Astronomi Tutkunlari Derin Uzayi Kesfetmek Için Topuklu Yaylasi'nda Bulusacak

Denizli’nin Beyagaç ilçesinin Topuklu Yaylasi’nda 11-14 Temmuz 2024 tarihleri arasinda GEKA’nin da katkilariyla Beyagaç-Topuklu Yaylasi Uluslararasi Gökyüzü Gözlem Etkinligi gerçeklestirilecek.

Astronomi Tutkunlari Derin Uzayi Kesfetmek Için Topuklu Yaylasi'nda Bulusacak
Sanayi ve Teknoloji Bakanliginin koordinasyonunda faaliyetlerini yürüten Güney Ege Kalkinma Ajansi’nin 2012’de destek verdigi alternatif turizm projesiyle fiziki alt yapinin hazir hale getirildigi Topuklu Yaylasi, 11-14 Temmuz 2024 tarihleri arasinda yerli ve yabanci gökbilimcileri agirlayacak.

Ajans, "Alternatif Turizmde Yeni Destinasyonlar Sonuç Odakli Programi" kapsaminda Güney Ege bölgesinin alternatif turizm ögelerinin gelistirilmesi ve tanitimina yönelik birçok faaliyet ve proje yürütüyor. Bu kapsamda GEKA, proje desteginin yani sira Topuklu Yaylasi’nin karanlik gökyüzü parki olmasina, yaylanin ve astroturizm potansiyelinin gökyüzü etkinlikleriyle tanitilmasina yönelik çalismalar gerçeklestiriyor.

Etkinlik, basta Beyagaç Belediyesi olmak üzere Denizli Valiligi, Denizli Büyüksehir Belediyesi, Güney Ege Kalkinma Ajansi (GEKA), Pamukkale Üniversitesi, Denizli Il Kültür ve Turizm Müdürlügü, Tarim ve Kirsal Kalkinmayi Destekleme Kurumu (TKDK), Aydem Enerji ve Kalebey Yerel Eylem Grubu Dernegi’nin is birligiyle gerçeklestirilecek. Dört yildir düzenlenen etkinlik bu yil ilk defa uluslararasi düzeye tasinacak olup etkinlige yaklasik 3 bin kisinin üzerinde bir katilimin olmasi bekleniyor.

Etkinlik ile “Uluslararasi Karanlik Gökyüzü Parki” statüsünü almaya bir adim daha yaklasacak Beyagaç Topuklu Yaylasi’nin ulusal ve uluslararasi düzeyde bilinirliginin artmasi ve yöre halkinin sosyal, kültürel ve ekonomik gelisimine katki saglanmasi bekleniyor. Etkinligin her yil gelistirilerek devam ettirilmesi ve Topuklu Yaylasi’nin “Astro Turizm Destinasyonu” olarak anilarak taninmasi da hedefleniyor.

Gözlem alaninda, profesyonel ve amatörlerden olusan yaklasik 30 gökbilimcinin getirecegi teleskoplarla, ülkemizin en karanlik bölgelerinden biri olan Topuklu Yaylasi’nda, tüm katilimcilara açik olarak, bir yandan gökyüzü gözlemi yapilirken, bir yandan da gök cisimlerinin fotograflari çekilecek. Etkinlikte, özellikle astronomi alaninda uzman hocalar tarafindan sunumlar ve çocuklara yönelik atölye çalismalari gerçeklestirilecek.

Isiklandirmadan uzak ve yaklasik bin 600 metre rakimda yer alan, verimli gökyüzü gözlemlerinin yapilabildigi ender bölgelerden biri olan Topuklu Yaylasi’nda, SQM cihazlariyla yapilan gök parlakligi ölçümlerinde oldukça iyi degerler elde edilmis. Yaylanin konaklama, ulasim kolayligi, dogal su kaynaklari, sicak dus ve tuvalet gibi imkanlarinin olmasi da turizm alani olarak degerlendirilmesi anlaminda en büyük avantajlari arasinda yer aliyor.

Beyagaç-Topuklu Yaylasi’nin, Uluslararasi Karanlik Gökyüzü Parki statüsüne alinmasi için çalismalar ise devam ediyor. Bu amaçla Beyagaç Belediyesi tarafindan Uluslararasi Karanlik Gökyüzü Parklari Komitesi’ne resmi basvurular yapilip, birinci asama tamamlanarak ikinci asamaya geçildi. Ikinci asama kapsaminda ise bölgenin güvenlik için tel örgülerle çevrelenmesi, konaklama ihtiyacinin giderilmesi amaciyla bungalovlarin iyilestirilmesi, kirmizi isiklandirma projesinin hazirlanmasi islemleri gerçeklestirilerek, üçüncü ve son asamaya dogru gelindi. Topuklu Yaylasinin ülkemizin ilk karanlik gökyüzü parki unvanina sahip olmasi halinde IDA tarafindan bu haberin dünya çapinda milyonlarca gökyüzü meraklisina duyurulmasiyla Denizli’ye, Beyagaç’a ve Topuklu Yaylasina olan ilginin artacagi öngörülüyor.

Etkinlige katilim ücretsiz olup, gökyüzü ve gökbilim meraklilari “Gökyüzü Görseli Sizi Bekliyor” sloganiyla 11-14 Temmuz 2024 tarihleri arasinda Beyagaç Topuklu Yaylasi’na bekleniyor.
Kaynak: İHA