Seralar Yenilenecek Eski Seralar Ekonomiye Kazandirilacak

DÜZCE – Düzce Tarim Il Müdürlügü tarafindan düzenlenen programla 49 çiftçiye Organizeli Sera Örtü Malzemesi Dagitimi yapildi. Yapilan dagitim ile eskiyen seralar yenilecek atil durumdakiler tekrar ekonomiye kazandirilacak.

Seralar Yenilenecek Eski Seralar Ekonomiye Kazandirilacak
2024 yili için Tarim ve Orman Bakanligi Bitkisel Üretim Genel Müdürlügü ‘Bitkisel Üretimi Gelistirme Projesi’ kapsaminda Düzce ili Plastik Sera Örtülerinin Yenilenmesi Projesiyle çiftlere sera naylonu dagitildi.

Darica Mahallesindeki programa katilan Düzce Valisi Selçuk Aslan, bu tür projelerin tarimda verimliligi artirarak çiftçilere büyük katki sagladigini belirtti.

Ayrica, modern tarim tekniklerinin yayginlastirilmasi ve çiftçilerimizin desteklenmesi gerektigini de vurgulaya Aslan, Düzce’nin tarimsal potansiyelini en iyi sekilde degerlendirmek için çalismalarin devam edecegini ifade etti.

Tarim ve Orman Il Müdürü Esra Uzun, Düzce’de 309 adet sera bulundugunu 120 dekar alanda örtü alti yetistiriciligi yapildigini bildirdi. Düzce’de seralarda genellikle sebze üretimi yapildigini isaret eden Uzun, “Örtü alti yetistiriciligi, modern tarimin en önemli unsurlarindan biridir. Iklim sartlarinin her geçen gün daha da degisken hale geldigi günümüzde, seralar tarimsal üretimde güvenli ve sürdürülebilir bir çözüm sunmaktadir. Bu projeyle, hem mevcut seralarimizi yenilenecek üretim kapasitemiz artacak hem de atil durumda olan seralari yeniden ekonomiye kazandirilacaktir” dedi.Yüzde 50’si hibe

Esra Uzun, proje Bütçesinin 1 milyon 130 bin TL oldugunu bunun yüzde 50’sinin Bakanlik tarafindan hibe edildigini belirterek “Proje ile 49 üreticiye 91 adet farkli ölçülerde sera naylonlari verilecektir. Iklim degisikligi, tarimsal üretim üzerinde ciddi etkiler olusturmakta ve üreticilerimizi zorlu sartlarla karsi karsiya birakmaktadir. Bu fikirle, sera naylonu dagitimi ile çiftçilerimizin iklim degisikliginin olumsuz etkilerine karsi direncini artirmayi ve üretim süreçlerinde daha istikrarli bir yapi olusturmayi hedefliyoruz. Dagitilacak sera naylonlari ile çiftçilerimiz üretim maliyetlerini düsürerek, daha ekonomik ve kaliteli ürünler yetistirmelerine imkan taniyacagiz. Bu sayede, ilimizin tarimsal üretim potansiyelini en üst seviyeye çikarmayi amaçliyoruz” seklinde konustu.

Konusmalarin ardindan ise çiftçilere sera naylonlari verildi.

Vali Aslan programin sonunda seralari gezdi, ürünleri inceledi.
Kaynak: İHA