Sokak sokak gezen 42 yıllık 'Seyyar kaynakçı' görenlerin ilgisini çekiyor

sokakta kaynak yaparken farklı açılardan genel ve yakın plan görüntü
Yakın Plan Kaynak Makinesi Fabrika Apartman Yöneticisi 

-demir taşırken görüntü
-demir keserken görüntü
-ölçüm yaparken görüntü
-Mehmet Boz ile röportaj
-kaynak yaptığı kapıyı takmaya çalışırken görüntü
-kapıya kaynak yaparken farklı açılardan genel ve yakın plan görüntü
-demiri çekiç ile düzeltirken görüntü
-site yöneticisi Nail Çapa ile röportaj
-sokakta el arabasıyla gezerken görüntü

( DENİZLİ - ÖZEL)- Denizli'de seyyar kaynakçı görenleri şaşkına çeviriyor- Bu da sokak sokak gezen seyyar kaynakçı- El arabası ile kenti sokak sokak gezip kaynak yapıyor- 42 yıllık mesleğine el arabasıyla devam ediyor DENİZLİ

- Denizli’de emekli olduktan sonra mesleğine seyyar olarak devam eden kaynak ustası Mehmet Boz, bir kaynak makinesi bir spiral makinesi ile sokak sokak gezerek hayatını idame ettiriyor. İşin boyutuna bakmadan her türlü işi yapan Boz’un müşterileri ise işçiliğinden çok memnun olduklarını belirtirken, sokak sokak gezen usta adeta hayatını ‘kaynatarak’ kazanıyor. Denizli’de yaşayan 56 yaşındaki Mehmet Boz kendi dükkanını kapatıp farklı firmalarda çalıştıktan sonra emekli oldu. Emekliliğinin ardından yıllardır severek yaptığı mesleğine seyyar olarak devam etme kararı aldı. El arabasına koyduğu bir kaynak makinesi ve spiral makinesi ile sabahtan akşama kadar kenti sokak sokak gezerek müşterilerini arıyor. Vatandaşlar tarafından artık tanınan ve Memiş olarak anılan seyyar kaynakçıya bir telefon ile ulaşabiliyorlar. Her gün kentin farklı sokaklarında olan Boz, sadece il merkezinde değil ilçelere de gittiğini dile getirdi. Fiyatları ise yapacağı işin maliyeti ve süresine göre hesaplayarak müşteriye söylediğini müşterinin kabul etmesi üzerine işe başlayarak iş bitimi parasını alarak başka işlerin yolunu tutuyor. Vatandaşlar ise sanayiye tamirat gereken eşyalarını esnaflara götürdüklerinde küçük işçilik olduğu için yapmadıklarını ama Boz’un büyük yada küçük işçilik olsa bile yaptığını belirtti.
“İki tekerlekli arabayla kaynak yapmaya karar verdim” 1978’de kaynak yapma işine başladığını dile getiren Mehmet usta, “Demir işleri, kaynak işleri yapıyorum. Ben şimdi sanayide çalışıyordum. Dükkanımı kapattım. Dükkanı kapattıktan sonra birkaç fabrikada çalıştım. Oradan da sonuç alamayınca kendim nasıl yaparım diye düşündüm ve iki tekerlekli arabayla kaynak yapmaya karar verdim. Arabama kaynak makinemi spiral takımlarımı koydum. Sokak sokak iki tekerlekli arabamla dolaşıyorum. Müşteri çıktığında o işlerimi yapıyorum” şeklinde konuştu.
Vatandaşlara verdiği telefon numarası ile ulaştıklarını belirten Boz, “Telefonla ulaşıyorlar. Bilgi veriyorum ben arkadaşlara. Telefon numarası veriyorum. Ve ben sokak sokak dolaştığım için herkeste beni tanıyor” şeklinde konuştu.
“Denizli’nin her sokağına her semtine dolaşıyorum” Kentin her sokağını dolaştığının altını çizen kaynak ustası, “Denizli’nin her sokağına her semtine dolaşıyorum. Aradıkları zamanda Denizli’nin her tarafına giderim. Demir kapısı, demir pencere demir üzerine hepsini yapıyorum. 1978 yılında bu işe başladım. 2020 hala devam etmekteyim. Bu işleri anladığım için fiyatları yapacağım işi ne kadar zamana ne kadara mal olacağına kendim hesap ediyorum. Müşteriye arz ediyorum. Bu işi mesela ben 20 liraya yaparım diyorum. Müşteri kabul ederse yaparım. İşimi bitiririm paramı alırım. Yeri gelir 10 tane iş yaparım, yeri gelir 5 tane iş yaparım, yeri gelir hiç iş yapmadığım zaman oluyor” ifadelerini kullandı. “Diğer esnaflar gibi iş seçme olayı yok o yönden çok memnunuz” Müşterileri tarafından Memiş usta olarak bilinen Mehmet ustanın iş seçmediğini ve dolayısıyla sürekli olarak kendisi ile çalıştıklarını belirten apartman yöneticisi Nail Çapa, “Biz Memiş beyle uzun zamandan beri çalışıyoruz işimizi düzgün yapıyor. İhtiyacımız olduğu an yanımızda ve sevdiğimiz bir abimiz yani yaptığı iş usta işi. Ufak iş olsa da yapıyor büyük iş olsa da yapıyor. Ama biz kendisine sürekli büyük iş veriyoruz, çoğunluk büyük iş veriyoruz ama küçük işlerimizi de yapıyor. Hani diğer esnaflar gibi iş seçme olayı yok o yönden çok memnunuz” dedi.

Yakın Plan Hakkında
Geç saatlere kadar, büyük emekler sarf edilerek çekilen dizilerin kamera arkası görüntüleri, setlerin günlük çalışma tempoları, oyuncular, yapımcılar ve senaristlerle çok özel röportajlar Yakın Plan ile evlerinize geliyor… Başarılı ve güzel sunucu Esra Balamir ile bu eğlenceli ve keyifli serüveni sakın kaçırmayın! Yakın Plan, her Cumartesi saat 23:00'de Beyaz TV’de…...
devamı
15 Mart 2020 Pazar günü yayınlandı