Bakan Bayraktar Açiklamasi 'Yenilenebilir Enerjide Yaklasik 10 Milyar Dolarlik Yatirim Hedefimiz Var'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakani Aplarslan Bayraktar, “Yenilenebilir enerjide iletim sistemimizi gelistirmek, artan bu ihtiyaci karsilayacak yeni yatirimlari, kapsamli yatirimlari yapabilmek için de önümüzdeki 10 yil içerisinde yaklasik 10 milyar dolarlik yatirim hedefimiz var” dedi.

Bakan Bayraktar Açiklamasi 'Yenilenebilir Enerjide Yaklasik 10 Milyar Dolarlik Yatirim Hedefimiz Var'
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakani Aplarslan Bayraktar, ‘Dünya Bankasi Türkiye Enerji Dönüsümü Çalistayi’na katildi.

Çalistayda enerji dönüsümünün kritik yönleri tartisilarak, Türkiye’nin enerji dönüsümü hedefleri, enerji dönüsümü yol haritasi ve bu konuda Dünya Bankasi ile isbirligi gelistirme konulari degerlendirildi. Çalistayda konusan Bakan Bayraktar, mevcut proje portföyünün yani sira enerji dönüsümünü hizlandirmak için uluslararasi finansal kuruluslarla is birliginin ileri seviyeye tasinmasi gerektigini ifade etti.

Bayraktar, geleneksel enerji sistemlerinde çok köklü bir degisiklik olacagini belirterek, bu noktada özellikle birçok paydas ve uluslararasi finansal kuruluslarla isbirliginin önemli oldugunu kaydetti.

Türkiye’nin enerji arz güvenligini emniyete almaya ve ithalat bagimliligini azaltmaya çalisan bir ülke olduguna dikkati çeken Bayraktar, enerji dönüsümünde stratejik adimlar atilmasi ve enerji dönüsümü sürecinin iyi yönetilmesi gerektigini vurguladi.

“10 yil içerisinde de yaklasik 10 milyar dolarlik bir yatirim hedefimiz var”

Türkiye’nin yenilenebilir enerjide iddiali hedefleri oldugunu ve bu hedefler için sebekelerin ihtiyaç duydugu yatirimlari yapmalari gerektigini ifade eden Bayraktar, “Burada bizim karsi karsiya oldugumuz birkaç zorluk var. Bunlarin en basindaki husus, sistem isletmesinin, yani bizim elektrik isletim sistemimizin saglikli bir sekilde bu kadar yenilenebilir kaynagi sisteme katarken, dogru bir sekilde yönetilmesi ve bunun güçlendirilmesi ihtiyaci. Bu anlamda iletim sistemimizi genisletmek, artan bu ihtiyaci karsilayacak yeni yatirimlari, kapsamli yatirimlari yapabilmek için de önümüzdeki 2030 yilinda, 10 yil içerisinde yaklasik 10 milyar dolarlik bir yatirim hedefimiz var. Dolayisiyla daha güçlü bir iletisim sebekesinin sahibi olan bir Türkiye, ayni zamanda komsulariyla elektrikli iletim baglanti kapasitesi daha artmis bir ülke. Bugün Gürcistan’da bizim 700 megawati bulan bir enterkonneksiyonumuz var ama mevcut kapasiteleri mutlaka artirmamiz lazim. Avrupa yönünde mutlaka Bulgaristan’la ve Yunanistan’la olan mevcut enterkonneksiyon kapasitemizi daha da arttirmamiz lazim. Dolayisiyla bir taraftan enterkonneksiyon kapasitesi artmis, iletim sebeke yatirimlari, genisleme yatirimlari artmis bir Türkiye’den bahsediyoruz” diye konustu.“Yatirimlarin hayata geçmesi için en önemli konulardan bir tanesi finansman”

