Superior Seedless Üzüm Çesidi Için 2024 Yili Hasat Ve Ihraç Tarihleri Belirlendi

Manisa Tarim ve Orman Il Müdürü Metin Öztürk Superior Seedless üzüm çesidinde hasadin ve ihracatin 11 Temmuz tarihi itibariyle baslayacagini açikladi.

Superior Seedless Üzüm Çesidi Için 2024 Yili Hasat Ve Ihraç Tarihleri Belirlendi
Superior Seedless üzüm çesidinde hasadin baslamasina iliskin açiklamalarda bulunan Manisa Il Tarim ve Orman Müdürü Metin Öztürk, "Önemli bir ihraç ve döviz potansiyeline sahip olan Superior Seedless üzüm çesidinin hasat ve ihraç tarihleri her yil Ticaret Bakanligi, Tarim ve Orman Bakanligi, Ege Ihracatçi Birlikleri’nin katilimlariyla kurulan bir komisyon tarafindan belirlenmektedir. Hasattan sonra olgunlasmaya devam etmeyen meyve türlerinden olan üzümün erken veya geç hasat edilmesi ihracatta sorunlar yasanmasina sebep olabilmektedir. Bu nedenle Manisa ve ülkemiz ihracatinda stratejik bir ürün olan üzümün hasat ve olgunluk kriterlerini saglamasi büyük önem arz etmektedir. Bu kriterlerin olusup olusmadigini tespit amaciyla komisyon üyeleri tarafindan Manisa’nin Salihli, Alasehir, Sarigöl ilçelerinde bulunan baglar gezilerek bölgeyi temsil eden 10 adet bagdan numune alinmistir. Alinan numuneler Manisa Bagcilik Arastirma Enstitüsü Müdürlügü Laboratuvari’nda analiz edilmistir. Analiz sonuçlari, 10.07.2024 tarihinde Manisa Il Tarim ve Orman Müdürlügü, Ege Dis Ticaret ve Gümrük Bölge Müdürlügü, Manisa Bagcilik Arastirma Enstitüsü Müdürlügü, Izmir Il Zirai Karantina Müdürlügü ve Ege Ihracatçi Birlikleri’nin temsilcilerinin katildigi toplantida degerlendirilerek Superior Seedless çesidi için hasat ve ihraç tarihleri belirlenmistir. Buna göre; Superior Seedless üzüm çesidinin 11 Temmuz 2024 tarihinde kesimine, 11 Temmuz 2024 tarihinde ihracatina karar verilmistir. Superior Seedless erkencilik özelligi sayesinde ihracatta önemli bir avantaj saglamaktadir. Bu erkencilik sayesinde Rusya’da ve Avrupa’da pazar payimiz daha da artmistir. Özellikle Sultaniye üzüm çesidinin hasat döneminin gecikmesiyle Superior seedless üzüm çesidiyle Rusya ve Avrupa pazarinda rekabet gücümüz artmaktadir. Superior seedles cinsi üzümden Rusya ve diger bölümü ise diger Avrupa ülkelerine olmak üzere yilda yaklasik 5 bin tonluk ihracat yapilmaktadir.” dedi.

Öztürk açiklamasini söyle tamamladi: “Superior Seedless ülke ekonomisine sagladigi ekonomik avantajin yani sira üzümü düsük seker orani, mayhos tadi nedeniyle sekeri düzenlemede faydali bir tarim ürünü olarak da ön plana çikmaktadir. Özellikle seker hastalari tarafindan gönül rahatligiyla tüketilen ve yogun ilgi gören bir üzüm çesididir. Ülkemize, milletimize, çiftçimize, ihracatçimiza hayirli bereketli ve kazançli olmasini diliyorum."
Kaynak: İHA