Avrupa'da savaş çanları! Gizli belgeleri açıkladı: Tümüyle ilhak planı...

Rusya Ukrayna savaşının etkileri tüm dünyada hissedilirken Avrupa da bir savaşın eşiğine geldi. Kosova ve Sırbistan arasındaki gerilim son günlerde giderek artarken taraflardan çok konuşulacak açıklamalar geliyor. Kosova İçişleri Bakanı 'Kanıtlar topladık' diyerek detayları anlattı.

Avrupa'da savaş çanları! Gizli belgeleri açıkladı: Tümüyle ilhak planı...
Avrupa'da savaş çanları! Gizli belgeleri açıkladı: Tümüyle ilhak planı...
Sırbistan ve Kosova arasındaki gerilim giderek artıyor. Taraflardan tansiyonu yükselten açıklamalar gelirken Kosova Sırbistan'ın gizli bir planı olduğunu belirtti.

Avrupa'da savaş çanları! Gizli belgeleri açıkladı: Tümüyle ilhak planı...

İNGİLTERE ASKER GÖNDERİYOR

İngiliz kuvvetlerinin, NATO'dan gelen talep üzerine, ittifakın Kosova'daki barışı koruma misyonunda konuşlandırılacağı bildirildi. İngiltere Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Kosova'nın kuzeyinde 24 Eylül'de yaşanan gelişmelerin ardından İngiliz kuvvetlerinin, NATO'nun Kosova'daki barışı koruma misyonuna konuşlandırılması kararının alındığı belirtildi.

Açıklamada, 'NATO Avrupa Müttefik Yüksek Komutanı (SACEUR) Orgeneral Christopher Cavoli'nin talebi ve ittifakın onayının ardından İngiltere, yaklaşık 200 askeri ilerleyen günlerde yıllık bir tatbikatın parçası olarak halihazırda ülkede bulunan 400 kişilik İngiliz birliğine katılmak üzere konuşlandıracak.' denildi.

Avrupa'da savaş çanları! Gizli belgeleri açıkladı: Tümüyle ilhak planı...

Söz konusu görevlendirmenin, İngiltere'nin ittifaka olan önemli ve sarsılmaz bağlılığının bir parçası olarak NATO'ya güç ve uzmanlık sağlayacağı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

'NATO komutası altında ve diğer müttefik ülke kuvvetleriyle çalışacak olan İngiliz kuvvetleri, NATO'nun Kosova'daki Barış Gücü'nün (KFOR), Kosova'daki tüm halk için güvenli ve emniyetli ortam ve hareket özgürlüğü sağlama görevi doğrultusunda operasyonlar yürütmek üzere hazır bulunacak.'

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen İngiltere Genelkurmay Başkanı Oramiral Tony Radakin, 'KFOR'a desteğimizin uzatılması, NATO'ya ve Batı Balkanlar bölgesinin güvenliğine olan sarsılmaz bağlılığımızın altını çizmektedir.' ifadesini kullandı.

Avrupa'da savaş çanları! Gizli belgeleri açıkladı: Tümüyle ilhak planı...

'KANIT TOPLADIK'

Kosova İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla, Sırbistan'ın Kosova'nın kuzeyini ilhak etmeye çalıştığına dair kanıtlar topladıklarını ve saldırganların uzun süredir Sırbistan'daki Sırp askeri üslerinde hazırlık yaptığını söyledi.

Kosova'nın kuzeyindeki Mitroviça'daki polis kampında düzenlenen basın toplantısında, Kosova İçişleri Bakanı Sveçla ile Kosova Polisi Genel Müdürü Gazmend Hoxha açıklamalarda bulundu.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'in Kosova'nın kuzeyini ilhak girişimine doğrudan angaje olduğunu belirten Sveçla, 'Sırbistan'ın, Vucic'in, Zveçan'ın Banjska köyüne düzenlenen saldırıyla bağlantısına her gün yadsınamaz gerçeklerle tanık oluyoruz. Bu terör örgütünün tek hedefi vardı: Kosova Cumhuriyeti'nin kuzeyinin ilhakı.' ifadelerini kullandı.

Avrupa'da savaş çanları! Gizli belgeleri açıkladı: Tümüyle ilhak planı...

