6 Yasindaki Umut, Hayati Kanamali Rahatsizligina Ragmen Sünnet Oldu

Konya’da hemofili A hastasi olan 6 yasindaki Umut Mert, geçirdigi basarili ameliyat ile sünnet oldu. Umut’a yapilan operasyon ise Konya’da ilk, Türkiye’de ise ilk siralarda yer aldi.

6 Yasindaki Umut, Hayati Kanamali Rahatsizligina Ragmen Sünnet Oldu
Konya’da Hakan ve Neslihan Mert çiftinin çocuklari 6 yasindaki Umut’a, 6 aylikken 5 bin canli dogumda bir görülen Hemofili A (pihtilasma faktörlerinin eksikliginden dolayi kanin olmasi gerektigi gibi pihtilasmamasi) teshisi konuldu. Çift bir süre boyunca çocuklarinin tedavisi için Ankara’ya gitti. Burada 5 yil boyunca tedavilerine bir sonuç alamayan Mert ailesi daha sonra 1 yil önce Konya Sehir Hastanesi’nde açilan Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Klinigi’ne basvurdu. Umut Mert’in burada tedavisi devam ettigi sirada aile çocuklarini sünnet yaptirmak istedi. Klinik hekimlerince yapilan çalisma sonrasi Umut Mert basarili bir ameliyat ile sünnet oldu.

“Hemofili A hayati tehdit kanamalara sebep olabilir”

Hemofili A hastaliginin özellikle yeni dogan döneminde bulgu veren bir hastalik olduguna ve hayati tehdit kanamalara sebep olabilecegine dikkat çeken Umut Mert’in ameliyatina katilan Konya Sehir Hastanesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Bölümünden Uzman Doktor Ayse Simsek, “Hemofili bebeklik döneminde genelde bulgu veren bazen yeni dogan döneminde bulgu veren bir hastaliktir ve hayati tehdit kanamalara sebep olabilir. Hastalarin teshisi hizlica konup tedaviye çok erken baslanmasi önemlidir. Özellikle agir hemofili A hastalarinda proflaksi dedigimiz bebeklikten itibaren birçok zaman koruyucu tedavi alinmaktadir. Teshisi zor bir hastalik degil, sadece akla gelmesi önemlidir. Hastanin laboratuvar bulgularinda aPTZ’si uzundur, agir hemofili A’larda faktör 8 düzeyde yüzde 1’in altindadir, orta hemofili yüzde 1 ila 5 bes arasi ve yüzde 5’in üzerinde hafif hemofili seklinde adlandirilmaktadir. Asil problem yasayan, hayati kanamalara sebep olabilir durumlar yasayan A grubudur” dedi.“Biz yeni bir uygulamayi yaptik çok sükür”

Türkiye genelinde birkaç kere yapilan operasyonun Konya’da ilkini yaptiklarini anlatan Uzman Doktor Ayse Simsek, “Hastanin ve ailenin güveni çok önemliydi tabii ki bu konuda. Öncesinde gerekli tetkiklerimizi yaptik, cerrahi ekibimizle görüstük. Hastanemizde de genel cerrahi kliniginden Doçent Doktor Gürcan Simsek yapti ameliyati, deneyimli bir cerrah olmasi gerekiyordu bu konuda. Gerekli tetkiklerini yaptik, ön hazirliklarimizi yaptik. Her anlamda hem ilaç, hem laboratuvar, her anlamda hazirdik. Hastanin, haftanin ilk günlerinde alinmasi gerekir ve mümkünse ilk vaka olarak alinmasi gerekir ki gün içinde kanamasi da takip edilsin. Ve biz Konya’da bir ilki deneyecektik, Türkiye’de de birkaç tane sayili ameliyatlar yapildi. Biz yeni bir uygulamayi yaptik çok sükür. Tek doz ilaç uygulayarak hastayi da ertesi gün taburcu etmeyi planlayarak basladik, basarili da olduk. Konya’da da bir ilki yaptik. Daha önce de sünnet ettigimiz birçok hemofili hastamiz oldu ama Umut Eren’de yaptigimiz bir ilkti. Ameliyat sirasinda ne de sonrasinda hiçbir kanama sorunu yasamadik. Tek doz faktörle yaptik bunu normalde biz hastalarimizi sünnet operasyonu yapiyoruz ama en az 1 hafta hastanede yatis ilk 3 gün yogun faktör tedavisi, sonraki 4-5 gün ise hafif faktör tedavisi olur” seklinde konustu.“Tek bir doz faktörle hastayi opere ettik”

Ameliyat olan Umut’un ailesinin ilk önce endiseli oldugunu anlatan Uzman Doktor Simsek, “Konuyu bana açtiklarinda aile endiseliydi. Ama konustukça onlara durumu anlattikça zaten belli bir proflaks sürecini geçirdigimiz bir dönem vardi, karsilikli güvenin olusmasi için belli bir süre geçti aramizda. Bu güven olustuktan sonra da ameliyatla ilgili olabilecekleri söyledim. Tek dozla yapacagiz ama biz zaten bütün önlemlerimizi aldik ve hazir bekliyoruz. Hem cerrahi ekibimiz hem hemsire ekibimiz, asistan arkadaslarimiz ve ben zaten her türlü hazirlikli ve yakin takipteydik. Yakin takip çok önemli. Hasta kanayabilirdi evet ama biz zaten hazirlikliydik. Gerekirse ek dozlarimizi yapardik gerek kalmadi. Tek bir doz faktörle hastayi opere ettik. Ertesi gün taburcu etmeyi planliyorduk ama öyle herkesin içi rahat olsun, gönlü huzurlu olsun, ailenin de bizim gözümüzün önünde dursun diye bir gün daha beklettik sonrasinda evine gönderdik. Sonrasinda görüstük yine aileyle hiçbir sikinti yasamamislar. Gayet de normal hayatina, kursuna, yaz okuluna basladi” diye konustu.

Ameliyattan sonra konusan Umut Eren ise, “Doktoruma çok tesekkür ediyorum. Onun sayesinde iyilestim. Artik bir daha sikinti çekmeyecegim. Doktorumu çok seviyorum” dedi.

Kaynak: İHA