Dis Ve Dis Eti Hastaliklari Ciddi Saglik Sorunlarina Yol Açiyor

Agiz ve dis sagligi, yalnizca estetik bir mesele olmaktan öte, genel saglik için hayati bir öneme sahiptir. Pek çok kisi agiz sagligini ihmal etse de, dis ve dis eti hastaliklarinin ciddi saglik sorunlarina yol açabilecegin unutulmamasi gerektiginin altini çizen Agiz ve Dis Hastaliklari Uzmani Dt. Aydin Salimoglu, agiz sagliginin önemi ve bu konuda alinabilecek önlemler hakkinda bilgilendirme yapti.

Dis Ve Dis Eti Hastaliklari Ciddi Saglik Sorunlarina Yol Açiyor
Agiz ve dis sagligina iliskin uyari ve tavsiyelerde bulunan BHT CLINIC Istanbul Tema Hastanesi Agiz ve Dis Hastaliklari Uzmani Dt. Aydin Salimoglu, “Dis eti hastaliklari ve dis çürükleri gibi yaygin agiz problemleri, sistemik hastaliklarla dogrudan iliskilidir. Agiz sagligi bozuk olan bireylerde asagida siralanan saglik sorunlari daha sik görülmektedir” dedi ve siraladi:

Dis eti hastaliklari, kalp hastaliklari ve inme riskini artirabilir

“Kardiyovasküler hastaliklar: Dis eti hastaliklari, kalp hastaliklari ve inme riskini artirabilir. Agizda bulunan bakteriler, kan dolasimina geçerek kalp kapakçiklarina zarar verebilir ve inflamasyona neden olabilir. Diyabet: Diyabet hastalarinda dis eti hastaliklari daha yaygindir ve bu hastaliklarin kontrolü daha zordur. Dis eti enfeksiyonlari, kan sekeri seviyelerinin kontrolünü zorlastirarak diyabetin kötülesmesine yol açabilir. Solunum yolu enfeksiyonlari: Agiz sagligi bozuk olan bireylerde, solunum yolu enfeksiyonlarina yakalanma riski daha yüksektir. Agizda bulunan bakteriler, solunum yoluyla akcigerlere ulasarak enfeksiyonlara neden olabilir. Gebelik komplikasyonlari: Dis eti hastaliklari, düsük dogum agirligi ve erken dogum gibi gebelik komplikasyonlarina yol açabilir. Hamilelik sirasinda dis sagligina dikkat etmek, anne ve bebegin sagligi açisindan kritiktir.”

Dengeli bir diyet, dislerin ve dis etlerinin saglikli kalmasini saglar

Agiz ve dis sagligini korumanin, genel sagligi korumanin önemli bir parçasi oldugunu belirten Salimoglu, agiz sagligini iyilestirmek ve ciddi saglik sorunlarinin önüne geçmek için su önerilerde bulundu:

“Düzenli dis hekimi kontrolleri: Yilda en az iki kez dis hekimine gitmek, agiz sagliginin korunmasi için önemlidir. Düzenli kontroller, erken teshis ve tedavi imkani sunar. Günlük agiz bakimi: Günde en az iki kez disleri firçalamak ve günlük dis ipi kullanimi, plak birikimini önler ve dis eti hastaliklarinin gelisimini engeller. Saglikli beslenme: Seker ve asit içerigi yüksek yiyecek ve içeceklerin tüketimini azaltmak, dis çürüklerini önlemeye yardimci olur. Dengeli bir diyet, dislerin ve dis etlerinin saglikli kalmasini saglar. Sigara ve alkol tüketimini azaltmak: Sigara ve alkol, agiz sagligini olumsuz etkiler. Sigara içmek dis eti hastaliklari riskini artirir ve alkol tüketimi agiz kuruluguna neden olarak dis çürüklerine yol açar. Florlu Dis Macunu kullanimi: Florlu dis macunu, dis minesini güçlendirir ve çürük olusumunu engeller.”

Ciddi sistemik hastaliklara yol açabilir

Salimoglu, “Agiz ve dis sagligi, genel saglik üzerinde dogrudan bir etkiye sahiptir. Dis eti hastaliklari ve dis çürükleri gibi yaygin agiz problemleri, ciddi sistemik hastaliklara yol açabilir. Bu nedenle, agiz sagligini korumak için düzenli dis hekimi kontrolleri, günlük agiz bakimi ve saglikli yasam tarzi aliskanliklari önemlidir. Sagliginizi korumak ve ciddi saglik sorunlarinin önüne geçmek için agiz ve dis sagliginizi ihmal etmeyin. Klinigimizde, kapsamli dis kontrolleri ve tedavi seçenekleri ile agiz sagliginizi en üst düzeyde tutmaniz için gerekli tüm hizmetleri sunmaktayiz. Saglikli bir agiz, saglikli bir yasamin anahtaridir” diyerek konusmasini sonlandirdi.
Kaynak: İHA