Beyaz Gazete Ana Sayfa
Video Ana Sayfa
WebTV
Güncel
Tüm zorluklara rağmen sanattan vazgeçmediler
Güncel Videolar «geri 1 ileri»
Genişlet Işıklar Sitene Ekle
7 Ekim 2019 Pazartesi günü yayınlandı
 Tüm zorluklara rağmen sanattan vazgeçmediler

Tüm zorluklara rağmen sanattan vazgeçmediler

Raşit Gökçe'in resim yaparken görüntüsü

Bazlama Mefhum Sağlık Taraması Hayvancılık Hayvan 

-Raşit Gökçek'in dağ başında manzara karşısında tuvalde çalışırken görüntüleri
-Raşit Gökçek'ten detaylar
-Akif Gökçek'in kaya üzerinde saz çalması ve koyunlardan detaylar
-Akif Gökçek'in eşinin sırtında çocuğu ile bazlama yapması
-Koyunlardan detaylar
-Raşit Gökçek ile röportaj
-Koyunların dağda dolaşması

( KAYSERİ )- Hayvancılıkla uğraşan Raşit Gökçek ve oğlu Akif Gökçek, göçebe kültürü yaşadıkları yaylada sanattan vazgeçmediler- Raşit Gökçek fırçasını, Akif Gökçek ise sazını elinden bırakmıyor KAYSERİ

- Kayseri'nin Yahyalı ilçesinde Aladağların eteğinde hayvancılıkla uğraşan ve göçebe kültürü yaşayan Raşit Gökçek, gördüğü güzellikleri tuvale dökerken, oğlu Akif Gökçek ise sazı ile vakit geçiriyor. Yahyalı ilçesinde hayvancılık ile uğraşan ve Mart ayının gelmesiyle yaylaya ailesiyle göç eden 68 yaşındaki Raşit Gökçek, 15 yıldır besicilikle uğraştığını söyledi.

Ata mesleği olan hayvancılıkla birlikte boş zamanlarını ağaç dallarından küçük maketler ve resim yaparak geçirdiğini söyleyen Raşit Gökçek, "Doğayı çok seviyorum. Aladağların eteğinde gördüğüm muhteşem manzarayı bazen kara kalem bazen de boyalarla resmediyorum. Boş zamanlarımı hem resim yaparak hem de ağaç oyarak küçük maketler yaparak geçiriyorum. Yaptıklarımı torunlarıma hatıra olarak bırakacağım" diye konuştu.
Yaylada ulaşım ve hayat şartlarının zor olmasına rağmen Yahyalı İlçe Tarım Müdürlüğü ekiplerinin kendilerin yalnız bırakmadığını söyleyen Raşit Gökçek, "Veteriner hekimler mesai mefhumu gözetmeksizin gelerek aşılama, küpeleme ve sağlık taraması yapıyorlar. Hizmetlerin zor koşullarda dahi ayağımıza kadar gelmesi bizi memnun ediyor" ifadesinde bulundu. 33 yaşındaki Akif Gökçek ise, 77 bin adet küçük baş hayvanlarının bulunduğunu belirterek, "Hayvancılık mesleğini zor olmasına rağmen babam ve ailemle birlikte yapıyoruz. Hayvanları yaylada otlattığımız zamanlarda canım sıkıldıkça saz çalıyorum ve türkü söyleyerek vakit geçiriyorum" dedi.
(AÖ-


HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı