Adnan Oktar'in 'Güncel Yapilanma' Davasinda Sanik Olan Avukatlarin Dosyasi Ayrildi

Silahli suç örgüt yöneticisi Adnan Oktar’in cezaevinde örgütsel faaliyetlerine devam ederek, özellikle avukatlar araciligiyla örgütü diri tutmaya çalistigi ve örgüte üye kazandirmayi amaçladigi iddiasiyla güncel yapilanma davasinin görülmesine devam edildi. Mahkeme, avukat olan 6 sanigin dosyasinin ayrilmasina karar verdi.

Adnan Oktar'in 'Güncel Yapilanma' Davasinda Sanik Olan Avukatlarin Dosyasi Ayrildi
Silahli suç örgütü yöneticisi Adnan Oktar’in cezaevinden örgütsel faaliyetlerine devam ederek, özellikle avukatlar araciligiyla örgütü diri tutmaya çalistigi, ayrica desifre olan örgüt üyelerinin yerine yenilerini kazandirmayi amaçladigi iddiasiyla 20 sanikli güncel yapilanma davasinin görülmesine devam edildi. Istanbul 1. Agir Ceza Mahkemesi’nde görülen durusmaya tutuklu sanik Adnan Oktar ve bazi saniklar, Ses ve Görüntü Bilisim Sistemi (SEGBIS) araciligiyla baglandi. Mahkemede 9 tutuksuz sanik ile sanik avukatlari hazir bulundu.

Durusmada bir kisim sanik avukatlari, davada sanik olarak yargilanan avukatlarin sirf mesleklerini icra ettikleri için sanik olarak burada olduklarini ve bu durumun usule aykiri oldugunu belirterek, mahkemeden durma karari alinmasi için izin alinmak üzere Adalet Bakanligi’na yazi yazilmasini talep ettiler. Mahkeme heyeti, verdigi kisa bir müzakere arasinin ardindan cumhuriyet savcisina görüsünü sordu. Savcilik, sanik olarak yargilanan avukatlarin avukatlik görevi sirasinda islendigi iddia olunan suçlar yönüyle dosyalarinin ayrilmasina ve durma karari verilmek için izin alinmak üzere Adalet Bakanligi’na yazi yazilmasina karar verilmesini talep etti.

6 sanigin dosyasi ayrildi

Saniklar Arzu Gül, Ayse Toprak, Burak Temiz, Sinem Mollahasanoglu, Pelin Durmus ve Tugba Bal hakkinda Avukatlik Kanunu’nun 58-60 maddeleri uyarinca degerlendirme yapilmak üzere dosyalarinin ayrilmasina karar veren mahkeme, verdigi ara kararin ardindan durusmaya devam etti.

"Candan kardesler 38 kiloya düstü apar topar tahliye ettiler, bizimkiler aslan gibi duruyor cezaevinde’’

Durusmada savunma yapan tutuksuz sanik Esra Saraçoglu, "Candan kardesler 38 kiloya düstü apar topar tahliye ettiler. Neden? Kizcagiz iman etmeyi bilmiyor, imani zayif, dayanamadi. Bizimkiler aslan gibi duruyor cezaevinde. Güvenilir ve imanli bir insanim. Arkadaslarimin imani da çok yüksek. Allah benim karsima ilk basta güvendigim Adnan Bey’i çikardi. Benim ahlak anlayisimi benimseyen insanlarla karsilasmami sagladi Allah’im, sükrediyorum. Beraatimi istiyorum’’ ifadelerini kullandi.

Alinan savunmalarin ardindan durusma, sanik ile tanik ifadelerinin alinmasina devam edilmesi için yarina ertelendi.
Kaynak: İHA