IIBF Köklü Akademik Tecrübesiyle Basarili Mezunlar Yetistiriyor

Anadolu Üniversitesi Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi (IIBF) 66 yillik geçmisi ile Türkiye’de kurulan akademiler içinde ilk olma özelligi tasiyor.

IIBF Köklü Akademik Tecrübesiyle Basarili Mezunlar Yetistiriyor
Anadolu Üniversitesinin kurucu fakültesi olan IIBF, ilk olarak 1958 yilinda Aksam Eskisehir Yüksek Iktisat ve Ticaret Okulu adiyla egitim-ögretime baslarken bir yil sonra da Eskisehir Iktisadi ve Ticari Ilimler Akademisi (EITIA) ismiyle Türkiye’deki az sayida akademi arasinda yerini aldi. Bu yillarda Türkiye ve dünyadaki basarili ekonomist ve idari bilimcileri yetistiren kurum, 1982 yilinda ise Fakülte kimligini kazanmistir. Ögrencilere hayatin vazgeçilmez bir alani olan iktisadi ve idari bilimler alaninda disiplinlerarasi bir yaklasim ile çagin gerekliliklerine cevap veren kapsamli bir egitim imkâni taniyan IIBF’ye emek veren ögretim üyelerinin basinda ise Dekan Prof. Dr. Elif Dagdemir, Dekan Yardimcilari Doç. Dr. Ismail Onur Baycan ile Doç. Dr. Sezen Uludag yer aliyor.

Ögrenciler çesitli staj imkanlarindan faydalaniyor

Anadolu IIBF, genis uluslararasi egitim ve staj imkanlariyla da ögrencilerine deger katiyor. Fakültenin Erasmus+, Mevlâna, Farabi ve benzeri programlarla çok yaygin bir cografyada anlasmalari bulunuyor. Ögrenciler ilgili anlasmalarla bir baska ülkede egitim alma ve staj yapma olanagina sahip olabiliyor. Bu kapsamda hem üniversitemiz ögrencileri farkli cografyalarda egitim alabiliyor hem de fakültemizde çok sayida uluslararasi ögrenci de egitim alma imkâni bulabiliyor. IIBF, güçlü akademik kadrosuyla nitelikli egitim verirken ögrencilerini staj imkanlarii ile de destekliyor. IIBF ögretim üyeleri tarafindan çok sayida arastirma projesi yürütülüyor ve yapilan bilimsel çalismalar ile sosyal ve beserî bilimler alanina katki saglaniyor.

Fakülte yapmis oldugu is birligi protokolleri araciligiyla ögrencilerine çesitli staj imkanlari sunuyor. Bu yolla IIBF ögrencileri staj yaptiklari kurumlarda istihdam edilme firsatini da elde edebiliyor. Egitim programlarinda teorik derslerin yani sira sektör ve uygulama derslerine de agirlik veriliyor. Alanlariyla ilgili en güncel uygulamalarla tanisan ögrencilerin mezuniyet sonrasi istihdam edilme imkanlari artiyor. Genellikle bankacilik ve finans alanina yönelen IIBF ögrencileri mezun olduktan sonra kamuda ve özel sektörde is bulabiliyor. Bu dogrultuda pazarlama, dis ticaret, serbest muhasebecilik ve mali müsavirlik mezunlarin istihdam edildigi alanlar arasinda yer aliyor. Ayrica mezunlar arasinda basarili girisimcilik örnekleri de mevcut. Bunlarin yani sira Fakülte yil boyunca çok sayida akademik ve kültürel etkinlige de ev sahipligi yapiyor. Düzenlenen uluslararasi kongre, sempozyum ve seminerler ögrencilerin akademik yönlerini desteklerken diger kültürel ve sanatsal etkinlikler de sosyal yönlerini güçlendiriyor.

Bes bölüm, çift diploma imkâni sunan fakülte

Fakültede Iktisat Bölümü, Isletme Bölümü, Maliye Bölümü, Çalisma Ekonomisi ve Endüstri Iliskileri Bölümü, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü olmak üzere toplam bes bölüm bulunuyor. Fakültede ayrica Iktisat Bölümü ile Isletme Bölümünün Ingilizce Programlari da yer aliyor. Bu kapsamda Isletme Bölümü ögrencileri “UOLP-SUNY Empire State College”, Iktisat Bölümü ögrencileri de “UOLP-SUNY Cortland” çift diploma programlarindan mezun olabiliyor. Bu yönüyle Anadolu IIBF, Türkiye’deki az sayida çift diploma olanagi sunan fakültelerden biri olma özelligini de tasiyor.

Anadolu IIBF, yabanci dil egitimini önemsiyor ve kurumsal olarak da destekliyor. Fakültede, Ingilizce Iktisat ve Ingilizce Isletme programlarinin yani sira Türkçe programlar için istege bagli hazirlik sinifi egitimi de veriliyor. Dileyen ögrenci bir yil boyunca Yabanci Diller Yüksekokulunun Ingilizce Hazirlik sinifinda yabanci dil egitimi alabiliyor.

BIST-LAB, kullanicilara uygulama ve finans simülasyonu ortami sunuyor

Fakültede yüksek teknolojili 11 amfi ve 11 sinif, çok sayida ögrenciye hizmet verebilecek üç bilgisayar laboratuvari, bir de finans laboratuvari bulunuyor. 2021 yilinda Borsa Istanbul tarafindan yenilenen finans laboratuvari, kisaca BIST-LAB ise kullanicilara bir uygulama ve finans simülasyonu ortami sunuyor. BIST-LAB’da ögrenciler ve arastirmacilar, Refinitiv EIKON/Datastream ve MATRIX veri tabanlarindan saatlik, günlük, aylik, yillik verilere ulasarak arastirma ve uygulama yapma olanagina kavusuyor. Fakültede ayrica bir de sergi salonu bulunuyor. Sergi salonu yil boyunca çesitli sergilere ev sahipligi yaparak ögrencilere sanatla iç içe bir egitim-ögretim ortami sunuyor.
Kaynak: İHA