Bakan Dönmez; 'Eskisehir'imizde De 20 Yilda Egitim Alaninda 800 Milyon Liralik Bir Yatirim Yapmis'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakani Fatih Dönmez, “Eskisehir’imizde de özellikle son 20 yilda egitim alaninda 800 milyon liralik bir yatirim yapmis” dedi.

Bakan Dönmez; 'Eskisehir'imizde De 20 Yilda Egitim Alaninda 800 Milyon Liralik Bir Yatirim Yapmis'
Eskisehir Valiligi himayesinde ve Il Milli Egitim Müdürlügünce gerçeklestirilen Okulumun Bir Inci Projesi’nde ödül töreni Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü’nde bulunan Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlendi.

Törene Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakani Fatih Dönmez, Eskisehir Valisi Erol Ayyildiz, Eskisehir Il Milli Egitim Müdürü Pervin Töre, katilimci okullarin müdür, ögretim görevlileri ve ögrenciler ile vatandaslar katildi.

Tören, saygi durusu ve Istiklal Marsi’nin ardindan Atatürk Güzel Sanatlar Lisesi ögrencileri, Sef Özlem Dinç yönetimde hazirladigi müzik gösterisi basladi.“Egitimde yapilmis olan hamleler devletimizden aziz milletimize verilmis en büyük armagandir”

Kürsüye çikan Il Milli Egitim Müdürü Pervin Töre, "Müdürlügümüzce okullarimizda her bir çocugumuzun degerine deger katarak evrensel millî ve manevi erdemlerle birlikte Yunus Emre sevgisinin, sabrinin, adalet anlayisinin, sefkat ve hosgörüsünün ögrenciler tarafindan anlasilmasina katki sunmak amaciyla ilimizdeki resmi okullarda gönüllülük esasina uygun olarak katilim sagladigi Okulum Bir Inci projesini gerçeklestirmis bulunuyoruz. Projede, saha degerlendirmesine kalan 95 okul ziyaret edilmis olup, Ekolojik ve Sürdürülebilir Bahçe Tasarim Alanlari, Özgün Okul Koridorlari ve Yunus Emre Koridoru kategorilerinde degerlendirildi. Sayin cumhurbaskanimizin liderliginde egitimde yapilmis olan hamleler devletimizden aziz milletimize verilmis en büyük armagandir. Türkiye Yüzyili vizyonu isiginda egitimde iyilestirme çalismalari ile izleyen ülke degil izlenen ülke olmanin onuru ve gururunu yasiyoruz” seklinde konustu.“Eskisehir’imizde de son 20 yilda egitim alaninda 800 milyon liralik bir yatirim yapmis”

Müdür Töre’den sonra kürsüye çikip konusan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakani Fatih Dönmez, “Eskisehir’imizde de özellikle son 20 yilda egitim alaninda ciddi yatirimlar gerçeklestirdik. 800 milyon liralik bir yatirim yapmis egitimde. Sinif ve ögretmen sayisi neredeyse 2 katina çikarmisiz. Yine bu çerçevede okullarimizda akilli tahta dedigimiz etkilesimli tahtalarin sayisini 5 bin 438’e çikarirsiniz. Hakikaten büyük bir rakam. Yine ögrencilerimize de 3 bin 406 adet tablet bilgisayar ve bilisim egitimi amaçli da 113 tane bilisim teknolojisi sinifi saglanmis. Biraz önce videoda söyledi, iste tabi artik ücretsiz dagitiyoruz ders kitaplarini simdi artik yardimci kitaplarimizi da bakanligimiz sag olsun dagitiyor. Geçtigimiz yüzyilda maalesef ayaginiza gelen firsatlari tam iyi degerlendiremedik ama bu yüzyili yani ikinci yüzyilda Türkiye’nin yüzyilinda simdi önümüzde büyük firsatlar var. O açidan bunlari iyi degerlendirmek zorundayiz. Artik insanlarimizin özgüveni geldi. Kendi otomobilimizi yapar hale geldik” dedi.“Hedefimiz insallah enerjide tam bagimsiz ülke olmak”

Enerji alaninda yapilan hamleler hakkinda da konusan Bakan Fatih Dönmez, “Kendi gazimizi bulduk bakin o gaz kesfi hemen hemen tamami bizim kendi mühendislerimizin katkisiyla oldu. Sadece kesfetmek yetmiyor o gazi oradan yerin binlerce metre altindan çikartip karaya kadar getirmeniz, onu isleme tesisinde islemeniz sonra sisteme vermeniz gerekiyor. Hedefimiz insallah enerjide tam bagimsiz ülke olmak. Gazi buldugumuz için o sevinci sizde sizlerle paylasmak için yaptik ama asil gelecek nesillere büyük bir varlik birakiyoruz. Orada 35 yil sadece konutlarimiza yetecek kadar gazimiz var. Bugün nüfusumuzun neredeyse yüzde 80’i dogalgaza erisir hale gelmis ülke genelinde. Ama bir zayif yanimiz vardi, maalesef ithal ediyorduk. Simdi artik kendi gazimizi üretmeye baslayacagiz. Petrolde de benzer bir durumla karsi karsiyaydik. Yeni kesiflerle birlikte insallah petrol üretimimiz de önümüzdeki birkaç yil içerisinde en az 2 kat artmis olacak” ifadelerini kullandi.

Konusmasindan sonra Ekolojik ve Sürdürülebilir Bahçe Tasarim Alanlari, Egitim Koridorlari ve Yunus Emre Temali Koridorlar kategorilerinde basarili olan okullarin ödüllerini Bakan Dönmez takdim ederken, ikinci olan okullarin ödülünü ise Vali Erol Ayyildiz verdi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI