Beyaz Gazete Ana Sayfa
26 Şubat 2018 Pazartesi günü yayınlandı
Geleceğin şampiyonları ilkokul sıralarında belirleniyor - KASTAMONU

Geleceğin şampiyonları ilkokul sıralarında belirleniyor - KASTAMONU

- 2 ve 3. sınıf öğrencilerinden detaylar - Öğrencilerin taramadan geçirilmesi - Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Erdoğan Akbıyık'ın konuşması - Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü antrenörü Melih Buğur'un konuşması - DetayGeleceğin şampiyonları ilkokul sıralarında belirleniyor - Kastamonu 'da, çocukların yeteneklerine göre uygun spor branşına yönlendirilmesi için Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce başlatılan "İlk Okulum İlk Sporum" Projesi kapsamında kentteki 7 bin 140 ilkokul 2. ve 3. sınıf öğrencisi testten geçirilecek - Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Akbıyık: "Ülkemizin milli sporcularını yetiştireceğiz. Hatta belki olimpiyat şampiyonları bu sistem içinden çıkabilecek"KASTAMONU (AA) - BİLAL KAHYAOĞLU - Kastamonu 'da, geleceğin sporcularının yetiştirilmesi için Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce başlatılan "İlk Okulum İlk Sporum" Projesi kapsamında kentteki 2. ve 3. sınıftaki öğrenciler taramadan geçirilecek.Öğrencilerin yeteneklerinin belirlenmesi ve uygun spor branşının yönlendirilmesi amacıyla yapılan sporcu tarama faaliyetlerinde il genelindeki 7 bin 140 öğrenciye çeşitli testler uygulanacak.Testlerin sonuçları akademisyenler tarafından değerlendirilerek öğrencilere yönelik antrenman programları düzenlenecek.Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Erdoğan Akbıyık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projenin geçtiğimiz kasım ayının başında başladığını söyledi.

İl merkezinde 3 bin 25 öğrencinin taramadan geçirildiğini belirten Akbıyık, "4 bin 115 öğrencimizi 19 ilçemizi gezerek tarıyoruz. Büyük kısmını taradık 7 ilçemiz kaldı. Öğrencilerimize bulundukları yerde tarama yapıyoruz. Salonlarımızda antrenörlerimizin katılımıyla dikey sıçrama, sağlık topu fırlatma, uzun atlama, esneklik, sırt bacak kuvveti, el kavrama kuvveti, 20 metre sürat koşusu, el genişliği, el uzunluğu, kulaç uzunluğu, kilo ve boy testleri taramaları yapıyoruz. Öğrencilerin durumlarını görmek amacıyla bir sistem başlattık. Kent merkezindeki taramalarımızı bitirdik." dedi.
Sonuçları Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesindeki akademisyenlerin değerlendireceğini anlatan Akbıyık, şunları aktardı:"Bir sistem dahilinde veriler işlenecek ve antrenman programları yapılacak. Buradan çıkacak veriler bize bu çocukların hangi sistemlerle çalışmaları gerektiğini ve gelişmelerini verecek. Yılda 3 defa analiz edeceğiz. Spor altyapımızın Kastamonu ölçeğinde nerede olduğunu, bu çocukların devam eden sistemde nerelere geldiklerini, hangi aşamaları kaydettiklerini, emsalleri içindeki durumlarının ne olduğunu görebileceğiz. Hiçbir şey olmasa bile bu çocuklara 5 yıl içinde bir amaç doğrultusunda spor yaptırmış olacağız. Ülkemizin milli sporcularını yetiştireceğiz. Hatta belki olimpiyat şampiyonları bu sistem içerisinden çıkabilecek."Akbıyık, Gençlik ve Spor Bakanlığının Türkiye'yi en iyi şekilde temsil edecek gençleri yetiştirmek için büyük çaba sarf ettiğine, Bakanlık ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında bir protokol yapıldığına işaret ederek bu protokol çerçevesinde 4. ve 5. sınıftaki öğrencilerin taranacağını aktardı.Çalışmanın fiili olarak başlamadığını belirten Akbıyık, "Spor Genel Müdürlüğümüzün yapacağı çalışma henüz başlamadı, başlama aşamasında. Onlar 4. ve 5. sınıfı tarayacaklar. Biz, 2. ve 3. sınıfı tarıyoruz. İlkokul 2. ve 3. sınıfta taranmadan geçirilen sporcularımız 4. ve 5. sınıfa geldiklerinde en az iki yıl taranmış olarak gelecekler. Bu da bizim için çocukların gelişimi açısından çok büyük bir veri olur diye düşünüyoruz." ifadesinde bulundu.Akbıyık, taramalar sonucunda yeteneği belirlenen yüzde 10 civarındaki öğrenciye 3 ya da 4 branşta antrenman uygulanacağını, projenin mart ayında tamamlanacağını sözlerine ekledi.Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü antrenörü Melih Buğur ise ilkokul öğrencilerinin sporla buluşmalarına olanak sağladıklarını kaydetti.
İlkokul öğrencilerini spor branşlarıyla tanıştıracaklarını ifade eden Buğur, "Proje kapsamında 10 bine yakın çocuğa ulaşma fırsatı bulacağız. On bin çocuk demek 10 bin aile demek. Kastamonu 'nun sportif olarak çok ciddi bir altyapısının olacağı düşüncesindeyim. Bundan 5 yıl sonra Kastamonu 'dan ülkemizi, ay yıldızlı bayrağı temsil edecek çocukların çıkacağı inancındayım." diye konuştu.

Yıldızlı Milli Sporcu Milli Sporcular Öğrenciler Ay Yıldız Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı