Hacizli Araçlarda 'Süpheli Araç' Kurnazligi Açiklamasi 'Tüm Koltuklari Söküp Bidonu Koltuk Yapmislar'

Antalya’da haciz yoluyla baglanan bazi araçlarin sahipleri tarafindan ilginç bir yöntemle almaya çalistigi ortaya çikti. Koltuklarini ve degerli parçalarini söken borçlu araç sahiplerinin kendi araçlarini polise ‘süpheli araç’ ihbarinda bulundugu, ardindan yediemin ihalesine girerek aracini ucuza aldigi belirlendi. Bu yöntemlerden en ilginci ise koltuklari söktükten sonra araci bir yere park etmek için soför koltugu yerine plastik bidonun kullanildigi araç oldu. Olusan görüntü, yediemin otoparkinin sahibi v çalisanlarini da hem sasirtti hem güldürdü.

Hacizli Araçlarda 'Süpheli Araç' Kurnazligi Açiklamasi 'Tüm Koltuklari Söküp Bidonu Koltuk Yapmislar'
Antalya’da haciz yoluyla baglanan araçlarda artis yasanirken, bazi vatandaslarin yediemin otoparkina kaldirilan araçlarini ihalede geri alabilmek için ilginç ve bir o kadar da kurnaz davrandigi yöntem ortaya çikti. Bazi borçlu araç sahipleri, yakalamali haciz bulunan araçlarinin motor, iç elektrik aksami, tekerlekler ve koltuklarini söktügü, ardindan aracini park edip süpheli araç ihbarinda bulunuyor. Polis ihbarin belirtildigi adrese gelip yaptigi incelemede aracin yakalama hacizli oldugunu belirleyince araç yediemin otoparkina kaldiriliyor. Burada park edilen araç, düzenlenen ihalede yine sahibi ya da araya soktugu kisiler tarafindan degerinin altinda tekrar geri aliniyor.

Yediemin otopark sahibini de güldürdü

Bu yöntemlerden en ilginci ise koltuklari söktükten sonra araci bir yere park etmek için soför koltugu yerine plastik bidonun kullanildigi araç oldu. Yediemine kaldirilan aracin içinde bir parçasiymis gibi duran bidon, yediemin otoparkinin sahibini de çalisanlarin da hem sasirtti hem güldürdü.

"Bidonu koltuk yapmislar"

Antalya Otoparkçilar ve Oto Yikamacilar Dernegi Baskani Hakan Topçu, bu tarz kurnazlik pesinde olanlarin yaptiklarini su sözlerle anlatti:

"Araç üzerinde yakalamali haciz bulununca borçlu araç sahipleri, motor aksamini ve içindeki koltuklari sökerek emniyet güçlerini ariyor ve ‘sahipsiz ve süpheli araç’ ihbarinda bulunuyor. Ardindan araç hacizli oldugu için yediemin otoparkina aliniyor. Buradaki amaç, ihaleye kendileri girerken parça eksik oldugu için daha düsük fiyata aliyor ya da diger katilimcilarin teklif vermesini engelliyor. Gördügümüz bu araçta ise bidon koltuk olarak kullanilmis. Demek ki sanayiden gelirken ya da saga sola park ederken bu bidonu kullanmislar.

"Hurda olarak satilmasi ve trafige çikisi yasaklanmali"

Bu durumun önüne geçilmesinin oldukça basit olacagini belirten Topçu, "Bu sekilde gelip icradan satiliga çikan araçlari hurda olarak satilmasi ve tekrar trafige çikmamasi gerekir. Bu bir caydirici önlem olabilir. Ruhsat sahibi ile alakali ciddi ceza ve sorusturma uygulanmali. Neticede bu da bir milli servet. Nasil Türk parasini yirtmak, yakmak suçsa bu da ayni sey" diye konustu.

Kaynak: İHA