Tahran'da Türk üniversiteleri tanıtıldı - TAHRAN

- Türk üniversiteleri tanıtım etkinliğinden detaylar - İSSA Başkanı Dr. Dursun Aydın ile röportaj - Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş ile röportaj - Beykent Üniversitesi Dış İlişkiler Sorumlusu İlker Yıldız ile röportaj - Başkent Üniversitesi Koordinatörü Uz. Derya Çiftçioğlu ile röportaj - İran vatandaşı Arezu Muradi ile röportaj - Türkiye'deki üniversitelerde lisans okumak için programa katılan öğrenci Aylar Memduhi ile röportajTAHRAN (AA) - Uluslararası Öğrenci Hizmetleri Derneği (İSSA), İran'ın başkenti Tahran 'da düzenlediği etkinlikle İranlı gençleri Türkiye'deki eğitim imkanlarıyla tanıştırdı.Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Tahran Şubesinde düzenlenen Türk üniversiteleri tanıtım fuarına, İSSA Başkanı Dr. Dursun Aydın, Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş ve diğer üniversitelerin yetkilileri katıldı.
İSSA Başkanı Dr. Dursun Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, derneklerinin Türk üniversitelerini yurt dışına tanıtmak ve Türkiye'ye yabancı öğrenci kazandırmak amacıyla 4 sene önce kurulduğunu belirterek, her yıl İran, Kazakistan, Tunus, Fas ve Almanya'da fuar düzenlediklerini söyledi.

İran'ın kendileri için önemli bir ülke olduğunu dile getiren Aydın, "Türkiye ile İran arasındaki ilişkiler her alanda geliştiği gibi eğitim alanında da gelişmektedir. Buradan öğrenciler Türkiye'ye okumaya geliyor. Şu anda Türkiye'de 6 bin İranlı öğrenci eğitim almaktadır. İran, Türkiye'ye en çok öğrenci gönderen 3 ülkeden birisi. İran'dan daha çok sağlık ve hukuk alanında okumak isteyen öğrencilerimiz var." dedi.
Aydın, yüksek lisans ve doktora alanında da İran'dan Türk üniversitelerine yoğun talep olduğunu ve ilgiden memnun olduklarını vurgulayarak, Ankara, İstanbul ve İzmir gibi kentlerin öncelikli olarak tercih edildiği bilgisini paylaştı.İSSA Başkanı Aydın, İranlı öğrencilerin Türkiye'deki üniversitelere Avrupa'daki fiyatların yarısından daha az bir ücretle kayıt yaptırabildiklerini ve buralarda kaliteli bir eğitim aldıklarını ifade etti.
Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş de Türkiye'deki yüksek eğitim kurumlarının hem nicelik hem de nitelik olarak geldiği noktanın azımsanmayacak derecede çok iyi olduğuna işaret ederek, üniversitelerin olmadığı hiçbir ilin kalmadığını ve büyükşehirlerdeki birden fazla sayının da mutluluk verici olduğunu belirtti.
Türkiye'deki üniversitelerin sadece yerel öğrenci üzerinden büyümeyi hedeflemediğine dikkati çeken Pakiş, "Türkiye'nin eğitim alanında geldiği seviyeyi yakın komşularımızla da paylaşmak istiyoruz. Biz çalışmanın paylaştıkça bereketleneceğine inanıyoruz. Geniş bir yelpazeye sahip üniversitelerimize Ortadoğu, Orta Asya, Uzakdoğu Asya'dan ve en başta da yakın komşularımızdan öğrenci almak istiyoruz. Bundan hem biz kazanırız, hem de komşularımız." dedi.
Türkiye'de eğitim gören öğrencilerin daha sonra ülkelerine elçiler olarak gönderildiğinde iki ülke arasındaki sosyal ve ticari ilişkilerin gelişmesine ciddi katkı sunacağına inandıklarını ifade eden Pakiş, "Sayın Cumhurbaşkanımızın defalarca ifade ettiği kazan - kazan ilkesine göre hepimizin bu ilişkiden kazançlı çıkacağını düşünüyoruz." şeklinde konuştu.

Yurt Dışı Yabancı Öğrenci Yüksek Lisans Başkent Öğrenciler 

18 Ekim 2018 Perşembe günü yayınlandı