Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Manasijevski'den Baskan Büyükkiliç'a Ziyaret

Kayseri Büyüksehir Belediye Baskani Dr. Memduh Büyükkiliç, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Jovan Manasijevski’yi makaminda agirladi. Baskan Büyükkiliç, Kayseri’nin zenginlikler sehri oldugunu belirtirken, Büyükelçi Manasijevski ise Kayseri’nin ticari geçmisinin çok dikkat çekici oldugunun altini çizdi.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Manasijevski'den Baskan Büyükkiliç'a Ziyaret
Biz dizi program çerçevesinde Kayseri’ye gelen Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Jovan Manasijevski, Büyüksehir Belediye Baskani Dr. Memduh Büyükkiliç’a nezaket ziyaretinde bulundu.

Baskan Büyükkiliç, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Manasijevski ve beraberindeki heyeti, Büyüksehir Belediyesi Baskanlik giris kapisinda çiçeklerle karsiladi.

Karsilama sonrasi Büyüksehir Belediye Baskani Dr. Memduh Büyükkiliç, Büyükelçi Manasijevski ile birlikte baskanlik makamina geçti.

Sicak ve samimi ortamda geçen görüsmede Baskan Büyükkiliç, ziyaretten duydugu memnuniyeti dile getirerek, “Sizleri Kayseri’mizde görmekten memnuniyet duyduk. Balkanlar denilince Makedonya aklimiza gelir, oradaki dostluklar, kardeslikler bizim için çok önemli ve anlamlidir. Sizleri içimizden biri gibi görüyoruz” dedi.

“Kayseri uluslararasi önem arz eden bir sehirdir”

Kayseri’yi 1,5 milyon nüfusu, 16 ilçesi olan, degisik medeniyetlere ev sahipligi yapmis olan, bu degisik medeniyetlerin getirdigi zenginlikler sehri olarak nitelendiren Büyükkiliç, kent hakkinda su bilgileri verdi:

“Sanayi ve ticaret sehridir. 5 bin yillik geçmiste yapilan kazilarda ticaretle ilgili çek, senet içeren tabletler çikmaktadir, halen kazilar yapilmaya devam etmektedir. 150 civarinda ülkeye ihracat yapan bir sehirdir. Erciyes Dagi’mizin eteginde kuruldugu için sehrimizde Erciyes Kayak Merkezimiz uluslararasi standartta önem arz eden, kis turizmi için önemli bir merkezdir. Kültürel zenginlikleriyle, dogal güzellikleriyle, tarihi dokusuyla, gastronomi dedigimiz yeme, içme kültürüyle önemli bir destinasyon ve turizm merkezidir. Ayni zamanda Kapadokya’nin geçmiste baskentligini yapmis, Kapadokya kralinin da mezarinin burada oldugu, o boyutu ile de önem arz eden bir sehirdir. 5 üniversitesi, 75 bin üniversite ögrencisi var. Uluslararasi özellikler arz eden, arastirma üniversiteleri olan, egitime önem veren bir sehirdir. Hos geldiniz diyor, Kayseri’mizde sizleri görmekten keyif aldigimizi paylasmak istiyorum.”

Kayseri’de bulunmaktan büyük bir memnuniyet duydugunu dile getiren Büyükelçi Manasijevski ise “Sayin Baskana çok tesekkür ederim. Sehrinizde bulunmak bizim için büyük bir memnuniyet. Programimiz çok yogun, ekonomik is birligi ve yüksek egitimle ilgili görüsmelerimiz devam ediyor” dedi.

“Tarihi bir birlikteligimiz olmasindan gerçekten çok memnunuz”

Manasijevski iki ülke arasindaki dostluga dikkat çekerek, “Sizin de bahsettiginiz gibi iki ülke arasindaki dostluk gerçekten muhtesem. Biz birlikte 500 yil boyunca Osmanli Cihan Devleti’nin bir parçasi olduk. Bildiginiz gibi Osmanli Cihan Devleti’nin Anadolu ve Rumeli olmak üzere iki bölümü vardi. Tarihi bir birlikteligimiz olmasindan gerçekten çok memnunuz. Bildiginiz gibi çok kültürlü, etnik kökeni çok olan insanlarin bulundugu bir günümüz Makedonya’si, birçogunun da kökeni Karaman Türklerine dayaniyor. Onlar bizim önemli bir parçamiz. Onlar bizim birlikteligimizin önemli iki sütunundan bir tanesi, o sütunlardan bir tanesi de Türk kökenli insanlar” seklinde konustu.

Atatürk’e adanmis iki müze

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de Makedonya’da dogup, büyümesinin kendileri için büyük bir gurur kaynagi oldugunun altini çizen Büyükelçi Manasijevski, “Sadece Osmanli ile ortak yanlarimiz yok ayni zamanda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de Makedonya’da dogup, büyümesi bizim için büyük bir gurur kaynagi. Manastir’daki egitim aldigi dönemler biliyorsunuz ve biz ona bir Makedonyali çocuk gibi muamele ettik. Ona adanmis iki tane müzemiz var Makedonya’da; bir tanesi Mustafa Kemal Atatürk’e bir tanesi babasina. Babasinin evini ayni zamanda restore ettik” ifadelerini kullandi.

Açiklamasinda Kapadokya’nin kendi ülkelerindeki vatandaslari için önemli bir turistik merkez oldugunu ifade eden Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Jovan Manasijevski, bu dogrultuda iliskilerin gelistirilebilecegine ve Üsküp’ten dogrudan uçuslar yapilabilecegine degindi.

Ayrica Kayseri’nin ticari geçmisinin çok dikkat çekici oldugunun da altini çizen Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Manasijevski, ticaret ve sanayi konusunda daha ileri seviyelerde is birligi yapilmasi gerektigini düsündügünü ifade etti.

Büyükelçi Manasijevski, öte yandan Türk ve Makedon halklarinin iliskilerini daha da ileriye tasimak amaciyla Makedonyali sanatçilarin Kayseri’de, ayni sekilde Türk sanatçilarin da Makedonya’daki konserlerde agirlanabilecegine de deginerek, bundan memnuniyet duyacagini, iki ülkenin yeni firsatlarinin kesfedilmesine yönelik ortamlarin olduguna inandigini sözlerine ekledi.
Kaynak: İHA