Bayraktar, bugüne kadar tahsis edilen 80 bin watt’lik kapasitelerin hayata geçirilebilmesi için izin süreçlerinin önemine vurgu yaparak, "Yatirimcilarimizin elinde olan mevcut kapasiteler, bu yeni tahsis edecegimiz kapasitelerle alakali mutlaka gerekli izin süreçlerinin, birçok farkli kurumdan alinan izin süreçlerinin bir sekilde sadelestirilmesi, basitlestirilmesi ve bunlarin çok daha hizli bir sekilde ama herhangi bir çevreyle ilgili degerlendirme eksik yapilmaksizin en kisa sürede yatirim yapilabilir hale gelmesi. Elbette ki bu yatirimlarin hayata geçmesi için en önemli konulardan bir tanesi finansman. Onun için bu toplanti çok çok daha önemli. Bu finansmanin da saglikli bir sekilde sürdürülebilir finansal yapida saglanmasini hedefliyoruz. Elbette ki sürdürülebilir enerjinin gelecegi için yenilenebilir projelerimizin yani sira önemli unsurlardan bir tanesi bunlarin ekipman tedariki. Yani bizim mutlaka günes panelleri, rüzgar santralleri için türbinlerin saglikli bir sekilde herhangi bir tedarik zincirinde kirilmaya sebebiyet vermeden veya önümüzdeki süreçte bu anlamda yasanacak sikintilari asacak sekilde de dogru bir deger zinciri içerisinde konumlandirilmasi ve çözülmesi gerekiyor” seklinde konustu.“Enerji verimliliginde Türkiye’nin yaklasik 20 milyar dolarlik bir yatirim ihtiyaci var”

Binalarda, tarimda, ulastirmada ve birçok farkli sektörde enerji verimliliginde ciddi bir potansiyel oldugunu belirten Bayraktar, “Türkiye olarak biz bu konuda bakanlik olarak özellikle bu isin koordinasyonundan sorumlu kurum olarak 2024-2030 yillarini kapsayan bir Ulusal Enerji Verimliligi Eylem Programi tanimladik. Burada adeta her sektörde hangi alanlarda ne kadarlik bir iyilestirme yapacagimizi ifade ettik. Buna göre Türkiye’nin bu süre içerisinde yaklasik 20 milyar dolarlik bir yatirim ihtiyaci var. Bir yatirim hedefi var. Bunun sonucunda da primer enerjide yüzde 16’lik bir tasarruf ve dolayisiyla enerji yogunlugunu iyilestirme ve ayni zamanda yaklasik 100 milyon tonluk bir karbon emisyonundan da kaçinma gibi bir sonuç ve hedefle karsi karsiyayiz. Dolayisiyla enerji verimliligi konusu bizim büyük bir dikkatle üzerine egilecegimiz, yine burada uluslararasi finansal kuruluslarla birlikte isbirligi yapacagimiz önemli alanlardan bir tanesi” degerlendirmesinde bulundu.

Yesil hidrojenin de enerji dönüsümünde önemli yeri oldugunu ifade eden Bayraktar, hidrojen üretim kapasitesinin gelistirilmesinde üretimden depolamaya, dagitima kadar genis bir yelpazede çok yakin is birligine ihtiyaç duyuldugunu ve bu konuda Dünya Bankasinin katkilariyla yeni projeler gelistirilebilecegini kaydetti.“Kömürde karbonsuzlasma veya karbon yogunlugunu düsürmeyle alakali bir program üzerinde çalisiyoruz”

Bayraktar, Türkiye’nin karbon nötr bir ekonomiye gitmesi için kömürle alakali da bir planlamanin olmasi gerektigine isaret ederek, "Kömürde de özellikle karbonsuzlasma veya karbon yogunlugunu düsürmeyle alakali bir program üzerinde çalisiyoruz. Kömür santrallerinin gelecegiyle ilgili bir dönüsüm programi üzerinde çalisiyoruz. Bu yil bitmeden bir dönüsümle alakali, kömür santrallerimizin düsük karbona geçisiyle alakali bir planlamayi insallah kamuoyuyla paylasiriz. Bu konudaki teknik çalismalarimiz devam ediyor” diye konustu.

Kaynak: İHA