Halkin Ve Sokak Hayvanlarinin Güvenligi Için Somut Ilk Adim Atildi

Manisa’da hem halkin hem de sokak hayvanlarinin güvenliginin saglanmasi amaciyla Manisa Büyüksehir Belediyesi tarafindan ilk somut adim atildi. Veteriner Halk Sagligi Dairesi Baskanligi kuracak olan Manisa Büyüksehir Belediyesi, Vetbüs projesiyle de sahipsiz hayvanlara saglik taramasi, asilama programlarini hayata geçirecek. Ayrica Uluslararasi Standartlarda Hayvan Hastanesi de kurulacak. Somut ilk adimi atmanin mutlulugunu yasadigini belirten Baskan Ferdi Zeyrek, alinan kararin Manisa’ya hayirli olmasini temenni etti.

Halkin Ve Sokak Hayvanlarinin Güvenligi Için Somut Ilk Adim Atildi
Hem halkin hem de sokak hayvanlarinin güvenliginin saglanmasina dair somut ilk adim Manisa Büyüksehir Belediye Meclisi’nde alinan kararla atildi. Büyüksehir Belediyesi’nin Temmuz ayi meclis toplantisinda “Sokak Hayvanlari Komisyonu’nun ‘Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi’nin 08.05.2024 tarihli ve Halk Sagligi, Hayvan Haklari ve Politikalari konu basligiyla tüm belediye baskanlarina gönderilen genelge dogrultusunda politikalarin belirlenmesi ve bu konuda alt yapi çalismalarinin baslatilmasi için sokak hayvanlari komisyonunun görevlendirilmesi talebi’ ile ilgili raporu görüsüldü.

“Bu süreci isbirligi ile yürütecegimizin sözünü vermistik”

31 Mart yerel seçimlerin öncesinde yayinlanan seçim beyannamesine deginen Baskan Ferdi Zeyrek, “Sokak hayvanlarini güvenligini saglamak ve bu amaçla her ilçemize modern ve dogal yasam alanlarinin oldugu sokak hayvanlari yuvalari insa edecegimizi belirtmistik. Ayni zamanda sokak hayvanlarina yönelik düzenlenen akilli kart sistemi ile tüm hayvanlarin saglik kontrollerini ve kontrol sonrasi takibini yapacagimizi ifade etmistik. Bu süreci kentimizde bulunan sokak koruma dernekleri ve hayvansever vatandaslarimiz ile isbirligi ile yürütecegimizin de sözünü vermistik” diye konustu.

Büyüksehir Belediye Meclisi’nin yeni dönem ilk toplantisinda Sokak Hayvanlari Komisyonu’nu olusturduklarini söyleyen Baskan Ferdi Zeyrek, “Komisyonumuz konuyla ilgili yaptigi ikinci toplantida Büyüksehir Belediyesi bünyesinde Veteriner Halk Sagligi Dairesi Baskanligi’nin kurulmasi yönündeki raporunu sundu. Ayrica nüfusu 25 binin altinda olan ve bakimevi olmayan ilçelerde gezici hayvan bakim ve tedavi araci (Vetbüs projesi) ile sahipsiz hayvanlara saglik taramasi, asilama programi, iç dis parazitleri ile mikroçip projesinin hayata geçirilmesi, uluslararasi standartlarda hayvan hastanesi kurulmasi yönündeki raporunu meclisimize havale etti” dedi.

Manisa Büyüksehir Belediye Meclisi’nde alinan kararla hem halkin hem de sokak hayvanlarinin güvenliginin saglanmasina dair önemli bir adim atildigini dile getiren Baskan Ferdi Zeyrek, “Somut ilk adimi atmis olmanin mutlulugunu yasiyorum. Alinan karar Manisa’miza hayirli olsun” ifadelerini kullandi. Baskan Ferdi Zeyrek’in konusmasinin ardindan gündem maddesi oy birligi ile kabul edildi.
Kaynak: İHA