USD (Alış - Satış) : 7,45 - 7,47 EURO (Alış - Satış) : 8,98 - 8,99

Düzce'de duygulu anma

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin 10. yılında, Düzce'nin Gölyaka ilçesinde, Belediye Başkanlığı'nın organizasyonuyla anma programı düzenlendi. Depremde hayatını kaybedenler Kuran-ı Kerim ve dualarla anılırken, depremde Gölyaka'da yaşanan yıkımların gösterildiği slâyt gösterisi esnasında duygulu anlar yaşandı.

Güncel / 18 Ağustos 2009 Salı 13:10
Düzce'de duygulu anma

 

Gö ; lyaka Belediye Parkı ' nda dü ; zenlenen anma programına , Sayıştay Başkanı Recai Akyel , Dü ; zce Valisi Bü ; lent Kılınç ; , Dü ; zce Belediye Başkanı İsmail Bayram , Dü ; zce İl Emniyet Mü ; dü ; rü ; Zekeriya Kahraman , Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Bü ; yü ; k , Gö ; lyaka Belediye Başkanı Nihat Ç ; elik , Kaynaşlı Belediye Başkanı İsmail Korkmaz , Gö ; lyaka Kaymakamı Mehmet Ali Ö ; zkan ve 5 bin civarında vatandaş katıldı . Park girişinde sergilenen deprem resimleri halk tarafından bü ; yü ; k ilgi gö ; rdü ; .

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda , Kuran-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif okunduktan sonra dualar edildi . Programda konuşma yapan Sayıştay Başkanı Recai Akyel , 17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerini birlikte yaşadıklarını belirterek , ' Hem 17 Ağustos ' ta , hem 12 Kasım ' da unutulmayacak anılarımız oldu . Ve dua ediyoruz ki Allah o gü ; nleri bir daha bizlere gö ; stermesin . Gö ; lyaka ve Gö ; lyakalılar ' ı unutmak mü ; mkü ; n değil . Sizlerin durumları hakkında gerek Belediye Başkanımız , gerek eşraftan tanıdığımız bazı arkadaşlarla zaman zaman telefonda da gö ; rü ; şü ; yoruz . Ancak Her 17 Ağustos ' ta mü ; mkü ; n olduğu kadar sizlerle beraber olmaya ve Gö ; lyaka ' da bulunmaya gayret sarf ediyorum . 17 Ağustos ve 12 Kasım ' da , Gö ; lyaka ' daki vatandaşlarımızın gö ; stermiş olduğu metaneti , sabır ve dayanıklılığı her zaman ve her yerde dile getiriyor ve kutluyorum . Gö ; lyaka ' nın depremlerde sonra iyiye gittiğini gö ; rmekten mutlu oluyorum . Ve ü ; mit ediyorum ki ileriki gü ; nlerde Gö ; lyakalı daha da mutlu olacak . Ancak depremlerde yaşananları ve ö ; lenleri unutmak mü ; mkü ; n değil . Ö ; lenlere Allah ' tan rahmet , yakın ailelerine sabır diliyorum ' şeklinde konuştu .

Dü ; zce Valisi Bü ; lent Kılınç ; , yaşanan depremlerden ders alınması bakımından , deprem şehitlerinin anılmasına ihtiyaç ; olduğunu belirtti . Vali Kılınç ; , ' Bu tü ; r anma tö ; renlerine bizim ihtiyacımız var . Neden? Ç ; ü ; nkü ; hatırlayarak , deprem gibi , sel gibi , yangın gibi pek ç ; ok musibete karşı alacağımız tedbirlerle , bu tü ; r musibetlere hazırlıklı olmalıyız . Ü ; lkemiz bu yö ; resi itibariyle deprem bö ; lgesi . Geç ; mişte depremler olmuş , gelecekte yine olacak , bilim adamları bunu sö ; ylü ; yorlar . Dolayısıyla , depreme hazırlıklı olmak , bizim temel gö ; revimiz . ' ifadelerini kullandı .

Gö ; lyaka Belediye Başkanı Nihat Ç ; elik , 10 yıl ö ; nce maddi ve manevi kayıplara uğradıklarını belirterek , ' Biz bu depremde 106 vatandaşımızı kaybettik . Bunun yanında insanlarımızın 20 yıl , 30 yıl , 40 yıl birikimleri olan binalarını ve iç ; lerine aldıkları eşyalarını bu depremle birlikte kaybettik . Tek sö ; yleyebileceğimiz şey şudur : Bü ; tü ; n yıkılanlar yerine yeniden yapılıyor , tek geriye getirmeyeceğimiz 106 vatandaşımıza gö ; revimizi ancak bu anma programlarıyla yerine getiriyoruz . Ben onlara tekrar Cenab-ı Allah ' tan rahmet , yakınlarına da sabr-ı cemil diliyorum . ' diye konuştu .

Gö ; lyaka Mü ; ftü ; sü ; Mü ; nü ; r Gö ; rgü ; n de yaptığı konuşmada , musibetlerin meydana gelmesinde etkili olan insan kaynaklı sebepleri şö ; yle sıraladı : ' Birincisi fert ve toplumların maddi hatalarıdır . Maddi hatamız sebebiyle , buralar deprem bö ; lgesidir , iki buç ; uk kat verilmiş ise , ü ; ç ; kat yapmak maddi hatadır . Allah teâ ; lâ ; buyuruyor ki , ' Yapacağınız bir şeyi gü ; zel yapın . Ç ; ü ; nkü ; Allah gü ; zel yapanları sever . ' Şartlarına uyarak iş yapanları sever . Ö ; yleyse bundan sonra depremi akılda tutarak inşaatlarımızı yapmamız gerekir . İkinci boyutu ise , ilahi iradeye başkaldırı olursa bö ; yle felaketler olabilir . Ü ; ç ; ü ; ncü ; sü ; yse , kul hakları ihlal edilirse olabilir . Mazlumun duası mü ; stecaptır . Peygamber Efendimizin deyişiyle 3 kişinin duası reddolunmaz . Bunlardan birisi de misafir ve mazlumun duasıdır . Onun iç ; in kul hakkı ihlal edilirse bö ; yle musibetler olabilir . Bir de kullukta kusur . Bu da deprem gibi musibetlerin , bizi ü ; zecek olan olayların meydana gelmesindeki sebeplerin insani boyutunu teşkil ediyor . Umarım bundan 10 yıl ö ; nce yaşadığımız bu felaketi ve sıkıntıyı Rabbim bir daha bize gö ; stermez . '

17 Ağustos 1999 yılında yaşanan depremde Gö ; lyaka ' da 105 vatandaş hayıtını kaybetmiş , 400 vatandaş yaralanmış , bin 150 daire ve 400 işyeri hasar gö ; rmü ; ş ve yıkılmıştı . Bu gö ; rü ; ntü ; lerin gö ; sterildiği slayt gö ; sterisi esnasındaysa o gü ; nleri yeniden hatırlayan vatandaşlar , duygulu anlar yaşadı .

Program , pilav , et ve ayran ikram edilmesiyle son buldu .

Depremİstiklal MarşıBilim Adamları17 AğustosKuran-ı Kerim

loading...


YAZARLARTAMAMI

CEMAL KAŞIKÇI SUİKASTI

Kemalettin İsaoğlu

84 Ve 94 Ruhları...

TÜRKER AKINCI

Vız’yoner!

Cengiz ALÇAYIR
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı