GMKA'dan Yesil Yakali Istihdamina Destek

Güney Marmara Kalkinma Ajansi (GMKA) koordinatörlügünde yürütülen Yenilenebilir Gençlik Enerjisi Projesi (RE-You) çerçevesinde, kisilerin önceki ögrenmelerinin belgelendirilmesine imkan vermek amaciyla yapilacak sinavlarda basarili olan isletme çalisanlarina; Rüzgar Güç Sistemleri, Fotovoltaik Güç Sistemleri ve Biyogaz Sistemleri alanlarinda Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafindan yeterlilik belgesi verilecek.

GMKA'dan Yesil Yakali Istihdamina Destek
Ekonominin çevre odakli sektörlerinde, sürdürülebilirlik ve çevresel koruma hedeflerine katkida bulunan yesil yakali çalisan yetistiren, GMKA’nin faydalanicisi oldugu RE-You Projesinde, mesleki yeterlilik belgesi imkani ile yeni bir adim atiliyor.

Balikesir ve Çanakkale’deki isletme çalisanlarina öncelik verilecek

RE-You Projesi kapsaminda verilen bu hizmette, TR22 Bölgesinde yer alan Balikesir ve Çanakkale illerinde enerji sektöründe faaliyet gösteren isletmelerin çalisanlarina öncelik taninacak. Belgelendirme sinavlari Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafindan yetkilendirilmis olan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sürekli Egitim Merkezi Yetkilendirilmis Belgelendirme Birimi ve Balikesir Üniversitesi Sürekli Egitim Uygulama ve Arastirma Merkezi tarafindan gerçeklestirilecek.

Belirli sayida kisinin basvurusu alindiktan sonra hizmet sonlanacak

Herhangi bir ön egitim sarti aranmayan bu sinav ve belgelendirme hizmeti, önceki ögrenmelerin taninmasina dayali olup, meslek alaninda sahip oldugu bilgi ve beceri düzeyini belgelemek isteyen herkese açik olacak. Sinav ve belgelendirme ücretleri proje bütçesinden karsilanacak olup, basvurular proje süresi ve proje bütçesi ile sinirli olacak. Proje kapsaminda belirlenen sayida kisinin basvurusu alindiktan sonra hizmet sonlandirilacak.

“Enerji sektöründe yenilenebilir kaynaklara dayali bir dönüsümü tesvik ediyoruz”

Kalkinma ajansi olarak, RE-You projesi kapsaminda enerji sektöründe yesil yakali çalisanlar için önemli bir adim atmis olacaklarini dile getiren GMKA Genel Sekreteri Onur Adiyaman, “Yenilenebilir enerji alanlarinda uzmanlasmis yesil yakalilarin mesleki yeterlilik belgesi almasini saglamak, sektördeki nitelikli is gücü ihtiyacini karsilamak adina büyük bir öneme sahip. Balikesir ve Çanakkale illerindeki enerji sektöründe faaliyet gösteren isletmelere öncelik taniyarak da bölgesel kalkinmayi desteklemeyi hedefliyoruz. Isletmeler, çalisanlarina sagladiklari egitim ve belgelendirme firsatlari sayesinde, hem kendi kapasitelerini artiracak hem de çevresel koruma ve sürdürülebilirlik hedeflerine katkida bulunacaklar. GMKA olarak, enerji sektöründe yenilenebilir kaynaklara dayali bir dönüsümü tesvik ediyor ve bu dogrultuda yesil yakali çalisanlarin yetistirilmesini büyük bir sorumluluk olarak görüyoruz” diye konustu.Basvuru için son tarih 31 Temmuz

Çalisanlarini belgelendirmek üzere basvuruda bulunmak isteyen isletmelerin, en geç 31 Temmuz 2024 tarihine kadar www.gmka.gov.tr’den ulasilabilen “Isletme Ön Talep Formu”nu her personel için ayri ayri doldurarak sinav.reyou@gmail.com adresine göndermeleri gerekiyor. Bu hizmetten yararlanacak isletmelerin, teorik ve pratik sinav günlerinde çalisanlarini izinli saymalari gerekiyor.
Kaynak: İHA