%52,14

RECEP TAYYİP ERDOĞAN

%52,14

26.813.507 Oy
%47,86

KEMAL KILIÇDAROĞLU

%47,86

24.614.448 Oy

Polonya'nin Ilk Nükleer Enerji Santrali Için Imzalar Atildi

Polonya ilk nükleer enerji santralinin insasi için ABD merkezli Westinghouse ve Bechtel konsorsiyumu ile anlasma imzaladi. Baltik Denizi kiyisindaki Lubiatowo-Kopalino köyü yakinlarinda insa edilmesi planlanan santralin 2033 yilinda faaliyete geçmesi planlaniyor.

Polonya'nin Ilk Nükleer Enerji Santrali Için Imzalar Atildi


Polonya Nükleer Enerji sirketi PEJ ülkedeki ilk nükleer enerji santralinin insasi için ABD merkezli Westinghouse ve Bechtel konsorsiyumu ile anlasma imzaladi. Imza töreninde konusan Polonya Iklim ve Çevre Bakani Anna Moskwa, bugünün hem Polonya’da nükleer enerjinin gelisimi hem de Polonya-ABD iliskileri açisindan çok önemli bir gün oldugunu belirtti.

Insaatina 2026 yilinda baslanacak santralin 2033 yilinda faaliyete geçmesini planladiklarini ifade eden Moskwa, yalnizca Polonya’ya degil, Avrupa’nin bu bölgesindeki diger devletlere de hizmet verecek bir nükleer enerji egitim merkezi açacaklarini da duyurdu.

ABD Varsova Büyükelçisi Mark Brzezinski ise insanlarin uygarligin gelisiminden yararlanmayi ve temiz enerjiyi hak ettiklerini belirterek, ABD ve Polonya’nin Polonyalilara temiz, güvenli ve uygun fiyatli enerji saglamak için ortaklik kurdugunu söyledi.

Brzezinski, "Nükleer güvenlik ulusal güvenlik demektir" ifadelerini kullanarak, vatandaslar ve gelecek nesiller için faydali olani olusturmak için isbirligine devam edeceklerini aktardi.

Polonya Nükleer Enerji Programi kapsaminda ülkede 6 ile 9 gigawatt elektrik üretecek üç adet nükleer enerji santrali insa etmek istiyor. Toplamda 40 milyar dolara mal olmasi beklenen santrallerden ABD’li konsorsiyumun insa edecegi santralden ilkinin Baltik Denizi kiyisindaki Pomeranya Voyvodaligi’na bagli Lubiatowo-Kopalino köyü yakinlarinda yapilmasi ve santralin 2033 yilinda faaliyete geçmesi planlaniyor.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI