%52,14

RECEP TAYYİP ERDOĞAN

%52,14

26.813.507 Oy
%47,86

KEMAL KILIÇDAROĞLU

%47,86

24.614.448 Oy

Ugurlu Ögrenci Yaptigi Proje Ile Türkiye Finallerine Kaldi

DÜZCE – Düzce’de 7. sinif ögrencisi Göktan Burak Bilge, yaptigi proje ile hem havuza düsen çocuk kazalarini önlemeyi hem de maliyeti azaltmayi hedefledi. Bilge yaptigi projesi ile Türkiye finallerine kaldi.

Ugurlu Ögrenci Yaptigi Proje Ile Türkiye Finallerine Kaldi
TÜBITAK tarafindan düzenlenen 17. Ortaokul Ögrencileri Arastirma Projeleri Yarismasina yapay zeka destekli gözlem cihazi ile havuza düsen çocuk kazalarinin önlenmesi projesiyle katilan Ugur Okullari Düzce Kampüsü 7. sinif ögrencisi Göktan Burak Bilge bölge finallerine kalarak bölge birinciligi elde etti. Basarisiyla Türkiye finallerine gitmeye hak kazanan Göktan Burak Bilge projesinde hem havuza düsen çocuk kazalarini önlemeyi hem de maliyeti azaltmayi hedefledi.

Bilge, projesiyle ilgili olarak ise “Havuzlarda cankurtaran bulundurmasi zorunlu olmasina ragmen yüksek maliyet nedeni ile denetimsiz birakilmasi gibi sebeplerle meydana gelen havuz kazalarinin çocuk ölümlerine sebep olmasi bu projemin temellerini atmamdaki en önemli etken oldu. Projemin amaci havuza düsme tehlikesi yüksek olan çocuklari yapay zeka ile önceden tespit ederek, ebeveynlerine bildirmek ve bu sayede havuza düserek yasanabilecek çocuk ölümlerini engellemektir. Gelistirdigimiz cihazimiz yapay zeka destekli olup gerekli kodlamalar tarafimizca yapilmistir. Bu sayede ürünümüz yaklasik olarak yüzde 50 yerlilik oranina sahip hale gelmistir. Cihaz sahip oldugu cip sayesinde internete baglanacak ve çektigi resimleri sohbet uygulamasi araciligiyla yetkili veya ebeveyne gönderecektir” ifadelerinde bulundu.

Göktan Burak Bilge, Ankara’da 4-9 Haziran 2023 tarihleri arasinda gerçeklestirilecek Türkiye finallerine gidecek. Ugur Okullari Düzce Kampüsü finallerde ögrencisiyle birlikte Türkiye birinciligini hedefliyor.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI