Baskan Seçer 'Etik Haftasi' Etkinligine Katildi

İçel Büyüksehir Belediye Baskani Vahap Seçer, belediyenin toplum inindeki itibar, kalite ve begenisinin düzenli bir sekilde artis gösterdigini belirterek, “Her zaman sunu söyledim; ortak ülküde yürüdügüm çalisma arkadaslarim benim için her zaman muteberdir. Benim gayem hizmet etmek, 10 ay sonra seçimlerde halkin karsisina çiktigim zaman basim dik, alnim açik olabilmek” dedi.

Baskan Seçer 'Etik Haftasi' Etkinligine Katildi
Seçer, İçel Büyüksehir Belediyesi ve İçel Su ve Kanalizasyon Idaresi (MESKI) Genel Müdürlügü tarafindan ‘etik varsa etki var’ mottosuyla düzenlenen ‘Etik Haftasi’ etkinligine katilarak personel ile bir araya geldi. Seçer, Kongre ve Sergi Sarayinda düzenlenen etkinlik öncesi İçel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafindan hazirlanan resim ve heykel sergisini gezdi. Etkinlige Baskan Seçer’in yani sira Büyüksehir Belediyesi ile MESKI bürokratlari, daire baskanlari ve çalisanlari ile İçel Üniversitesi akademisyenleri katildi.

Etkinlikte konusan Seçer, seçimi kazandigi an isini çok iyi yapmak için kendini hazirladigini belirterek, “Söyle bir duyguya kapildim; sanki sen bu belediyeyi 30 yildir yönetiyorsun. Bu kendiliginden gelen bir duyguydu. Çünkü, belediye baskanligi görevine baslarken bu isi çok iyi yapmak için kendimi hazirlamistim. Enerjim çok yüksekti, isime dört elle sarildim. Belirli bir yasa gelmis insanin etik kurallari, temel ilkeleri vardir. Aslinda o temel ilkeler o insani ileriki hayatinda sekillendirir. Bir adam eger çok güzel yalan söyleyebiliyorsa, söylerken de yüzü kizarmiyorsa o adami 40’indan, 50’sinden sonra dürüst adam haline getiremezsiniz” diye konustu.

Etik degerlerin insanlarin genetik yapisinda var olan bir deger olduguna deginen Baskan Seçer, “Biliyorsunuz bizim kamuda kullandigimiz paralar, kaynaklar bizim kaynaklarimiz degil. Hani duygusal gelebilir ama hep su söylenir, dinimizde de vardir; ‘bana her seyle gel ama kul hakki yiyerek gelme’. Kamuda çalisan bir kisi; kul hakki yemeyi, harami, rüsveti, yolsuzlugu bir hayat biçimi haline getirmisse o çalisani, o memuru belirli bir yastan sonra siz islah edemezsiniz. Çünkü genetik kodlarinda, kafasinda yazdigi degerler sistemi öyle sekillenmis” ifadelerini kullandi.

“Çocuklari küçük yasta etik ilkeleri ögretmeliyiz”

Etik ilkelerin çocuklari küçük yasta ögretilmesi gereken ilkeler olmasi gerektigine dikkat çeken Seçer, Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Bir milletin zenginligi etik degerleri, ahlakiyla ölçülmeli’ sözüne atifta bulunarak, “Atatürk, o zaman onun için söylemis. Bosa söylememis, laf olsun diye hiç söylememis. Çocuklarimizi egitelim. Onun için ‘çagdas egitim’, ‘laik sistem’ demis. Bilimin pesinde gidelim, felsefe, psikoloji, ahlak dersi okuyalim. Simdi oldugu gibi, hurafeler pesinden toplumlari, milletleri tahakküm altina almak için onlarin hassas duygulariyla, diniyle, milletiyle, etnik yapisiyla oynayarak, onlari kasiyarak o topluma tahakküm etmeyelim. O toplumu egitelim. Muhakeme kabiliyeti olsun, kendini seçecek olan siyasetçileri kendi özgür iradesiyle, küçüklügünden beri aldigi egitimle, birikimiyle, liyakatiyle seçsin. Atatürk onun için o tarihlerde topluma bu enerjiyi vermek, bu farkindaligi olusturmak için bu ve bunun gibi onlarca söz söylemis” seklinde konustu.“Büyüksehir Belediyesinin toplum inindeki itibari düzenli bir sekilde artis gösteriyor”

Dört yillik görev süresi boyunca İçel Büyüksehir Belediyesinin toplum inindeki itibar, kalite ve begenisinin düzenli bir sekilde artis gösterdigine vurgu yapan Seçer, “Anket sonuçlarini incelemeye gerek yok, sokaga çikarsiniz benimle beraber, yanimiza kimseyi de almadan sokakta yürüyebiliriz. Bu, bir belediye baskaninin sokakta yalniz yürüyebiliyor, o belediyenin seffaf ve hesap verebilir oldugunu, kimseden korkmadigini çünkü korkacak hiçbir nedeni olmadigi anlamina gelir” ifadelerine yer verdi.

“Belediyemiz, Türkiye’de isini en iyi sekilde yapan belediyelerin basinda gelmektedir”

İçel Büyüksehir Belediyesinin iyi bir belediye oldugunun altini çizen Seçer, söyle konustu: “Belediyemiz Türkiye’deki emsal büyüksehir belediyeleri içerisinde her gün kendine bir sey katabilen ve isini en iyi sekilde yapma gayreti içinde olan belediyelerin basinda gelmektedir. Bu da bizim için bir övünç kaynagidir ve bu övünç hepimizin ortak övüncüdür. Bu sonuç hepimizin ortak sonucudur. Hepimizin ortak gayesiyle ortaya çikan bir sonuçtur. Biz 11 bin kisilik İçel Büyüksehir Belediyesi, sular iradesi tüm iste sirketlerimizde çalisanlarin ortak manevi yaklasimi isimizi en güzel sekilde yaparak, İçelli hemserilerimize en güzle hizmeti yapmaktir.”

“Benim gayem hizmet etmek”

Kendisinin hizmet anlayisini anlayarak vatandaslarina hizmet veren çalisanlarinin kendisi için kiymetli oldugunu kaydeden Seçer, söyle devam etti: “Kurumunuzda huzurunuzu bozacak olanlara, bozmak isteyenlere kulaginizi tikayip isinize ekmeginize bakin. Her zaman sunu söyledim; benim gayem hizmet etmek. 10 ay sonra seçimlerde halkin karsisina çiktigim zaman basim dik alnim açik olabilmek. Benim 5 yil nihai hedefim bu olarak İçel’e hizmet ettim. Benim çalisma arkadasim da baskaninin bu düsüncesini görüp, bilip baskanina yardimci oluyorsa, vatandasa hizmet götürüyorsa, o çalisma arkadasim benim için muteberdir, degerlidir, kiymetlidir. Çünkü halkima hizmet ediyordur.”

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI