CHP'li 14 Büyüksehir Belediyesi, 'Itfaiye Ve Afet Isleri Daire Baskanliklari Koordinasyon Toplantisi' Düzenledi

Adana’da düzenlenen Itfaiye ve Afet Isleri Daire Baskanliklari Koordinasyon Toplantisi’na katilan CHP Genel Baskan Yardimcisi Gökan Zeybek, “Kriz yönetimi yerine risk yönetimini esas alan anlayislari mutlaka hayata geçirmek zorundayiz” dedi.

CHP'li 14 Büyüksehir Belediyesi, 'Itfaiye Ve Afet Isleri Daire Baskanliklari Koordinasyon Toplantisi' Düzenledi
Cumhuriyet Halk Partisi, Adana’da 14 Büyüksehir Belediyesi paydaslarinin katilimiyla ’Itfaiye ve Afet Isleri Daire Baskanliklari Koordinasyon Toplantisi’ düzenledi.

Yüregir Kültür Merkezi’nde gerçeklestirilen toplantiya, Adana Büyüksehir Belediye Baskani Zeydan Karalar, İçel Büyüksehir Belediye Baskani Vahap Seçer ile belediye bürokratlari ve itfaiye erleri katildi.

14 Büyüksehir Belediyesinin genel sekreter yardimcilari ile itfaiye ve afet isleri daire baskanlarinin afet durumlarinda ve sonrasinda gerekli is birligi ve dayanismanin daha güçlü saglanabilmesine yönelik yöntemleri tartismak üzerine katildigi toplantida, orman yanginlari ve çevre felaketlerine dikkat çekildi. 2023 yilinda gerçeklesen ve asrin felaketi olarak nitelendirilen 6 Subat depremlerinin de degerlendirildigi toplantida Adana Büyüksehir Belediyesi Afet Isleri Daire Baskani Suphi Civelek ve Itfaiye Daire Baskani Ercan Kandemir de ’6 Subat 2023 Depremleri Tecrübe Paylasimlari’ konulu sunum gerçeklestirdi.

"Sorunlarin nasil çözümlenecegi konusunda yol haritasi olusturacagiz"

Bilgi paylasimi, deneyimlerin aktarilmasi ve sorunlar karsisindaki çözüm yollarinin arastirilmasina yönelik koordinasyon çalismalarini sürdürdüklerini belirten CHP Genel Baskan Yardimcisi Gökan Zeybek, "Yeni dönemde parti genel merkezimizde var olan hükümet sistemindeki tüm bakanliklarin es degeri gölge bakanlik yapilanmasini olusturduk. Bugün buraya Çevre, Sehircilik ve Iklim Degisikliginden sorumlu gölge bakan yardimcimiz Dr. Baran Bozoglu ile birlikte katiliyorum. Orman yanginlari, çevre felaketleri, afetler ve bu konularla ilgili yapilacak olan teknik çalismayi Adana’nin ev sahipliginde gerçeklestiriyoruz. Burada pek çok çevre felaketi, basta deprem kayiplarimiz olmak üzere su baskinlari, çig, su baskinlari, toprak kaymalari, maden kazalari gibi önlem alinmasi durumunda ortadan kalkacak olan pek çok sorunun nasil çözümlenecegi konusunda yol haritasini olusturacagiz" seklinde konustu."Kriz yönetimi yerine risk yönetimini esas alan anlayislari hayata geçirmek zorundayiz"

Risk yönetimini esas alan anlayisa geçisin CHP iktidarinda birinci madde olduguna dikkat çeken Zeybek, "Bütün bilimsel veriler gösteriyor ki kriz yönetimi yerine risk yönetimini esas alan anlayislari mutlaka hayata geçirmek zorundayiz. Risk yönetiminin temel ölçütü de bilimin yol göstericiligini mutlaka kendine siar edinmekten geçiyor. Kriz yönetiminden risk yönetimine geçmeyi basaramamis toplumlar dere yataklarinda imar hareketlerini, toprak kaymasi olan yerlerde sehirleri, fay hatlari üzerindeki riskli yapi stokunu azaltmayarak olasi bir depremde çok ciddi bir insan ve mal kaybina yol açmaktadir. O nedenle baslangiçtaki birinci maddemiz CHP iktidarinda kriz yönetimi yerine risk yönetimini egemen alan yeni bir yönetim anlayisinin hayata geçecegini belirtmek istiyorum" dedi.

Kaynak: İHA