Srebrenitsa Soykirimi Bagcilar'da Anildi

Bagcilar’da Srebrenitsa Soykirimi’nda hayatini kaybedenleri anma programi düzenlendi. Bagcilar Belediye Baskani Abdullah Özdemir “Bosna Hersek’te 29 yil önce gerçeklestirilen katliamlarin yarasi henüz kabuk tutmamisken, Gazze’de de Israil tarafindan bir soykiriminin yasandigini görüyoruz” dedi.

Srebrenitsa Soykirimi Bagcilar'da Anildi
Bosna Hersek’in dogusundaki Srebrenitsa’da yasanan soykirimin 29’uncu yil dönümünde yasamini yitirenler, Bagcilar Belediyesi’nin düzenledigi etkinlikte anildi. Bagcilar Belediyesi Baskanlik Sahnesi’nde gerçeklestirilen programa Bagcilar Belediye Baskani Abdullah Özdemir, Bosna Hersek Baskonsolosu Dragan Mihaljevic, Enisa Komar, Sivas Bosna Sancak Egitim ve Sosyal Yardimlasma Dernegi Baskani Erol Sevim, Zambak Bosnak Kadinlar Dernegi Baskani, Dr. Nerma Zaimoviç ve soykirimda ailelerini kaybeden Bosnali kadinlar da katildi.

Istiklal Marsi ve Bosna Hersek Milli Marsi’nin okunmasiyla baslayan programda Kur’an-i Kerim tilavetinin ardindan sehitler için dualar edildi. Daha sonra soykirimi anlatan kisa film gösterimi yapildi. Filmi izleyen katilimcilar duygulu anlar yasadi. Ayrica etkinlikte soykirimi anlatan serginin açilisi da yapildi.

“Gazze’de de Israil tarafindan bir soykiriminin yasandigini görüyoruz”

Programda Israil’in Gazze’de yaptigi zulümle ilgili konusan Bagcilar Belediye Baskani Abdullah Özdemir “Osmanli Devleti’nin yüzlerce yil baris içerisinde yönettigi cografyalarda simdi iç karisiklik ve savas sebebiyle kan ve göz yasinin arttigini gördük. Bosna Hersek’te 29 yil önce gerçeklestirilen katliamlarin yarasi henüz kabuk tutmamisken, Gazze’de de Israil tarafindan bir soykiriminin yasandigini görüyoruz. Israil’in yarim yüzyili askindir devam eden zulmü 7 Ekim’den bu yana davam etmektedir. Hayatini kaybeden 40 bini askin Filistinli ve 100 binin üzerinde de yaralinin oldugunu ifade etmek istiyorum” dedi.“Bosna Hersek olarak çok güçlü olmak zorundayiz”

Bosnaklarin tüm dünyanin gözü önünde sirf inanci yüzünden haritadan silinmek istendigini dile getiren Baskan Özdemir “1992 baharinda baslayan kirli savasta Birlesmis Milletler baris gücü 1995’te Bosnaklarin katledilmesine seyirci kaldi. Saldirilar sirasinda Srebrenitsa’da en büyük sivil katliam gerçeklesti. 8 bin 372 kisi hunharca katledildi. Bu mezalim karsisinda umudunu yitirmeyen Bosnali kardeslerimiz özgürlük mücadelesinin kivilcimini yakti. Bu mücadelenin lideri Aliya Izzetbegoviç oldu. Bu acilarin tekrar yasanmamasi adina çok çalismaliyiz. Gazze’de ki katliam tekrarlanmaya devam ediyor. Bosna Hersek olarak çok güçlü olmak zorundayiz. Zulme dur diyebilecek gücü ve iradeyi tekrar kazanana kadar bu mücadelenin paydasi olmak durumundayiz” seklinde konustu.

Kaynak: İHA