan fazla ü ; lkede taraftarları bulunuyor . ' Kilo avcıları ' , internet ortamında , dü ; zenlenen toplantılarda sık sık bir araya gelerek , hem birbirlerine destek oluyor , hem de diğerlerini denetliyor . ' Avcı ' lar , diyet ve egzersiz yoluyla vü ; cut kü ; tle endeksini 20-25 aralığında tutma konusunda birbirine destek oluyor .

SOUTH BEACH DİYETİ

Bir kardiyolog ve bir beslenme uzmanı tarafından geliştirilen diyet de kandaki şeker oranının dü ; şü ; k tutulması ve ö ; zenle seç ; ilmiş karbonhidrat tü ; ketimi prensibine dayanıyor . Diyet , sü ; rekli ç ; ok az yağ tü ; ketimi yerine , iyi yağlar olarak kabul edilenlerin tü ; ketilmesini , aksi takdirde diyetin beslenme alışkanlığına dö ; nemeyeceğini savunuyor .

Ç ; İĞ GIDA TÜ ; KETİMİ-

Ç ; iğ beslenme yö ; ntemini seç ; enler , ç ; oğunluğu organik olmak ü ; zere , tamamen bitkisel temelli ve hiç ; bir şekilde işlenmemiş gıdaları tü ; ketiyorlar . Bu beslenme biç ; iminde , tü ; ketilen gıdaların en az ü ; ç ; te iki pişirilmeden alınıyor . Ç ; iğ gıda tü ; ketenlerin tamamına yakını hayvansal gıdayı diyetine dahil etmiyor .

AKDENİZ DİYETİ

Yapılan değerlendirmede , popü ; ler diyetler arasında tü ; ketilen ü ; rü ; n ç ; eşidi , zenginliği bakımından en sağlıklı ve başarılı beslenme tü ; rleri arasında gö ; steriliyor . Gü ; ney İtalya , ö ; zellikle de Yunanistan ' ın Girit adasındaki beslenme biç ; iminin esas alındığı bu diyet , bol miktarda taze sebze ve meyve , tahıl , tohum , peynir , yoğurt , et olarak bol miktarda balık , az miktarda kırmızı et ve bolca zeytinyağı , makul oranda şarap tü ; ketimine dayanıyor .

YunanistanBeachİtalyaGiritMetabolik

loading...


YAZARLARTAMAMI

Vız’yoner!

Cengiz ALÇAYIR
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı