Ihracat Ve Bankacilik Dünyasinin Önemli Aktörleri Denizli'de Bir Araya Geldi

Denizli Ihracatçilar Birligi’nin (DENIB) ev sahipliginde gerçeklestirilen Ihracatin Finansmani Bulusmalarinin besincisi, ihracat ve bankacilik dünyasinin önemli aktörlerini bir araya getirdi.

Ihracat Ve Bankacilik Dünyasinin Önemli Aktörleri Denizli'de Bir Araya Geldi


Ihracati Gelistirme A.S. (IGE) kuruldugu günden bu yana ihracatçilara kefalet paketleri ile verdigi destegi sürdürürken, finansmana erisim için bir köprü görevi üstlenerek ihracatçilar ile bankalari bulusturmaya da devam ediyor.

IGE’nin koordinasyonunda, Denizli Ihracatçilar Birligi’nin ev sahipliginde ve Türk Eximbank’in destegiyle gerçeklesen Ihracatin Finansmani Bulusmalari etkinligi, 200’ün üzerinde ihracatçinin katilimiyla Denizli’de gerçeklestirildi.Toplantinin açilisinda konusan Ihracati Gelistirme A.S. Genel Müdürü Fatih Tugrul Topaç; “IGE’nin kuruldugu günden bu yana ihracatin sürdürülebilir büyümesi için finansmanin öneminin bilinciyle hareket ediyor ve Türkiye’nin dört bir yaninda ihracatçilara ulasmayi önemsiyoruz. Izmir, Bursa, Adana ve Istanbul’un ardindan, önemli bir ihracat lokasyonu olan Denizli ve çevresindeki ihracatçilarimizi finans dünyasiyla bir araya getirerek ihracatin finansmani konusunda birlikte somut çözümler üretmeyi hedefliyoruz. IGE olarak, ülkemizin ihracat gücünü artirmak ve bu alana daha fazla kaynagin aktarilmasini saglamak en önemli önceligimiz. Bu nedenle, kesintisiz ve sürdürülebilir finansmana erisimi saglamak için kararlilikla ve hiz kesmeden çalismalarimiza devam ediyoruz. Paydaslarimizla birlikte olusturdugumuz sinerjiyle ülkemizin ihracat potansiyelini artirmaya ve ekonomimizin istikrarli büyümesine katki sunmaya devam edecegiz.” dedi.“Ihracatin Finansmani Bulusmalari programinin Denizli ev sahipliginde gerçeklesmesinden onur duyuyoruz”

DENIB Baskani Hüseyin Memisoglu da yaptigi konusmada; “Ihracatçilar için zorlu bir süreçten geçiyoruz. Talep daralmasi ihracatimizi etkileyen en önemli faktörlerden biri olarak karsimiza çikiyor. Yeni siparislerde ivme kaybi devam ediyor. Diger yandan jeopolitik gerilimler nedeniyle artan enerji ve hammadde fiyatlari da ihracat rakamlarimiza yansiyor. Belirsizlikler ihracatçinin önünü görmesini zorluyor. Yilin ilk yarisinda Denizli’den ihracat gerçeklestirdigimiz 25 sektörden 12’sinde azalma mevcut. Özellikle emek-yogun sektörlerde bu durum daha net bir sekilde görülüyor. Kurlarin ihracatçinin rekabet edebilecegi seviyede olmamasi ve sabit seyri de bir diger önemli baslik olarak karsimiza çikiyor. Ihracat rakamlarimiza deginecek olursak, Denizli’den 2023 yilinda 4,2 milyar dolar degerinde ihracat gerçeklestirdik. 2024 yili Ocak-Haziran döneminde ise ihracatimiz yüzde 2,5 artisla 2,1 milyar dolara ulasti. Son dönemlerde, yüksek faiz oranlari nedeniyle ihracatçilar, uygun kosullarda finansmana erismede bazi zorluklar yasiyor. Ana ihraç pazarimiz olan Avrupa’da dijitallesme ve sürdürülebilirlikle ilgili gelismelere uyum konusunda özellikle KOBI düzeyindeki firmalarin uygun kosullarda finansmana erisimi gerekiyor” dedi.Etkinlikte bankalarin üst düzey temsilcileri Bankacilik ve Finans Panelinde ihracatçilara sunduklari finansman çözümleri hakkinda bilgi verirken, Denizli Ihracatçilar Birligi (DENIB) temsilcileri Erdal Çoban, Orhan Özgür ve Ugur Çoban’in katilimiyla gerçeklesen panelde, katilimcilar finansmana yönelik ihtiyaçlarini dile getirdiler. Ticaret Bakanligi Ihracat Genel Müdürü Mehmet Ali Kiliçkaya ihracat desteklerini aktarirken, IGE Genel Müdürü Fatih Tugrul Topaç ve Eximbank Ege Bölge Müdürü Gülom Timurhan’in ihracatçilara sunulan kefalet ve finansman desteklerini tanittiklari sunumlarinin ardindan etkinlik sona erdi.
Kaynak: İHA