USD (Alış - Satış) : 7,45 - 7,47 EURO (Alış - Satış) : 8,98 - 8,99

İmralı'dan 'yol haritası' geldi

İmralı mahkûmu Öcalan, avukatlarına, “Federasyon deseler bunu kabul etmem. Benim çözüm modelim şudur: Devlet olacak, diğer tarafta da demokratik Kürt ulusu olacak. Kürtler devletin varlığını tanıyacak, kabul edecek. Devlet de Kürtlerin demokratik ulus olma hakkını kabul edecek” dedi

Güncel / 17 Ağustos 2009 Pazartesi 17:31
İmralı'dan 'yol haritası' geldi

 

Kü ; rt sorununun ç ; ö ; zü ; mü ; ne ilişkin yol haritasını aç ; ıklamaya hazırlanan terö ; rist başı Abdullah Ö ; calan , avukatlarıyla yaptığı son gö ; rü ; şmede , bu konuya ilişkin ipuç ; ları verdi . Mustafa Kemal ' in cumhuriyeti kurması kadar ö ; nemli bir dö ; neme girildiğini savunan Ö ; calan , &ldquo ; Herkes , her şey tepeden tırnağa değişmek durumunda . 1920 ' lerde başlanan işi şimdi tamamlayacağız&rdquo ; dedi .
Ö ; calan , &ldquo ; Kü ; rtler demokratik bir ulus olarak varlık kazanacak . Kendi sporunu , eğitimini , dini ö ; rgü ; tlenmelerini , meclisini , belediyelerini yapabilirse kendisi yapacak&rdquo ; diye konuştu .
Ö ; calan , bö ; lgelerindeki ihtilafları ç ; ö ; zmesi iç ; in &ldquo ; ö ; z savunma gü ; cü ; &rdquo ; de iç ; eren bir model gü ; ndeme getirdi . Kuzey Irak ' taki bir federatif yapıyı kendi modeline uygun bulmayan Ö ; calan , ABD ' nin PKK ' yı silahsızlandırmak istediğine vurgu yaparken , &ldquo ; Bizimle anlaşacak&rdquo ; dedi .
Ö ; calan ' ın cuma gü ; nü ; İmralı adasında avukatlarına yaptığı aç ; ıklamalar , PKK ' ya yakınlığıyla bilinen Fırat Haber Ajansı ' nın internet sitesinde dü ; n yayınlandı . Ö ; calan ' ın avukatlarınca da doğrulanan bu gö ; rü ; şler , ö ; zetle şö ; yle :
TEOKRATİK DÜ ; ZENDE VARDI : Sorumluluğu sadece benim ü ; zerime atarak bu işler yü ; rü ; mez . &ldquo ; Bir yerlerde hazırlansın , ben de emre uyayım&rdquo ; demekle olmaz . Bir yerden ısmarlama ç ; ö ; zü ; mler beklemek ç ; ö ; zü ; me gö ; tü ; rmez . Bu tip ç ; ö ; zü ; m mantığı eskiden teokratik dü ; zenlerde hâ ; kimdi .
1920 ' DE BAŞLANAN İŞ TAMAMLANACAK : Yeni bir sü ; reç ; başladı . Bu yeni , farklı bir dö ; nem . Mustafa Kemal ' in cumhuriyeti kurması kadar ö ; nemlidir bu sü ; reç ; . Demokratik bir toplum inşa edilecek bu dö ; nemde .
Ben cumhuriyetin kazanımlarını gö ; z ardı etmiyorum , ama cumhuriyet şimdi demokratikleşecek , tü ; m olumlu yanları , kazanımları yeni dö ; neme taşırılacak . Geç ; oldu ama iyi olacak . 1920 ' lerde başlanan işi şimdi tamamlayacağız .
DTP SÜ ; RECİ İYİ ANLAMALI : Herkes bu yeni sü ; reci , dö ; nemi iyi anlamalıdır . DTP de derinlemesine anlamalıdır . DTP bu yeni dö ; nemi anlamazsa , derinlemesine anlamazsa aşılır . MHP ve CHP , bu sü ; recin ö ; nü ; nde engel olmamalıdır . Engel olmaya devam ederlerse altı aya kalmaz biterler .
AKP de fazla bekleyemez . Yeni yılı bile bekleyemezler . Bir iki ay sonra AKP ' nin gerç ; ek niyeti , gidebileceği yer belli olur . Samimi olup olmadıkları netleşir .
ABD BİZİMLE UZLAŞMAK ZORUNDA : Amerika ve diğer siyasi gü ; ç ; ler , yeni bir tarzla Ortadoğu ' da politika yü ; rü ; tecek . Bu sü ; reç ; te PKK ' nın da olmasını istemiyor , ancak bunu zorla , silahla bitiremeyeceğini anlamış durumda . PKK ' yı da silahsızlandırmak istiyor , ama bizimle de uzlaşmak zorunda . Bir uzlaşma doğacak . Bu , İngiltere ve Amerika ' nın iki yü ; z yıllık politikalarının bizi de dikkate alacak uzlaşması olacak .
IRAK ' TAKİ GİBİ FEDERASYONA KARŞI : Eskiden devlet kurarsak her şey hallolunur diye dü ; şü ; nü ; yordum . Sonra devletin ç ; ö ; zü ; m değil , sorunun kaynağı olduğu dü ; şü ; ncesine vardım . Devletin varlığı sorunu ç ; ö ; zmü ; yor , daha da derinleştiriyor . Bu nedenle ben ç ; ö ; zü ; mü ; devlette gö ; rmü ; yorum . Bana , Amerika ' nın Barzani ' ye verdiği gibi bir federasyon deseler bunu kabul etmem . Benim ç ; ö ; zü ; mü ; m bunu aşıyor . Avrupa modeli benimkine biraz yakındı , ama Avrupa ' dan da daha gelişkindir , Avrupa modeli tam demokratik değil .

AvrupaPolitikaOrtadoğuBarzaniCumhuriyet

loading...


YAZARLARTAMAMI

CEMAL KAŞIKÇI SUİKASTI

Kemalettin İsaoğlu

84 Ve 94 Ruhları...

TÜRKER AKINCI

Vız’yoner!

Cengiz ALÇAYIR
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı