Sariyer'de 'Türkiye Balikçiliginin Dünü, Bugünü Yarini Kongresi' Düzenledi

Sariyer’de Istanbul Bogazi Belediyeler Birligi tarafindan ‘Türkiye Balikçiliginin Dünü, Bugünü ve Yarini Kongresi’ düzenledi. Kongreye katilan Besiktas Belediyesi ve Istanbul Bogazi Belediyeler Birligi Baskani Riza Akpolat, “Yönetime geldikten sonra, bugün Istanbul Bogazi Belediyeleri Birligi olarak ilk toplantimizi gerçeklestiriyoruz. Türkiye Balikçiliginin Dünü, Bugünü ve Yarini baslikli kongremiz bu açidan bizim için çok kiymetli. Istanbul Bogazi Belediyeleri Birligi’nin yeni dönemde en büyük misyonlarindan biri, bu bölgelerde yasadigimiz sorunlari görünür kilmak, bu konuda farkindaliklar olusturmak, bu sorunlari çözmek için paydaslari olan STK’larla birlikte mücadele etmek olacaktir’’ dedi.

Sariyer'de 'Türkiye Balikçiliginin Dünü, Bugünü Yarini Kongresi' Düzenledi
Istanbul Bogazi Belediyeler Birligi tarafindan ‘Türkiye Balikçiliginin Dünü, Bugünü ve Yarini Kongresi’ düzenledi.

Sariyer Belediyesi Bogaziçi Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçeklestirilen yeni dönemin ilk bulusmasina Vali Yardimci Cengiz Karabulut, Besiktas ve Bogaziçi Belediyeler Birligi Baskani Riza Akpolat, Beyoglu Belediye Baskani Inan Güney, Sariyer Belediye Baskani Mustafa Oktay Aksu, Üsküdar Belediye Baskani Sinem Dedetas, Emekli Tümamiral Cihat Yayci, Istanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekani Melek Isinibilir Okyar, Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birligi Baskani Ramazan Özkaya, Deniz Ürünleri Avcilari Üreticileri Merkez Birligi Baskani Nihat Isik ve çok sayida akademisyen katildi.

Kongre bes oturumda gerçeklesirken, Yerel Yönetimlerin Balikçiliktaki Rolü, Endüstriyel Balikçiligin Sorunlari ve Çözüm Önerileri, Küçük Ölçekli Balikçiligin Sorunlari ve Çözüm Önerileriyle birlikte Balik ve Su Ürünlerinin Pazarlanmasi konulari konusuldu.

“Su ürünleri ihracatimizda önemli bir artis görülmekte”

Kongrenin açilis konusmasini Istanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekani Prof. Dr. Melek Isinibilir Okyar gerçeklestirdi. Okyar, su ürünlerinin dünyanin önemli geçim kaynaklari oldugunun altini çizerek, “Bu sektörün insanlarin beslenmelerinin yaninda ülke ekonomisine de önemli katkilar sagladigini biliyoruz. Dünyada ve Türkiye’de bu sektör geçmiste daha çok avcilik yoluyla yapilirken, son yillarda yetistiricilik yoluyla üretimin payi giderek yükselmektedir. Dünyada su ürünleri üretimi 2022 yilinda 185.4 milyon ton olarak gerçeklesmis, bu üretimin yüzde 49’i avcilikla yüzde 51’i ise yetistiricilikten elde edilmistir. Türkiye’de ise 2022 yilinda 849.808 ton su ürünleri üretilmis olup bu üretimin yüzde 39’u avcilik yoluyla, yüzde 61’i ise yetistiricilik yoluyla elde edilmistir. Sektördeki üretim ve gelisim teknolojilerindeki gelismelere bagli olarak su ürünleri ihracatimizda önemli bir artis görülmektedir. Ülkemiz su ürünleri dis ticaretinde net ihracatçi konumundadir” ifadelerini kullandi.

“Sariyer için balikçilik sektörü çok önemli”

Ev sahibi olarak kongrede bulunan Sariyer Belediye Baskani Oktay Aksu, “Bu kongreye ev sahipligi yapmaktan mutluluk duyuyoruz çünkü bir balikçi kentiyiz. Istanbul’un da en önemli ilçelerinden birisi Sariyer. Istanbul’da bulunan toplam 48 balikçi kooperatifinin 23’ü Istanbul Bogazi Belediyeler Birligi sinirlari içerisinde ve bunlarin da 7’si Sariyer’de bulunmaktadir. Ilçemizde kooperatiflere bagli yaklasik 900 üye var. Kooperatiflerin bünyesinde bulunan balikçi barinaklarinin da yaklasik olarak 500 tekne barindirma kapasitesine sahip. Balikçilik sektöründe Istanbul balikçiliginin yüzde 40’i ve midyeciliginin de neredeyse tamami Sariyer’de karsilanmaktadir. Bu nedenle de ilçemizin geçim kaynaklarinin basinda balikçilik gelmektedir. Sariyer’de balikçilik ve midyecilik alaninda yaklasik 10 bin vatandas geçimini saglamaktadir. Sariyer için balikçilik sektörü çok önemli ve bu kongrenin de Sariyer’de yapiliyor olmasi çok anlamli ayni zamanda’’ dedi.“Sorunlarin önemli bir bölümünün çözüm yetkisi ilgili bakanlik ve mercilerinde bulunmakta"

Besiktas Belediyesi ve Istanbul Bogazi Belediyeler Birligi Baskani Riza Akpolat ise yaptigi konusmasinda Istanbul Bogazi Belediyeleri Birligi’nin yeni dönemde en büyük misyonlarindan birinin bu bölgelerde yasanir sorunlari görünür kilmak, bu konuda farkindaliklar olusturmak ve bu sorunlari çözmek için paydaslari olan STK’larla birlikte mücadele vermek olduguna isaret ederek, “Yönetime geldikten sonra, bugün Istanbul Bogazi Belediyeleri Birligi olarak ilk toplantimizi gerçeklestiriyoruz. Türkiye Balikçiliginin Dünü Bugünü ve Yarini Kongremiz bu açidan bizim için çok kiymetli. Çok kadim bir cografyada yasiyoruz. Bulundugumuz bölgeler Istanbul Bogazina bagli olan bölgeler. Ayni zamanda hem sur içinde hem sur disindaki en eski tarihi yerlesim yerlerinin bulundugu ilçeler. Çevre ilçelerden, illerden, dünyanin birçok bölgesinden Istanbul’a ayak basan herkesin bir vesileyle gelmis oldugu ilçeler bunlar. Ayni zamanda nüfusun çok yogun oldugu bölgeler. Bu açidan baktigimizda bu bölgelerin kendine özgü çok önemli sorunlari bulunmakta. Imar planlari, Bogaz Kanunu, balikçilik konusu, müsilaj sorunlari bunlardan sadece bir kaçi. Istanbul Bogazi Belediyeleri Birligi’nin yeni dönemde en büyük misyonlarindan biri, bu bölgelerde yasadigimiz sorunlari görünür kilmak, bu konuda farkindaliklar olusturmak, bu sorunlari çözmek için paydaslari olan STK’larla birlikte mücadele etmek olacaktir. Bu kapsamda da bugünkü toplantimizi gerçeklestirmekteyiz. Bundan sonraki toplantilarimizda da basta imar planlari olmak üzere bu bölgedeki sorunlari konusmaya, gerekirse sesimizi daha çok yükseltmeye ve bu sesin Ankara’da duyulmasini saglamaya çalisacagiz. Çünkü Bogaz bölgesinde yasadigimiz sorunlarin önemli bir bölümünün çözüm yetkisi ilgili Bakanlik ve mercilerinde bulunmakta. Tabii birçok güncel sorun da yasiyoruz. Mesela dünyanin dört bir yaninda oldugu gibi iklim krizinden yasadigimiz problemler var. Küresel isinmayla birlikte, deniz canlilarinin yasam alanlarinin daralmasi gibi örnekleyebilecegim sorunlarin çözümü tam bir is birligini gerektirmekte. Sariyer Belediyesi bu konuda öncü bir belediye. Bu sebeple Sariyer Belediye Baskani Mustafa Oktay Aksu’ya tesekkürlerimi sunuyorum. Bu kongreden çikacak olan sonuç bildirgesini Ankara’da Meclis’te milletvekillerimiz araciligiyla dillendirecegiz” ifadelerini kullandi.
Kaynak: İHA