Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Almanya ziyareti: Gündemde Gazze olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Almanya'ya giderek Almanya Başbakanı Scholz ile görüşecek. Görüşmenin gündeminde İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarının yanı sıra iki ülke arasındaki ilişkiler de ele alınacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Almanya ziyareti: Gündemde Gazze olacak
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Almanya ziyareti: Gündemde Gazze olacak
İsrail'in yoğun bombardımana tuttuğu Gazze Şeridi'ndeki insani kriz her geçen gün daha da kötü bir hal alıyor.
Erdoğan, Berlin Brandenburg Havalimanı'nda Alman yetkililer ve Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen tarafından karşılandı.

Başkan Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç da Berlin'e geldi.

Erdoğan, ziyareti kapsamında Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile baş başa ve heyetler arası görüşme gerçekleştirecek.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile ortak basın toplantısına katılacak Erdoğan, baş başa görüşmeye ve heyetler arası çalışma yemeğine iştirak edecek.

Göç anlaşması değerlendirilecek

İki liderin görüşmesinde Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik süreci görüşülecek. AB ile Türkiye arasındaki göç anlaşması ile ilgili değerlendirme yapılacak.

Erdoğan Alman mevkidaşı ile de görüşecek

Erdoğan'ın Berlin'deki temasları kapsamında Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile de bir araya gelmesi bekleniyor.

Görüşmelerde iki ülke arasındaki ilişkiler de değerlendirilecek.

2023 hedefi 50 milyar dolar

Almanya, Türkiye'nin en büyük ticari ortaklıklarından biri; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti bu açıdan da oldukça önemli.

Amaç, yıl sonu 50 milyar dolar olan ticaret hedefini en kısa sürede aşmak.

Cumhurbaşkanlığına Cevdet Yılmaz vekalet edecek

Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya ziyareti dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı'na Anayasa'nın 106. maddesi uyarınca Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz vekalet edecek.

Cumhurbaşkanlığı'na Cevdet Yılmaz'ın vekalet etmesine dair tezkere, Resmi Gazete'de yayınlandı.