Şahnaz Çakıralp Biyografisi

Şahnaz Çakıralp Kimdir?

İstanbul Alman Lisesi’ni bitirdikten sonra tutkusu haline gelen tiyatro oyunculuğu için, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’ne girdi. Ardından, İstanbul Şehir Tiyatroları'nda görev yaptı ve Kenan Işık'la çalıştı, Kenan Işık yönetiminde Yaşar Ne Yaşar, Ne Yaşamaz ve Abdülcanbaz oyunlarında oynadı. Tiyatro sahnesinde İbiş'in Rüyası, Acaba Hangisi (Lily&Lily), İdeal Koca (An Ideal Husband) gibi oyunlarda başrolde oynayan Çakıralp, Tiyatro İstanbul ekibine dahil oldu.

Karl Markovics’in sahneye koyduğu, Avusturya yapımı operet İstanbul Way’de rol aldı. 1997 yapımı Alman televizyon filmi The Road After İstanbul (Die Strasse nach Istanbul) adlı filmde Wolfram Berger ve oyuncu Tuncel Kurtiz’le birlikte başrol oynadı. Bu filmde oynadığı sırada, 2 yıl önceki İstanbul Way operetindeki başarısının ardından bir anlamda oyuncunun çocukluk hayalleri gerçek oldu ve Johann Strauss’un Yarasa Opereti'ndeki 'Ida' rolü kendisine teklif edildi.

1998’de Halit Refiğ’in yönettiği "Affet Bizi Hocam" adlı dram ağırlıklı dizi filmde rol aldıktan sonra, 1999’da yine bir televizyon dizisi olan "Aşkın Dağlarda Gezer"’de oynamaya başladı. Özcan Deniz ve Şevval Sam’ın başrolünde olduğu, 'Rosa' rolünde olan Çakıralp, aynı yıl Behzat Uygur ve Süheyl Uygur’la birlikte "Uzaydan Adam Çıkmaz" adlı komedi tv dizisinde rol aldı.

2000’de tecrübeli oyuncu Vanessa Redgrave ve Işık Yenersu’yla birlikte Turan Yavuz’un yönettiği, "Büyükada'da Sürgün" (Exile In Büyükada) adlı belgesel filmde rol aldı. Lev Troçki’nin İstanbul’daki sürgün yıllarını anlatan "The Prophet Outcast" (Kahinin Tahmini) adlı kitaptan sinemaya uyarlanan yapımda, Türkan Kılıç ve Tan Sağtürk de yer aldı ve 2000 Milan Ulusal Film Festivali’nde (Milan International Film Festival) En İyi Belgesel Film Ödülü'nü kazandı.

Yine 2000 yılında başrollerinde Müjde Ar, Erkan Can, Savaş Dinçel ve Uğur Polat'ın olduğu Serdar Akar filmi Dar Alanda Kısa Paslaşmalar’da 'Nurten' karakterini canlandırdı. Filmdeki performansıyla 22. Siyad Türk Sineması Ödülleri’nde, Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü'ne layık görüldü. Tiyatrodan vazgeçmeyen ve bununla ilgili olarak, hep kendinden büyük yaşta oyuncularla oynamasının onun için büyük bir şans olduğunu düşünen Çakıralp’e göre; "kuliste en küçük olmak büyük tecrübe kazandırdı".

Sanat hayatının yanı sıra siyasete de ilgi duyan genç oyuncu, "2002 seçimlerinden önce ülkenin durumunu, koşullarını değerlendirdiğimde, bir sanatçı olarak siyasete girmek ve katkıda bulunmak gereksinimini duydum" şeklindeki sözleriyle, Cumhuriyet Halk Partisi'ne katıldı.

Şahnaz Çakıralp, Tiyatro İstanbul kadrosunda çalışmaya devam ediyor ve oyunculuk kariyerini müzikallerde oynayarak sürdürmek istiyor. Haftada iki akşam Radyo 24’te gündemden isimleri konuk ettiği Şahnaz Çakıralp’le 120 dakika adlı bir program yapıyor. Çakıralp, Cumhuriyet Gazetesi'nde siyaset yazıları yazmakta olup, 2006 yılında "Çıplak Ayakla Yürümek" isimli bir kitabı yayınlanmıştır. Şahnaz Çakıralp, Almanca, Fransızca ve İngilizce olmak üzere üç yabancı dil bilmektedir.

Rol aldığı tiyatro oyunları:
Şaşkın Aşıklar
Tuhaf Bir Çift : Neil Simon - Tiyatro İstanbul - 2001
İdeal Koca (An Ideal Husband)
Acaba Hangisi(Lily&Lily)
Operet Istanbul Way
Abdülcanbaz
Yaşar Ne Yaşar, Ne Yaşamaz
İbiş'in Rüyası

Rol aldığı sinema filmleri:
Bayrampaşa: Ben Fazla Kalmayacağım - 2007
Pardon- 2004
Abdülhamit Düşerken - 2003
Dar Alanda Kısa Paslaşmalar - 2000
Exile In Büyükada- 2000

Rol aldığı dizi filmler:
Asi - 2008
Mahşer - 2007
Hatırla Sevgili - 2006
Kuş Dili - 2006
Ispanaktan Nağmeler - 2005
Cemalim- 2005
Üvey Ana - 2004
Aşk Mahkumu - 2004
Şizofren Aşk- 2003
Kurşun Asker - 2002
Üzgünüm Leyla - 2002
Exile In Büyükada- 2000
Aşkın Dağlarda Gezer - 1999
Uzaydan Adam Çıkmaz - 1999
Affet Bizi Hocam - 1998
Bizimkiler - 1996

Şahnaz Çakıralp Haberleri

İş Bulmak İçin Kilo Verecek
Şahnaz Çakıralp, aşırı kiloları nedeniyle iş bulamıyor....
7 Kasım 2013 Perşembe
Parası İçin Evlenmiş!
Şahnaz Çakıralp&Murat Öncel boşanma davasının gerekçeli kararı açıklandı....
25 Ekim 2013 Cuma
Şahnaz Çakıralp Boşandı
Şahnaz Çakıralp 50 bin TL ödeyerek boşandı....
28 Eylül 2013 Cumartesi
Çocuklarla Yumruklaştı
Şahnaz Çakıralp ile Murat Öncel'in boşanma davası da gergin geçiyor....
8 Haziran 2013 Cumartesi
'Hakaret' Davasında Karar
Oyuncu Şahnaz Çakıralp, boşanma davası süren eşi Prof. Dr. Murat Öncel'e bir televizyon programında hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada suç kastı oluşmadığı gerekçesiyle beraat etti....
28 Mart 2013 Perşembe
Şahnaz’ın Avukatına ‘Çakma Profesör’ Cezası
Şahnaz Çakıralp ile aynı evde sadece 4 ay evli kaldığı Prof. Dr. Murat Öncel’in olaylı boşanma davasında yeni bir gelişme yaşandı....
1 Mart 2013 Cuma
Tüm Şahnaz Çakıralp haberleri için tıklayın

Şahnaz Çakıralp Videoları

Tüm Şahnaz Çakıralp videoları için tıklayın