%52,14

RECEP TAYYİP ERDOĞAN

%52,14

26.813.507 Oy
%47,86

KEMAL KILIÇDAROĞLU

%47,86

24.614.448 Oy

Adana'da Koytenner Kentte 'Saya-Adana Atölyesi' Projesi Hayata Geçiriliyor

Adana’da depremzedeler için kurulan geçici konteyner kentte Psikososyal Destek Merkezi ve kadinlar için önemli bir geçim kaynagi olabilecek “Saya-Adana Atölyesi” kurulmasina iliskin projenin imza töreni gerçeklestirildi.

Adana'da Koytenner Kentte 'Saya-Adana Atölyesi' Projesi Hayata Geçiriliyor
Sosyal Gelismeyi Destekleme Programi (SOGEP) çerçevesinde Sanayi ve Teknoloji Bakanligi Kalkinma Ajanslari Genel Müdürlügü tarafindan desteklenen projelerin imza töreninde konusan Adana Valisi Süleyman Elban, “Tüm ülkemizi derinden sarsan depremlerin vatandaslarimizda olusturdugu olumsuz etkileri silmek adina önemli çalismalar yürütüyoruz” dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Il Müdürlügünce hazirlanan “Psikososyal Destek Merkezi” ve Ticaret Il Müdürlügünce hazirlanan “Saya-Adana Atölyesi” projeleri hakkinda bilgi veren Vali Elban, “Psikososyal Destek Merkezimizde afetzede vatandaslarimiza yönelik psikososyal destek hizmeti vererek, vatandaslarimizin deprem sonrasi yasadigi psikolojik rahatsizliklari önlemeyi ve onlarin iyilik hallerini arttirarak normal yasamlarina yeniden dönmelerine yardimci olmayi hedeflemekteyiz” diye konustu.

Saya-Adana Atölyesi’ne de deginen Vali Elban, kentte sayaciligin önemli bir ekonomik faaliyet alani olduguna dikkat çekerek sunlari kaydetti:

“Ancak ayakkabinin üst bölümü olan saya üretimi yapabilenlerin sayisi zamanla azalmistir. Makine kullaniminin yani sira mutlaka el emegi gerektiren sayacilik, kadinlarin çalismasina oldukça uygundur. Kuracagimiz atölyemizin ekonomik zorluk yasayan depremzede kadinlarimiz için önemli bir geçim kaynagi olacagini düsünüyoruz. Kadinlarimiz sayacilik alaninda mesleki yetkinlik kazanacak, atölyede üretim yaparak ekonomik yönden güçlenecektir. Bu proje ile atölyede üretilen sayalarin kooperatif üzerinden yerel ayakkabi üreticisi isletmelere satildigi sürdürülebilir bir is modeli olusturulmasini; böylece dezavantajli depremzede kadinlarimiza ekonomik bagimsizlik kazandirmayi amaçlamaktayiz.”

Depremzedelerin hayatlarini normallestirmeye yönelik var güçleriyle çalistiklarini belirten Vali Elban, projeler için atilan imzalarin hayirli ugurlu olmasi temennisinde bulundu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI