Köyleri Yanmaktan Kurtaran Kahraman Çiftçilere Tesekkür Belgesi Verildi

Manisa’nin Salihli ilçesinde 21 Haziran günü baslayan ve 22 Haziran tarihinde kontrol altina alinabilen orman yangininda ilk müdahaleyi bilinçli bir sekilde yaparak 3 köyü yanmaktan kurtaran Yagbasan köyündeki 6 çiftçiye Manisa Valisi Enver Ünlü tarafindan tesekkür belgesi verildi.

Köyleri Yanmaktan Kurtaran Kahraman Çiftçilere Tesekkür Belgesi Verildi
Manisa Valisi Enver Ünlü Manisa Bagcilik Arastirma Enstitüsü Müdürlügünde düzenlenen törenle Salihli’nin Yagbasan Mahallesi’ndeki 6 çiftçiye orman yanginina yaptiklari ilk müdahale nedeniyle tesekkür belgesi verdi. Vali Ünlü’ye Manisa Tarim ve Orman Müdürü Metin Öztürk, Manisa Bagcilik Arastirma Enstitüsü Müdürü Akay Ünal da eslik etti.

Manisa Valisi Enver Ünlü yangina müdahale gelen ekiplerden önce ilk müdahaleyi bilinçli bir sekilde yapan çiftçileri tebrik ederek sunlari söyledi:

"Salihli’de Yagbasan, Karasavci ve devam etseydi Allah korusun Gökçeköy’e kadar devam edecek büyük bir yangin yasadik. Hava çok sicakti ve rüzgar vardi. Köylerimizin adeta kenarindan yalayip geçen büyük bir yangini muhtarimiz ve genç arkadaslarimiz ilk müdahaleyi dogru ve bilinçli bir sekilde yaparak, canlarini hiçe sayarak, kendilerini adeta riske atarak, atese atarak kendi imkan ve kabiliyetleriyle ilk müdahaleyi yaptilar. Hep söylüyoruz ilk müdahale hayat kurtarir; bu insan için de böyle orman için de böyle. Ekiplerimiz havadan karadan hemen seferber oldu ama ilk intikal 12-13 dakika sürüyor ki bu dünya ortalamalarindan çok daha iyi bir zaman dilimi. Bu arkadaslarimizin o süreçte organize olup bilinçli bir sekilde müdahale etmesi sayesinde bu 3 köyümüzü büyük bir felaketin esiginden çekip aldi. Bu erken müdahale, bu bilinçli müdahale olmasa Allah korusun bugün biz de Diyarbakir’daki, Çinar’daki, Mardin’deki, Mazidagi’ndaki gibi çok daha aci seyler, çok daha agir seyler konusmak zorunda kalabilirdik. Böyle sicak ve kurak bir havada bu yangini çok ucuz atlattik” dedi.

Vali Ünlü yaptigi açiklamanin ardindan Salihli’nin Yagbasan Mahallesi’nde yangina ilk müdahaleyi yapan Hüsrev Uysal, Ali Yagcilar, Süleyman Özcan, Oktay Yildirim, Hüseyin Ceylan ve Salih Yildirim’a tesekkür belgesi verdi. Törene Yagbasan Mahalle Muhtari Hüseyin Çakal da katildi.

Kaynak: İHA