UAEA, Iran'da Yüzde 83,7 Oraninda Zenginlestirilmis Uranyum Parçaciklari Tespit Etti

Uluslararasi Atom Enerjisi Ajansi (UAEA), Iran’in Fordow Yakit Zenginlestirme Tesisi’ndeki (FFEP) silah sinifina çok yakin olan yüzde 83,7 oraninda zenginlestirilmis uranyum parçaciklari tespit ettigini bildirerek, Iran’in zenginlestirilmis uranyum stokunun 2015 nükleer anlasmasindaki sinirin 18 katina çiktiginin tahmin edildigini ifade etti.

UAEA, Iran'da Yüzde 83,7 Oraninda Zenginlestirilmis Uranyum Parçaciklari Tespit Etti


Uluslararasi Atom Enerjisi Ajansi (UAEA), üye devletlere yönelik gizli raporunda, Iran’in Fordow Yakit Zenginlestirme Tesisi’ndeki (FFEP) silah sinifina çok yakin olan yüzde 83,7 oraninda zenginlestirilmis uranyum parçaciklari tespit edildigini bildirdi. Uranyum parçaciklarinin kökeni konusunda Iran’la görüsmelerin devam ettigini aktaran UAEA, "FFEP’te yeni kademeli konfigürasyonun uygulanmasindan sonra tanimlanan, yüzde 60’in üzerinde zenginlestirilmis U-235 parçaciklarinin mensei ile ilgili olarak Iran ile görüsmeler devam ediyor" ifadelerine yer verdi.

UAEA, zenginlestirme seviyelerinde “istenmeyen dalgalanmalarin” geçis döneminde meydana gelmis olabilecegini konusunda Iran’in kendilerine bilgi verdigini aktardi.

Iran’in toplam zenginlestirilmis uranyum stokunun 2015 nükleer anlasmasindaki sinirin 18 katina denk gelen 3 bin 809,3 kilogram oldugunun tahmin edildigini belirten UAEA, yüzde 20’ye kadar zenginlestirilmis uranyum stokunun geçtigimiz sene mart ayindaki son rapordan bu yana 56,3 kilogram artisla 238,4 kilograma, yüzde 60’a kadar zenginlestirilmis uranyum miktarinin ise 9,9 kilogram artisla 43,1 kilograma çiktiginin tahmin edildigini açikladi.

Bir nükleer silahta kullanim için yüzde 90 civarinda zenginlestirme seviyesi gerekiyor.

Iran ile Birlesmis Milletler (BM) Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi (Ingiltere, ABD, Çin, Fransa, Rusya) ve Almanya arasinda 2015’te imzalana Kapsamli Ortak Eylem Plani’nda, zenginlestirilmis uranyum miktari 202,8 kilogram olarak belirlenmisti.

"Bir nükleer patlayici cihaz üretme ihtimalinin göz ardi edilemeyecegi miktar"

Diplomatik bir kaynak, yüzde 60’a kadar zenginlestirilmis uranyum miktarinin su anda UAEA’nin "bir nükleer patlayici cihaz üretme ihtimalinin göz ardi edilemeyecegi miktar" olarak tanimladigi “önemli miktar” esigini astigini ifade etti.

Ayni kaynak, daha fazla zenginlestirme sürecinde bir miktar uranyumunun kaybolacagina dikkat çekerek, gerçekte nükleer patlayici cihaz üretmek için "55 kilogramdan fazlasina” ihtiyaç olacagini belirtti.

Dün yayinlanan ayri bir raporda ise UAEA, Iran’in Marivan, Varamin ve Turquzabad adli üç tesiste daha önce beyan edilmemis nükleer maddelerle ilgili hala "açikliga kavusturulmamis" sorulari oldugunu yinelendi.

Iran, nükleer teknolojiyi silah üretmek için degil yalnizca sivil kullanim için gelistirdigi savunuyor.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.