Tasarladigi Asansör Sistemiyle Hasat Süresini Yüzde 40 Azaltti

Bursa’nin Inegöl ilçesinde 40 yildan bu yana çiftçilikle geçimini sürdüren Mehmet Alkan, tasarladigi asansör sistemiyle meyve hasadi süresini yüzde 40 oraninda azaltti, mevsimlik isçi sayisini da yariya indirdi.

Tasarladigi Asansör Sistemiyle Hasat Süresini Yüzde 40 Azaltti
Çiftçi Mehmet Alkan 3 yil boyunca kafasinda tasarladigi sistemi 15 gün içinde gerçeklestirdi. Oglu Kagan Alkan’in metal atölyesinde montajini yaptigi ve torunu Atlas’in ismini verdigi ürün hasadi için kullanilan asansörle hasada baslayan çiftçi Alkan, is yükünü yari yariya indirdi.

Tasarladigi asansörden bahseden Mehmet Alkan, "Yillardan beri isçi bulmakta problem yasiyorduk. Agaca çiktigi zaman riskli oluyor, düsme tehlikesi oluyor. Bunlar için kafamda 3-4 yildan beri düsünüyorum. Kafamda böyle bir proje oldugunu makine mühendisi gelinime söyledim. O da fikirler verdi ve en sonunda karar verdik. Boyu 3 metre ve 4 kisi alabiliyor. Bunlar daha çok açilip, 3 metreye yakin yükseliyor. Yükseldigi zaman yanlar açiliyor. Bunlari kafamda tasarladim. Bir asansör yapalim dedik, en sonunda yaptik. Isçiler de çok memnun kaldi. Düsme tehlikeleri yok, geldikleri zaman ’yorulmuyoruz’ diyorlar. Yüzde 60 isçi tasarrufu da sagladi. Daha önceden 48 yevmiye veriyordum. Su an 25 yevmiyeyle tamamladik. Oglum kaynak isi yapiyordu, amatör kaynak makinesinde yaptik. Bu projenin bastan sona yapilmasi 15 gün sürdü. Ilk seferde basarili olamadik. Yamulttuk, açtirmasini yaptik, piston yeri oturmadi, kafa kirildi derken bayagi bir zaman harcadik. Ar-ge biraz daha zor oluyor. Su an çok rahat. Emegi geçen herkese tesekkür ediyorum. Çok emek harcadik" dedi.

Asansörü 190 bin liraya gelistirdigini aktaran Alkan, "Birkaç arkadas yapsak nasil olur dedi.

Soranlar çok oluyor. Soranlara oglumla görüsün dedim. Benim yillardir hayalimdi. Gayet rahat oldu. Surada bir visne agaci vardi. Hanim dedi ki ’asansör götürürsen toplarim’ dedi.

O bile asansöre hayran kaldi" seklinde konustu.

Kaynak: İHA