'İLGİMİZ YOK DEDİ ANCAK...'

Sırbistan'ın, bölgenin en genç ve demokratik devletine saldırdığına dikkat çeken Sveçla, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Kosova'nın kuzeyinin ilhakı hedefine ulaşmak için Sırbistan'ın kurumları askeri, lojistik ve mali kapasitelerini organize etti. Sırbistan ve Aleksandar Vucic sürekli olarak bu saldırıyla hiçbir ilgilerinin olmadığını söylemeye çalıştılar ancak yayımlayacağımız gerçekler, bu grubun (Sırbistan'da bulunan) Jagodina yakınlarındaki Pasuljanske Livade'de ve Kopaonik'teki askeri eğitim üssündeki hazırlık, eğitim ve tatbikatlarını kanıtlıyor. Hazırlıklara ilişkin tüm bu görüntüler, terör örgütünün ele geçirdiğimiz dronları tarafından sağlandı.'

Sveçla ayrıca delillerin ortaya çıkmasının ardından, Sırbistan'ın bu terör saldırısı nedeniyle uluslararası aktörler tarafından kınanması ve yaptırıma tabi tutulmasının gerekli ve hayati olduğunun altını çizdi.

Avrupa'da savaş çanları! Gizli belgeleri açıkladı: Tümüyle ilhak planı...

'ELİMİZDE BULUNAN BELGELER...'

Genel Müdür Hoxha da Banjska'daki saldırıyı gerçekleştiren grubun uzun süre Sırp ordusunun askeri üslerinde eğitim aldığını işaret ederek, 'Plan, Kosova'nın kuzeyinin tümüyle ilhakına yönelik bir plandı. Elimizde bulunan ve şu anda sizlerle paylaşamadığımız belgelerde, ilk etapta sadece Banjska ve Zveçan'da değil, emniyet birimlerimize saldırıların gerçekleştirileceği 37 mevziden kuzeyin ilhak edilmesi ve daha sonra Sırbistan'a giden serbest bir koridorun oluşturularak, silahlı direniş ve ülkede yeni bir gerçeklik yaratılması için gerekli insan, malzeme, uzman ve diğer malzemelerin sağlanması öngörülüyordu.' dedi.

Avrupa'da savaş çanları! Gizli belgeleri açıkladı: Tümüyle ilhak planı...

Öte yandan Kosova Başbakanı Albin Kurti, Sveçla'nın basın toplantısında duyurduğu görüntüleri sosyal medya hesabından paylaştı. Kurti, silahlı Sırp grubundan ele geçirilen dron görüntülerini, 'Saldırıları gerçekleştiren teröristler, saldırılardan yaklaşık 4 gün önce Sırp ordusunun önemli üslerinden Pasuljanske Livade'de eğitim almıştı. Kopaonik üssünde başka tatbikatlar da yapıldı. Saldırılar Sırp devletinin tam desteği ve planlamasıyla gerçekleşti.' notuyla paylaştı.

KOSOVA'NIN KUZEYİNDE 24 EYLÜL'DE YAŞANANLAR

Kosova'nın kuzeyinde aylardır süren gerginlik, 24 Eylül sabahı çoğunlukla Sırpların yaşadığı Banjska'da yolu kapatan silahlı Sırpların ateş açması sonucu bir polisin ölmesiyle yeniden tırmanmıştı. Kosova Başbakanı Albin Kurti, 'profesyonel bir terörist/suç yapılanması' olarak nitelendirdiği yaklaşık 30 kişilik ağır silahlı grubun, Kosova polisine saldırdığını açıklamış, olaydan Sırbistan'ı sorumlu tutmuştu. Banjska Manastırı ve çevresine sığınan silahlı grup, Kosova polisince kuşatılmış ve bölgede gün boyunca çatışmalar sürmüştü.

Kosova İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla, Banjska'da düzenlenen operasyonda en az 3 saldırganın öldürüldüğünü, 2'si saldırgan, 4'ü saldırıyı telsiz bağlantılarıyla destekleyen olmak üzere 6 kişinin gözaltına alındığını duyurmuştu. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, bir Kosova polisinin ölümüyle sonuçlanan olayın Kosovalı Sırplarca yapıldığını doğrulamıştı.